Προς το περιεχόμενο

Σε ευχαριστώ Αδελφέ μου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ Αδελφέ μου………………………………..

 

Γιατί πνιγόμουν και με έσωσες………………………………..

Γιατί ήμουν βρεγμένος, κρύωνα και με σκέπασες…………………….

Γιατί πεινούσα, διψούσα και με τάισες…………………………………….

Γιατί τραυματίστηκα, αρρώστησα και με περιέθαλψες…………………………………….

Γιατί δεν είχα ρούχα και παπούτσια και μου έδωσες………………………………..

 

Γιατί δεν είχα που να μείνω και με στέγασες…………………………………………….

Γιατί τα παιδιά μου σπαρτάριζαν από το κρύο, έκλαιγαν και πεινούσαν και τα φρόντισες……………….  

Γιατί έφευγα από τη ζωή και με έφερες  πίσω……………………………………..

Γιατί δεν είχα κουράγιο να προχωρήσω άλλο και με βόηθησες (ο τόνος στο όμικρον, ποιητικός)………………………………..

Γιατί με έφερες σε επαφή με τους δικούς μου ανθρώπους που αγωνιούσαν για την τύχη μου,  να τους πω ότι είμαι καλά....................................

 

Γιατί ήμουν απογοητευμένος και με παρηγόρησες………………………

Γιατί είσαι εκεί και νιώθω πιο ασφαλής, ………………………………………………………..

Γιατί ενδιαφέρθηκες για εμένα………………………………………………………………………….

 

Σε είδα εκεί που καθόσουν μετά από ώρες, μέρες, μήνες, χρόνια  και σε

θυμήθηκα……………………………………

Σε πλησίασα και σου είπα……………………………………..

 

Σε ευχαριστώ Αδελφέ μου για όσα έκανες για εμένα……………………..

 

Σε ευχαριστώ Αδελφέ μου……………………………………

Και αγκαλιαστήκαμε και κλαίγαμε μαζί………………………………………………………

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον που λέτε, επιχειρούσα σε ενα μεγαλο ναυαγιο σε γνωστό νησι και μεσα στο χαος και παραλληλα με αυτα που εκανα γι αυτο με κάλεσαν απο την UNHCR για ενα κοριτσακι. Ειχε χάσει τους παντες σε αυτο τον ματαιο κόσμο στο ναυάγιο.

Τον μπάμπά της, τη μαμά της και τα δυο της αδελφακια. Και ηταν σε αθλία ψυχολογικη κατάσταση με πρωτοφανείς αντιδράσεις που λιγύζουν και τον πιο εμπειρο κοινωνικό λειτουργο π.χ

Εχοντας το δικαιωμα και το προνόμιο που μου δινει το κρατος (ωραίο κράτος χαχαχαχχαχαχα) και ο οργανισμος μου, με τις ανάλογες συμφωνίες,  να παρεμβω κατα βουληση και χωρίς ιδιαίτερη υποχρέωση γιατι ο ρολος μου ειναι επικουρικός, μεσολαβησα για να μην περασει λογω της περιπτωσης και της καταστασης του πολυβδομαδη ταλαιπωρια σε προστατευμένη κράτηση υπο πολυ δυσκολες συνθηκες και να παει σε ενα ιδρυμα που θα εχει πολυ καλυτερες συνθηκες για την αποκατάσταση του. Οι ερευνες εδειξαν οτι δεν υπάρχει αλλος συγγενής.

 

Η προσωπικη μου αποψη ειναι δεν εχω πρόβλημα κανενα (δεν ειχα ουτως η άλλως)  να μεγαλωσει με ενα ομόφυλο ζευγάρι ΚΑΙ για τους λογους που ανεφερε ο φιλος octapus στο ανάλογο thread στο forum.

 

Μου αρεσε που το ανεφερες ως επιχειρημα και με ανάλογη ορθή διατύπωση, μπραβο, μπραβο!!!!!

 

Σε αυτό το σημείο αναδημοσιεύω εδώ μέρος του εμπνευσμένου μυνήματος του octapus, σημαντικό μήνυμα ευαισθητοποίησης της κοινωνίας.

 

"........Πάντως αν είναι ένα παιδι να παραμένει ορφανό σε ιδρύματα καλύτερα είναι να το υιοθετήσει ένα ομόφυλο ζευγάρι αφού έτσι θα του δωθεί η ευκαιρία να προοδεύσει στην ζωή του, αν το επιλέξει βέβαια. Φανταστείτε πόσα ορφανά παιδιά θα μπορούσαν να είχαν μεγαλουργήσει και να προσφέρουν στην κοινωνία αν τους είχε δωθεί η ευκαιρία. Τελικά το μεγαλύτερο δράμα στην σύγχρονη δυτική κοινωνία είναι να σου στερηθεί η δυνατότητα να γίνεις ότι καλύτερο μπορείς........."

 

theoctapus

4/11/2015

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κώστα αν τα περνάς αυτά, μπράβο σου. Παρα το ότι ξερω τη δουλειά σου, μας έχεις κάνει να μην ξέρουμε τι λες αλήθεια και τι για πλάκα.

 

Παρα ταύτα, γιατί πόσταρες εδω κι όχι στο σχετικό θέμα;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα αν τα περνάς αυτά, μπράβο σου. Παρα το ότι ξερω τη δουλειά σου, μας έχεις κάνει να μην ξέρουμε τι λες αλήθεια και τι για πλάκα.

 

Παρα ταύτα, γιατί πόσταρες εδω κι όχι στο σχετικό θέμα;

 

α, συγνωμη, δεν θυμομουν οτι υπαρχει σχετικο θεμα. Ας μεταφερθει.

 

Αυτο που κανω εγω το κανουν και απλοι ανθρωποι αυτη τη στιγμη που μιλαμε και μαλιστα με ουσιαστικα αποτελεσματα, πολλες φορες και ουσιαστικότερα (εγω ειμαι θεος χαχαχα)

 

τιμω το γεγονος παραθετοντας μια αληθινη ανωνυμη ιστορια που την βιωνουν χιλιαδες ανθρωποι συνεχεια ειτε αν ανηκουν οργανωμενα καπου ειτε οχι, δεν διαφημιζω αυτο που κανω εγω συγκεκριμενα και ισως να υπηρχαν και καποιες αποψεις.

 

Και γιατι να μην το πω? Δεν το κανω στην τελικη? Αλλα το λεω καπως πιο ουδετερα μοιραζομενος την εμπειρια.

 

Τωρα δεν ξερω ποιοι μπερδευονται γιατι λες "μας" ισως πρεπει να βαλω μια σημανση αναλογη στο περιεχομενο των γραπτων μου αλλα ειναι πρακτικο το θεμα.

 

Αυτα δεν τα ειπα για πλακα τα δυο σε αυτο το ποστ.

Και για το πρωτο που εξηγησα αλλα και του οκταπους που ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

 

Ας μεταφερθει στο αντιστοιχο thread.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πεις Γιωρικα..... ;D

 

btw ενα ΜΕΓΑΛΟ μπραβο σε εσενα για αυτα που κανεις για τους δυστυχους αυτους συνανθρωπους μας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

btw ενα ΜΕΓΑΛΟ μπραβο σε εσενα για αυτα που κανεις για τους δυστυχους αυτους συνανθρωπους μας.

 

Θα χρειαστείς κι εσυ προσωπικα συντομα να ερθεις, υπαρχει τεραστια αναγκη για financial managers και field coordinators.

 

H κατασταση ειναι τοσο τραγικη που πραγματικα μετα απο 18 χρονια που ασχολουμαι πολυεπιπεδα με την αντιμετωπιση καταστροφων περαν απο οτι κανω, στο επομενο ταξιδι μου με δικα μου εξοδα θα παρω οτι κουβερτες ρουχα και παπουτσια μου περισσευουν γιατι θα σκεπαστουν τα αντιστοιχα παιδια, δεν διαχειριζεται η κατασταση, λογω των πολυποίκιλων προβληματων στην διατηρηση του συντονισμου, της επικοινωνιας αλλα και της καλυψης των βαρδιων απο τα στελεχη των κυβερνητικων και μη κυβερνητικων οργανισμων και λογω πολλων αλλων επι μερους θεματων

 

Προσωπικη εκκληση για βοηθεια, απευθυνθειτε σε οποια οργανωση θελετε και προτιματε οπου και αν βρισκεστε για να ενημερωθειτε και να βρεθειτε εκει να δειτε απο μονοι σας τι βιωνουν οικογενειες και παιδια και με ποιες συνθηκες και να βοηθήσετε μονο με την παρουσια σας.

 

Οι πιο εμπειροι ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ απο ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ειτε εθελοντες ειτε εμμισθο προσωπικο καταρρεουν και γονατιζουν και κλαινε σαν μικρα παιδια και δεν εχουν αλλη επιλογη απο το  να συνεχισουν σε εναν αγωνα πολυετη χωρις τελος που χρειαζεται επι 24ωρου βασεως.

 

Καθε ανθρωπος και καθε υλικο ΜΕΤΡΑΕΙ ακομα να να μην ειναι ειδικος για να υποστηριζει τους άλλους που δεν μπορουν.

 

Δεν ειναι θεμα χρηματων πια μονο  

Υπαρχουν δομες και δεν υπαρχουν ανθρωποι να τις λειτουργησουν γιατι δεν βγαινει.

Σε πολλα νησια του Αιγαιου κυριως, υπαρχουν νησια χωρις καμμια δομη και ζουν ανθρωποι και επιβιωνουν λογω των εθελοντων.

 

Για την εκμεταλλευση και τα αλλα δεν εχει σημασια.

Μπορειτε να σταματησετε το μαρτυριο ανθρωπων μικρων παιδιων και οικογενειων για λιγο και ουσιαστικα με απλα και καθημερινα πράγματα και χρειαζεται η προσωπικη σας παρουσια, το προσωπικο σας skill και τα αλλα επονται.

 

ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ.

Μεχρι να βρεθει μια ουσιαστικη λυση σε πολιτικο επιπεδο.

 

Αυτα εχω να πω και εστω και ενας να ενδιαφερθει και να βρισκεται τοπικα η και οχι υπαρχουν πολλοι  τροποι αν εχει χρονο, μπορω να τον κατευθυνω.

Μπορειτε να δειτε ανακοινωσεις ολων των μη κυβερνητικων οργανισμων αλλα και των αρμοδίων κρατικών φορέων.

 

Σε αυτο δεν κανω καθολου πλακα.

 

Βαλτε το οπου θελετε και αναλαμβανω καθε ευθύνη των λεγόμενων μου.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου