Προς το περιεχόμενο

Zoom B3 Vs Boss ME50 B


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες.

 

Δίλημμα. Έχω το Zoom B3, σκέφτομαι να πάρω το Boss ME 50B. Τι νομίζετε? Ποια η άποψη σας? Παίζω hard/heavy σε μια μπάντα, doom/death σε άλλη. Οι ήχοι στο Zoom είναι ωραίοι, ειδικά τα drive/dist/fuzz αρκετά καλά, όπως επίσης και τα modulations (chorus/phasers etc). Απλά στο zoom μόνο 3 εφέ έχεις, και καμιά φορά ήθελα ακόμα ένα compressor π.χ, για να μην ψάχνομαι στην σκηνή πριν τα λάηβ. Απλά να πω ότι δεν είμαι επαγγελματίας, (σίγουρα με αυτή την μουσική ούτε τα έξοδα σχεδόν δεν τα βγάζω), οπόταν δεν ζητώ και την απόλυτη ποιότητα. Παίζω με ένα warwick corvette του 97, και με ένα fender mim, συνήθως με DI από την πεταλιέρα, ή από το xlr του Marshall MB4210 ενισχυτή μου. Ποια η άποψη σας? Το Boss δεν το ξέρω, ότι ακούω από το ίντερνε...

 

Φχαριστώώώώώώώ

Bad Habit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το ότι είναι multiple effect μπάσου και τα δύο, δεν έχουν και πολύ μεγάλη σχέση μεταξύ τους. Όχι μόνο στην ποιότητα του ήχου αλλά και στις ευκολίες/παροχές, όγκο/βάρος, τρόπο ρυθμίσεων.

Εμένα με καλύπτει το Zoom μια χαρά για αυτά που θέλω από το πετάλι.

Για κάποιον που θέλει πολλά εφέ στην αλυσίδα, δεν τον καλύπτει.

 

Από την άλλη, αν είναι 4 ο max αριθμός εφέ που θέλεις στην αλυσίδα σου, κοίτα μήπως σε καλύπτει ένα από τα 4 διπλά εφέ που έχει (comp+dist, oct+dist, wah+dist, comp+wah) το Zoom και έτσι χωρέσεις και 4ο εφέ στην αλυσίδα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις το Zoom B3 διότι:

1) Δεν θα χάσεις χρόνο για να "μάθεις" νέα πεταλιέρα

2) Έχει φοβερά modulation effects

3) Έχει σχεδόν όσα χρειάζεται ένας μπασίστας σε βολικό μέγεθος

 

Εάν σου χρειάζεται ένα πεταλάκι παραπάνω (όπως πχ compressor που αναφέρεις, ή καμιά βρώμα γιατί του B3 είναι έτσι και έτσι) απλά αγόρασε ένα καλό αναλογικό πετάλι και κότσαρε το μπροστά απο το B3. Θα σου έρθει πιο φτηνά.

 

Εναλλακτικά, αν θες να μείνεις στο digital: Zoom MS-60B ή MS-70CDR (ανάλογα με τις ανάγκες σου) πριν ή μετά το Β3 και θα μπορείς να έχεις 7 εφέ στην σειρά (θεωρώ πως είναι overkill για το μπάσο).

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω  καμία από τις δύο.

Γνωρίζω όμως πολύ καλά την "αρχιτεκτονική " τους.

Εχω την Boss ME-20B και την zoom 1010 (αυτή είναι για κιθάρα βέβαια , αλλά δεν παίζει και μεγαλο ρόλο αυτό).

 

Αν μου έλεγες ότι θες ήχο π.χ. motown , slap, pop...level 42 κ.λ.π., θα σου λεγα πήγαινε στην Boss.

 

Γι' αυτά που λες ότι παίζεις, μάλλον μείνε στην zoom κατα τη γνώμη μου. Θα σου αρεσει πιο πολύ (όχι ότι δεν έχει overdrive/distortion η boss- απλά είναι θέμα ύφους...."αρχιτεκτονικής" όπως προείπα.  Και μόνο το Amp-Simulator της zoom , για το είδος που παίζεις, το θεωρώ βασικό) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα την μ50 την πουλησα για το ζοομ β3

καλυτερο το ζοομ σε ολα του

 

τωρα εαν δεν σε φτανουν τα 3 συνολικα "εφε" και θελεις και επιπλεον κομπρεσορα οπως λες

αν θες την γνωμη μου ,παρε ενα πεταλακι κομπρεσσορα

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου