Προς το περιεχόμενο

Squier Bullet Strat Melodic Jam - Stel Andre


Stel Andre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Οκ, και ποιος δεν θα ηθελε μια Fender Custom Shop ΜΙΑ;

 

 

 

Εγώ. Busted.

 

Πολλα λεφτά για το τίποτα. Κατασκευή Bolt on που γίνεται εδώ και 60 χρόνια δε μπορεί να κοστίζει 5000 ευρώ. Με 1000 παίρνεις απίστευτη στρατ. Προσωπική γνώμη μη πέσετε να με φάτε.

 

@OP

ωραίο παίξιμο όπως πάντα. Αν δεν κάνω λάθος παίζεις με axe fx2. Θα είχε ενδιαφέρον να μας βάλεις ένα sample με την άλλη σου κιθαρα με το ίδιο preset.

 

Με γεια το κιθαρονιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παλικαρια! Ναι παιζω με το Axe Fx 2, preset 126 για οποιον το εχει. Για οποιον δε το εχει, ετσι για το info, χρησιμοποιω τα εξης, μεσα στο Preset, ενα Rat Distortion μπροστα απο το Amp, αμεσως μετα ενα Plexi 50w Jump σε καμπινα Marshall 1960 G12M και μετα ενα Digital Stereo Delay με ενα Medium Hall Reverb στα καπακια. Απλα εχω ριξει απειρα το drive του distortion ωστε να τονιζεται λιγο περισσοτερο το clean section του ηχου. Και εχω εκεινο το clean/dirty tone.

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικός Στέλιο, εύγε. Κι εγώ μια bullet έχω που της έχω αλλάξει τα φώτα (Lace Sensor, κλειδιά, τρέμολο κλπ), με βγάζει σε live εύκολα κι ωραία,  αλλα όυτε ακούγεται τόσο καλά ούτε παίζω τόσο καλά όσο εσύ! Μπράβο μαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ. Busted.

 

Πολλα λεφτά για το τίποτα. Κατασκευή Bolt on που γίνεται εδώ και 60 χρόνια δε μπορεί να κοστίζει 5000 ευρώ. Με 1000 παίρνεις απίστευτη στρατ. Προσωπική γνώμη μη πέσετε να με φάτε.

 

Αμήν.

 

Στέλιο σωραίος. Αγαπάμε και axe fx!  ;D

 

Έχω κάποιες διαφορετικές απόψεις/σκέψεις σχετικά με τα off topic περί οργάνων αλλά... θα'ναι off topic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτώντος φιλε Steltrucci, ποσο την αγόρασες;

 

Στο θωμα εχει 122€. Τωρα, τι πιστευεις; ειναι οντως υπο-10πλάσιας ποιοτητας συγκριτικα με μια american standard βασει τιμης;

 

Και, οι τιμές πώς θα πρέπει να διαμορφώνονταν; Δηλ, οι αμερικανικες κοστιζουν περισσοτερο απο ο,τι θα επρεπε, ή οι φθηνές λιγότερο απο ο,τι θα επρεπε;

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμήν.

 

Στέλιο σωραίος. Αγαπάμε και axe fx!  ;D

 

Έχω κάποιες διαφορετικές απόψεις/σκέψεις σχετικά με τα off topic περί οργάνων αλλά... θα'ναι off topic!

 

Λόγο, λόγο, λόγο, λόγο (σαν το Γκόρτσος, Γκόρτσος, Γκόρτσος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτώντος φιλε Steltrucci, ποσο την αγόρασες;

 

Στο θωμα εχει 122€. Τωρα, τι πιστευεις; ειναι οντως υπο-10πλάσιας ποιοτητας συγκριτικα με μια american standard βασει τιμης;

 

Και, οι τιμές πώς θα πρέπει να διαμορφώνονταν; Δηλ, οι αμερικανικες κοστιζουν περισσοτερο απο ο,τι θα επρεπε, ή οι φθηνές λιγότερο απο ο,τι θα επρεπε;

 

 

 

Συγγνώμη που απαντώ εγώ αλλά θα μας πει και ο φίλος. Φυσικά και δεν είναι 10πλάσια χειρότερη. Είναι σαν τα βάτ στους ενισχυτές. Κάθε διπλάσια λεφτά είναι λίγο (σχετικά) υποδεέστερη. Η μεγάλη διαφορά είναι το hardware. Π.χ τα μεταλλικά κομμάτια έχουν τεράστια διαφορά στην κατασκευή. Άλλο το stainless steel άλλο το scrap. Άλλο τα noname κλειδιά άλλο τα επώνυμα. Η ταστοδουλειά κοστίζει πολύ. Οι μισθοί επίσης. Πληρώνεις και το όνομα overhead ένα 20% τουλάχιστον και είσαι ταμάμ.

 

Δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά έχω πιάσει μερικές squire που έχουν λεπτότερο σώμα από τις αντίστοιχες fender. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που απαντώ εγώ αλλά θα μας πει και ο φίλος. Φυσικά και δεν είναι 10πλάσια χειρότερη. Είναι σαν τα βάτ στους ενισχυτές. Κάθε διπλάσια λεφτά είναι λίγο (σχετικά) υποδεέστερη. Η μεγάλη διαφορά είναι το hardware. Π.χ τα μεταλλικά κομμάτια έχουν τεράστια διαφορά στην κατασκευή. Άλλο το stainless steel άλλο το scrap. Άλλο τα noname κλειδιά άλλο τα επώνυμα. Η ταστοδουλειά κοστίζει πολύ. Οι μισθοί επίσης. Πληρώνεις και το όνομα overhead ένα 20% τουλάχιστον και είσαι ταμάμ.

 

Δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά έχω πιάσει μερικές squire που έχουν λεπτότερο σώμα από τις αντίστοιχες fender. 

Ισχυει αυτο στα φτηνα μοντελα

Τα σωματα ειναι πιο λεπτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που απαντώ εγώ αλλά θα μας πει και ο φίλος. Φυσικά και δεν είναι 10πλάσια χειρότερη. Είναι σαν τα βάτ στους ενισχυτές. Κάθε διπλάσια λεφτά είναι λίγο (σχετικά) υποδεέστερη. Η μεγάλη διαφορά είναι το hardware. Π.χ τα μεταλλικά κομμάτια έχουν τεράστια διαφορά στην κατασκευή. Άλλο το stainless steel άλλο το scrap. Άλλο τα noname κλειδιά άλλο τα επώνυμα. Η ταστοδουλειά κοστίζει πολύ. Οι μισθοί επίσης. Πληρώνεις και το όνομα overhead ένα 20% τουλάχιστον και είσαι ταμάμ.

 

Δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά έχω πιάσει μερικές squire που έχουν λεπτότερο σώμα από τις αντίστοιχες fender. 

 

Ευχαριστω και παλι για τα καλα σας λογια!

 

Οσον αφορα την Squier, ναι ισχυουν τα παραπανω. Την πηρα 133? 135? κατι τετοιο. Δεν θα ελεγα οτι ειναι 10πλασια χειροτερη απο την Αμερικανα απλα σιγουρα μπορεις να καταλαβεις και να δεις ακομα την κακοκατασκευη και την φθηνια στα υλικα κατασκευης της. Πχ.. ειναι παναλαφρη, κατι που φαινεται τελειο εκ πρωτης οψεως.. προφανως ομως δεν εχει την ποιοτητα ξυλου μιας USA. Το ολο δεσιμο της ειναι μετριο. Οχι οτι ειναι κακο, εχει ωραια αισθηση οταν την κρατας απλα ειναι μετριο το build. Σιγουρα καθε μεταλλο πανω της δεν ειναι κ τιποτα σοβαρο ποιοτικα, ειτε ταστα, ειτε γεφυρα, ειτε συνδεσεις μεσα, ειτε κλειδια. Οπως και τα πλαστικα ειναι μετρια τοποθετημενα οπως προειπα. Παρολαυτα, εχει παρα πολυ καλη τιμη, ρεαλιστικη θα ελεγα, γι αυτο που παιρνεις. Αν την εδιναν πανω απο 200 ευρω θα ελεγε.. ναι.. λαθος. Απο 150 και κατω ειναι αντιπροσωπευτικη τιμη. Για τις Αμερικανες μεχρι το 1500 θα ελεγα οτι ειναι παλι καλη η τιμη.με 1000-1500 ξερεις οτι παιρνεις κατι σχετικα ποιοτικο η καλο. Αλλα πανω απο αυτο το budget ξεκινανε οι υπερβολες. Μπορουμε να συζηταμε αιωνες γιατι μια κιθαρα οσο καλη και να ναι, να κανει 3, 4 η 5 χιλιαρικα καινουρια.

 

Τελος, εχοντας συνηθισει να παιζω με τις 2 Music Man τοσο καιρο, που ενταξει ειναι φοβερα καλοφτιαγμενες κιθαρες και στιβαρες και και και... ξαφνικα μεταπηδαω σε κιθαρα Ινδονησιας των 130 ευρω που παιζει αδιανοητα.. ε ενταξει η αισθηση ειναι απιστευτη! Η Squier τρολαρει τα παντα εδω μεσα!  ;D

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου