Προς το περιεχόμενο

Οι κατηγορίες πληκτροφόρων, οδηγός για αρχάριους.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω που ειμαι αρχαριος και θα ηθελα να ασχοληθω καποια στιγμη με αυτο το σπορ δεν καταλαβα τιποτα απο αυτα που λετε. Απεναντιας με κουρασε η ελλειψη απλης πληροφορησης και η συνεχιζομενη επιδειξη γνωσεων και προσωπικων αντιδικιων/διαφωνιων για θεματα που δεν αφορουν αρχαριους.

 

"Αρχάριος" σε τι; Στα ηλεκτρονικά πληκτροφόρα;

 

Η μέθοδος που θα πρότεινα (σε οποιονδήποτε) είναι η εξής (και δεν έχει καθόλου τεχνολογική θεωρία). Βρίσκεις τον αγαπημένο σου πληκτρά, βρίσκεις με ποιο όργανο παίζει/έπαιζε, αγοράζεις το ίδιο ή ότι κοντινότερο σου επιτρέπουν τα χρήματά σου.

 

Όταν είσαι αρχάριος, φύσει και θέσει, μιμείσαι. Αντί να το κάνεις στα μουλωχτά και ανεπίσημα, κάντο στα ίσα. Έτσι θα πάρεις το πρώτο σου όργανο. Το δεύτερο, θα σου υποδείξει η μουσική σου ζωή ποιο θα είναι, δηλαδή η δεξιοτεχνία σου, το αν βγάζεις χρήματα, το αν βρήκες χρόνο να μελετήσεις τεχνολογία, το τι χρειάζεται στη μπάντα με την οποία προβάρεις (αν έχεις μπάντα) κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω αυτο που θα ηθελα ειναι να παρω καποιο πληκτροφορο κυριως για να γραφω καποιες πλατες η γεμισματακια κτλ στα κομματια που γραφω. Το κυριο οργανο μου ειναι η κιθαρα οποτε δε με ενδιαφερει να γινω αριστος χειριστης πληκτροφορου. Υποθετω οτι για τη δουλεια που το χρειαζομαι καλυτερη επιλογη θα ηταν ενα midi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που θα ηθελα ειναι να παρω καποιο πληκτροφορο κυριως για να γραφω καποιες πλατες η γεμισματακια κτλ στα κομματια που γραφω. Το κυριο οργανο μου ειναι η κιθαρα οποτε δε με ενδιαφερει να γινω αριστος χειριστης πληκτροφορου. Υποθετω οτι για τη δουλεια που το χρειαζομαι καλυτερη επιλογη θα ηταν ενα midi

 

ενα midi τι ??

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ενα midi τι ??

Midi Guitar Synthesizer.

 

...κουρασε η ελλειψη απλης πληροφορησης και η συνεχιζομενη επιδειξη γνωσεων και προσωπικων αντιδικιων/διαφωνιων για θεματα που δεν αφορουν αρχαριους.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι οι πληροφορίες για το ποιά μέθοδος ηχοσύνθεσης χρησιμοποιείται, είναι πολύ πιο ενδεικτικές για το τι μπορεί να περιμένει κάποιος από ένα συνθετητή, παρά οι πληροφορίες για το αν η αρχική πηγή των κυματομορφών του είναι αναλογική, ψηφιακή ή δείγματα.

Φυσικα. Αλλα ο αρχαριος_στον οποιο υποτιθεται οτι απευθυνεται αυτο το θρεντ_πρεπει να ξεκινησει απο καπου. Και αυτο το "καπου" δεν ειναι αλλο απο τις πλεον βασικες και κλασσικες κατηγοριες synth.

Αλλα οπως διαβασες παρακατω, ακομα κι αυτα τα βασικα τους φανηκαν "καπως".

 

Εγω που ειμαι αρχαριος και θα ηθελα να ασχοληθω καποια στιγμη με αυτο το σπορ δεν καταλαβα τιποτα απο αυτα που λετε.

Το να αρχισουμε λοιπον να αναλυουμε ολες τις διαφορετικες sound engines που υπαρχουν, πχ, σε ολα τα Rompler synths ανεξαρτητως εταιρειας, ποσο λετε να βοηθησει εναν αρχαριο που ακομα δεν θα ξερει τι ειναι Rompler?

 

με κουρασε η ελλειψη απλης πληροφορησης και η συνεχιζομενη επιδειξη γνωσεων...

Φιλτατε, πιο απλα απ'οτι τα εγραψα στο ποστ μου (Οι πλεον κλασσικες ψηφιακες κατηγοριες synth) δεν προκειται να βρεις. Θα σου προτεινα να διαβασεις καποιο βιβλιο για την FM συνθεση του DX7. Διαβασε το ολοκληρο και μετα ελα εδω να μου πεις ξανα για "ελλειψη απλης πληροφορησης".

Αν μπορεις εσυ να μας τα πεις πιο απλα, και κυριως, σε λιγοτερο χωρο, ιδου η Ροδος.

 

Για το "συνεχιζομενη επιδειξη γνωσεων" τι να πω? Εισαι εντελως αρχαριος με το θεμα για να ξερεις τι ειναι επιδειξη γνωσεων εδω και τι οχι. Αυτο βεβαια μου θυμιζει και το κλασσικο "σε καποιον χαριζαν εναν γάιδαρο κι αυτος τον κοιταγε στα δοντια". Αντε να δουμε ποτε θα μου τη βαρεσει να σταματησω την "επιδειξη γνωσεων" και να αρχισω να απανταω με το κλασσικο "Google/Wikipedia is your friend"...eyeroll.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που θα ηθελα ειναι να παρω καποιο πληκτροφορο κυριως για να γραφω καποιες πλατες η γεμισματακια κτλ στα κομματια που γραφω. Το κυριο οργανο μου ειναι η κιθαρα οποτε δε με ενδιαφερει να γινω αριστος χειριστης πληκτροφορου. Υποθετω οτι για τη δουλεια που το χρειαζομαι καλυτερη επιλογη θα ηταν ενα midi

 

Για αυτη τη δουλειά μπορείς να πάρεις ένα midi keyboard για να τα γράφεις όλα αυτά στον υπολογιστή σου με χρήση software ή αν θέλεις να τα γράφεις κάπου εκτός υπολογιστή τότε θα χρειαστείς ένα πληκτροφόρο το οποίο έχει sequencer για εγγραφή και αναπαραγωγή αυτών που παίζεις, δηλαδή είτε ένα arranger workstation είτε ένα synthesizer workstation. Με το arranger workstation μάλλον θα την "βρείς" καλύτερα επειδή έχει έτοιμους ρυθμούς μέσα και μάλλον θα σε βοηθήσουν και οι ρυθμοί πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε με βαση αυτα μαλλον θα παω για midi, αφενος γιατι δουλευω παντα σε PC με το Cubase και αφετερου δε με ενδιαφερουν οι ετοιμοι ρυθμοι και τα πολλα μπλιμπλικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε με βαση αυτα μαλλον θα παω για midi, αφενος γιατι δουλευω παντα σε PC με το Cubase και αφετερου δε με ενδιαφερουν οι ετοιμοι ρυθμοι και τα πολλα μπλιμπλικια.

 

Σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου