Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσου για παιδί (11 χρόνων)


iliplus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο πρώτο μου μηνυμα να χαιρετήσω όλη την κοινότητα και ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

 

Ο 11χρονος γιός μου θέλει να ξεκινήσει ηλεκτρικό μπάσο αλλά ο μπαμπάς είναι αναλφάβητος μουσικά. Καμιά βοήθεια δε μπορώ να του προσφέρω και σκέφτηκα να απευθυνθώ σε σας, βρήκαμε ωδείο και δάσκαλο που ενθουσίασε τον υποψήφιο μαθητή,

και τώρα είμαστε για αγορά οργάνου και ενισχυτή.... πως επιλέγουμε;

 

Από λίγο ψάξιμο που έκανα στον νετ βρήκα ένα fender squirer affinity με ενισχυτή 15W (νομιζω) σε τιμή λιγο κάτω από 300Ε. Πιστέυετε ότι είναι καλή πρόταση;

 

Εννοείται, ευπρόσδεκτη η οποιδήποτε  σχετική (λίγο ή πολύ) πληροφορία με την εκμαθηση μπάσου γενικότερα, όχι μόνο την αγορά  :)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

βρήκαμε ωδείο και δάσκαλο που ενθουσίασε τον υποψήφιο μαθητή,

 

μπράβο σας, ξεκινάτε σωστά!

 

το πακετάκι squier μπάσο + ενισχυτής σας το πρότεινε ο δάσκαλος στο ωδείο ή το στάμπαρε ο μικρός; 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι φίλε να υπήρχαν και άλλοι γονείς με το δικό σου μυαλό, μπράβο.

 

Το πακέτο είναι αξιοπρεπέστατο για το σκοπό που το θέλεις. Απλώς θεώρησε ως δεδομένο πως δεν θα το κρατήσεις για πάντα (αν το παιδί συνεχίσει και θελήσει να ανέβει επίπεδο) και θα έχει μικρότερη αξία μεταπώλησης.

 

Καλές μουσικές.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πακέτο είναι αξιοπρεπέστατο για το σκοπό που το θέλεις.

 

+1

 

και εφόσον πληρεί τις προδιαγραφές για τη δουλειά που το θέλετε, το μόνο που μένει είναι να εγκρίνει και ο μικρός, να του αρέσει και οπτικά και εμφανισιακά για να του φτιάχνει περισσότερο τη διάθεση για μελέτη!!!

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να τους πεις οτι θα θέλεις κάποιος να σου σετάρει το μπάσο πριν το πάρεις, κάτι το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε να στο χρεώσουν, και ιδανικά να σου αλλάξουν και χορδές (στο μπάσο οι χορδές τσιμπάνε λίγο - αυτό δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να το πάρεις μέσα στην τιμή).  Για αυτό θα πρότεινα να κάνεις την αγορά από κάποιο κεντρικό κατάστημα (πχ. Ναυαρίνου αν είσαι Αθήνα) που έχει συνήθως και μάστορα μέσα.  Πάρτους και ένα τηλ πιο πριν αν θες να το επιβεβαιώσεις.

 

Εναλλακτικά υπολόγισε και κανα 30άρι περίπου για να στο σετάρει ένας μάστορας ιδιώτης. Ζεις και χωρίς αυτό, απλά συνήθως τα όργανα όταν μένουν πολύ καιρό σε αποθήκη χρειάζονται ρύθμιση και είναι κάτι που βοηθάει πολύ τον παίχτη,ειδικά στα πρώτα βήματα.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να τους πεις οτι θα θέλεις κάποιος να σου σετάρει το μπάσο πριν το πάρεις, κάτι το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε να στο χρεώσουν, και ιδανικά να σου αλλάξουν και χορδές (στο μπάσο οι χορδές τσιμπάνε λίγο - αυτό δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να το πάρεις μέσα στην τιμή).  Για αυτό θα πρότεινα να κάνεις την αγορά από κάποιο κεντρικό κατάστημα (πχ. Ναυαρίνου αν είσαι Αθήνα) που έχει συνήθως και μάστορα μέσα.  Πάρτους και ένα τηλ πιο πριν αν θες να το επιβεβαιώσεις.

 

Εναλλακτικά υπολόγισε και κανα 30άρι περίπου για να στο σετάρει ένας μάστορας ιδιώτης. Ζεις και χωρίς αυτό, απλά συνήθως τα όργανα όταν μένουν πολύ καιρό σε αποθήκη χρειάζονται ρύθμιση και είναι κάτι που βοηθάει πολύ τον παίχτη,ειδικά στα πρώτα βήματα.

 

+1. Μπορεί να φαίνεται ανθυπολεπτομέρεια (με την έννοια ότι οι περισσότεροι λίγο ως πολύ με... ρόπαλα ξεκινήσαμε και ορίστε πόσο ψηλά φτάσαμε :D). Ωστόσο, με ένα όργανο ρυθμισμένο ώστε να αποδίδει στο maximum, το κάνεις σίγουρα πιο εύκολο για το μικρό μας φίλο.

Και το γεγονός ότι το maximum ενός entry level οργάνου δεν είναι η κορυφή των κορυφών δεν παίζει κανένα ρόλο επί του παρόντος.  ;)

 

Να συγχαρώ το φίλο iliplus για το χειροπιαστό του ενδιαφέρον για το παιδί του και για την πολύ προσεκτική του διατύπωση στο αρχικό post. Φανερώνει μεθοδικότητα και οξυδέρκεια. Τελικά. όταν ξέρεις να ζητήσεις βοήθεια θα τη λάβεις.  :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για τα θετικά σχόλιά σας!!!

 

 

μπράβο σας, ξεκινάτε σωστά!

 

το πακετάκι squier μπάσο + ενισχυτής σας το πρότεινε ο δάσκαλος στο ωδείο ή το στάμπαρε ο μικρός;  

 

Όχι, δεν το πρότεινε ο δάσκαλος. Εγώ το βρήκα κάνοντας βόλτα στα γνωστά μαγαζιά.

Ο δάσκαλος το μόνο που είπε είναι προσέξουμε τις φτηνιάρηκες λύσεις, δηλ έμμεσα έδωσε την κατεύθυνση αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να τους πεις οτι θα θέλεις κάποιος να σου σετάρει το μπάσο πριν το πάρεις, κάτι το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε να στο χρεώσουν, και ιδανικά να σου αλλάξουν και χορδές (στο μπάσο οι χορδές τσιμπάνε λίγο - αυτό δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να το πάρεις μέσα στην τιμή).  Για αυτό θα πρότεινα να κάνεις την αγορά από κάποιο κεντρικό κατάστημα (πχ. Ναυαρίνου αν είσαι Αθήνα) που έχει συνήθως και μάστορα μέσα.  Πάρτους και ένα τηλ πιο πριν αν θες να το επιβεβαιώσεις.

 

Εναλλακτικά υπολόγισε και κανα 30άρι περίπου για να στο σετάρει ένας μάστορας ιδιώτης. Ζεις και χωρίς αυτό, απλά συνήθως τα όργανα όταν μένουν πολύ καιρό σε αποθήκη χρειάζονται ρύθμιση και είναι κάτι που βοηθάει πολύ τον παίχτη,ειδικά στα πρώτα βήματα.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Κάτι τέτοιες συμβουλές είναι που χρειάζομαι αφού όπως είπα δε γνωρίζω.

Ναι, κέντρο Αθήνας είμαι.

 

Συνεχίζω το ψάξιμο και θα σας γράφω... ευχαριστώ και πάλι!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να κάνω πολύπλοκο το ζήτημα αλλά δεν μπορώ και να παραβλέψω την υποχρέωσή μου να αναφέρω το πως ένα short scale bass μπορεί να λειτουργήσει μόνο θετικά σε ένα υπό ανάπτυξη ακόμα εκκολαπτόμενο μπασίστα.... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα short scale bass μπορεί να λειτουργήσει μόνο θετικά σε ένα υπό ανάπτυξη ακόμα εκκολαπτόμενο μπασίστα.... ;)

Με προλαβες.  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου