Προς το περιεχόμενο

Αποστολές/παραλαβές δεμάτων από Γερμανία


alexisgt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Προχώρησα σε μια αγορά μουσικού εξοπλισμού από ιδιώτη στη Γερμανία και για την αποστολή του, μου προσφέρει τις 2 παρακάτω επιλογές:

 

  • Deutsche Post Weltpaket - Priority 21,49 EUR
  • UPS Standard - 22,88 EUR

 

Αν έχει κάποιος εμπειρία από αποστολές/παραλαβές δεμάτων από Γερμανία, ποια από τις 2 παρακάτω υπηρεσίες να επιλέξω με κριτήριο την γρηγορότερη και ασφαλέστερη μεταφορά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 μια χαρα ειναι,το πρωτο θα στο φερει η DHL & το δευτερο η UPS.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Superfunk!

 

Αν γνωρίζεις, νομίζω ότι με τον συγκεκριμένο τρόπο (Deutsche Post Weltpaket), θα το λάβω μέσω ΕΛΤΑ και όχι από DHL Courier. Σωστά;

 

Οπότε ρισκάρω σημείωμα παραλαβής από ταχυδρομείο (καθώς τα πρωινά εργάζομαι), ουρά στο κατάστημα για την παραλαβή του την επόμενη ημέρα κλπ

 

Μέσω UPS, θα έρθει κατόπιν τηλ. συνεννόησης λογικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Deutsche Post έχει ισχυρή σχέση με την DHL.

Τα δέματα που φεύγουν απο τη Γερμανία με DP διακινούνται (μάλλον οδικώς, όπως διαπίστωσα κάποτε) απο την DHL αλλά όταν φτάσουν στην Ελλάδα παραδίδονται στα ΕΛΤΑ για διαλογή/διανομή.

 

...μάλλον καλύτερα UPS γιατί ενώ έχω δει καλούς χρόνους απο το συνδυασμό DP/DHL/ΕΛΤΑ, μου έχουν τύχει και μεγάλες καθυστερήσεις.

 

UPS συνήθως αποφεύγεις σε αγορές απο US γιατί παίζει εκτελονισμός σχεδόν πάντα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ρισκάρω σημείωμα παραλαβής από ταχυδρομείο (καθώς τα πρωινά εργάζομαι), ουρά στο κατάστημα για την παραλαβή του την επόμενη ημέρα κλπ

Σε οσους εχω στειλει δεμα τα ΕΛΤΑ τους ενημερωνουν με μηνυμα στο κινητο για να πανε να το παραλαβουν. Αλλα ακομα και αν εχεις τον αριθμο αποστολης μπορεις να περασεις και να τους ρωτησεις αν εχει ερθει το δεμα. Επισης καποια ταχυδρομεια ειναι ανοιχτα και τα απογευματα καθως και τα Σαββατα και οσες φορες εχω παει δεν εχει καθολου κοσμο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου