Προς το περιεχόμενο

Guns N' Roses Reunion


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στεναχωρο...πάντως

 

Πάντα αναρωτιόμουν αν υπάρχει χρονικό όριο που κάποιος μουσικός πρεπει να αποσύρεται...

 

Βέβαια απο την άλλη προσπαθώ να φανταστώ πως πρεπει να ειναι δύσκολο για έναν ροκ σταρ να συνηδειτοποιει οτι τελείωσε πια. Ίσως για αυτο και δεν σταματάει ο Axl

 

Πχ, θυμάμαι παλιά που διάβασα interview του Kirk Hammett μετα που τελείωσε το πολύχρονο συνεχόμενο world tour μετα το black album, που έλεγε:

 

"Μετα απο τόσα χρονια συνέχεια στο δρόμο εκτός σπιτιού, ειναι δύσκολο να γυρίσεις σπίτι, να ξυπνήσεις το πρωί και να κανεις απλα καθημερινά πράγματα οπως άλλοτε" (κατι τέτοιο είχε πει)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι ωραία αφορμή για συζήτηση πάντως το πότε να τραβάνε την γραμμή και να... "συνταξιοδοτούνται" οι μουσικοί.

 

Έβλεπα τα νέα βίντεο των Rush για το R40 και σκέφτηκα ακριβώς αυτό το πράγμα. Ακούς το roll the bones και λες οκ, το'χει ακόμα ο Geddy. Πας παρακάτω όμως και βλέπεις πως ο μάστορας ζορίζεται και δεν του βγαίνει (ως είναι και φυσικό μετά από τόσα χρόνια, οκ). Στα όργανα βέβαια είναι ακούραστοι και με τρίωρα και τετράωρα shows βάζουν ακόμα και τώρα κάτω εικοσάρηδες.

 

Ακόμα κι αυτοί όμως, που είναι οι πολυαγαπημένοι μου ήρωες και τους θέλω ενεργούς όσο προβλέπεται να ζω, πάλι αισθάνομαι πως θα με χαλάσει ν'ακούω τον Geddy ζορισμένο και να το πουσάρει το θέμα "με το στανιό". Ίσως και γι'αυτό (μεταξύ άλλων που έχουν αναφερθεί σε διάσπαρτες συνεντεύξεις) να τα μαζεύουν κι οι ίδιοι σιγά-σιγά, ανακοινώνοντας το R40 ως το πιθανότατα τελευταίο τους (μεγάλο;) tour.

 

Άλλο παράδειγμα είναι και οι Judas Priest. Επίσης αγαπημένη μπάντα αλλά στα τελευταία live είναι προφανές πως απλά δεν. Εκτός του γεγονότος ότι ο KK έφυγε (καλός ο Richie αλλά δεν είναι το δίδυμο που όλοι είχαμε στο μυαλό μας όπως και να το κάνουμε), ακούς τους υπόλοιπους και... χαλιέσαι. Ξενερώνεις. Εγώ τουλάχιστον.

 

Να βλέπεις ας πούμε τον Tipton να μην την παλεύει ούτε καν με τα ρυθμικά στο original tempo (βλ. the sentinel) ή τον Halford να προσπαθεί μάταια και να καταλήγει σε γκαρίδες στην θέση των θεόρατων νοτών που κάποτε είχε για πλάκα. Λογικό μεν, ξενέρωμα δε.

 

Κι εκτός από ξενέρωμα, έρχεσαι και σκέφτεσαι ότι πιθανώς και να σταμάτησε η όλη "ερωτική" τους σχέση με την μουσική κι απλά συνεχίζουν για να μεγαλώσει το κομπόδεμα πριν η ίδια η σκηνή τους "πετάξει". Μπορεί να μην ισχύει, το ελπίζω αλλά υφίσταται ως σκέψη.

 

Κι είναι ακόμα άπειρα τα παραδείγματα σε κάθε είδος.

 

Οπότε τι κάνεις; οεο; Την βλέπεις zeppelin; Βγάζουμε τα καλύτερά μας και στα 30κάτι το διαλύουμε το μαγαζάκι και καθένας σπίτι του; Ή συνεχίζεις, με τα "τραύματα" του χρόνου στις ικανότητές σου, κι ελπίζεις η νοσταλγία και η αγάπη των die hard να σε κρατήσει επί σκηνής εσαεί;

 

Όσον αφορά τα reunion, πάντως, δεν μπορώ να πω πως τρελαίνομαι. Στις περισσότερες των περιπτώσεων μου βρωμάει αρπαχτή το θέμα και απλά δεν μπαίνω στον κόπο ν'ασχοληθώ, κι ας είναι απ'τους αγαπημένους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δες εδω τον Paul Rodgers των Free και στα 65 που το φυσάει!

Πχ, το 2012 με bonamassa

 

Πιστεύω οτι εχει άμεση σχέση με τις καταχρήσεις και τον τροπο ζωής του καθένα τους.

Πχ, κάποιος έφαγε όλη τη μαρμελαδα απο το βάζο νωρίς...

 

Ο Axl ειναι μόλις 53

 

 

 

Βέβαια για να μην ειμαι και άδικος, αλλιώς πουσαρε την φωνή του τοτε ο Axl, και αλλιώς ο Rodgers

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δες εδω τον Paul Rodgers των Free και στα 65 που το φυσάει!

[...]Βέβαια για να μην ειμαι και άδικος, αλλιώς πουσαρε την φωνή του τοτε ο Axl, και αλλιώς ο Rodgers

 

Είναι και οι απαιτήσεις.

Άλλες απαιτήσεις έχουν τα τραγούδια των Priest και των GnR και άλλες των Free.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω ξαναπει...

GNR χωρις τον τυπο που εγραψε ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥΣ δεν γίνεται...

Izzy Stradlin

Mετά τη φυγή του το ΧΑΟΣ!!!!

 

 

Δεν σκόπευα να συμμετέχω στο νήμα και το μόνο που θα έγραφα, αν συμμετείχα, θα ήταν ακριβώς αυτό! Α, μπράβο!

 

Οι συναυλίες δεν μου λένε τίποτα, μιας και είμαστε μακριά από το Αμέρικα και δεν θα τις δούμε. Δισκογραφικά, έχουν να μας πούνε κάτι εν έτει 2015; Χωρίς Izzy Stradling, η απάντηση είναι δεδομένη. ΔΕΝ έχουν. Οπότε, ελάχιστο το ενδιαφέρον μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συναυλίες δεν μου λένε τίποτα, μιας και είμαστε μακριά από το Αμέρικα και δεν θα τις δούμε.

Θα γινουν και στην Ευρωπη  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γινουν και στην Ευρωπη  ;)

 

Πάλι δεν ενδιαφέρομαι. Για τους Aerosmith & τους AC/DC πέταξα Αθήνα από Κύπρο, όπως ήθελα να κάνω και για τους (επίσης τιτανομέγιστους) ZZ Top, αλλά για GnR δεν το ρισκάρω... Αν είναι να περιμένω πότε ο WAR θα βαρεθεί να χαζεύει γκόμενες να γλύφονται ή να τελειώσει το mini golf του πριν βγει στην σκηνή (αληθινές ιστορίες από συναυλίες τους), δεν λέει...   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω ξαναπει...

GNR χωρις τον τυπο που εγραψε ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥΣ δεν γίνεται...

Izzy Stradlin

Mετά τη φυγή του το ΧΑΟΣ!!!!

θυμαμαι οτι ο izzy  πλεον εχει καλες σχεσεις με τον Axl,οποτε τουλαχιστον στο Αμερικα ενδεχεται να εμφανιστει σε καποια επιλεκτικα show...οπως εκανε κ ο duff με το μπασο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου