Προς το περιεχόμενο

Squier Bullet Strat Melodic Jam - Stel Andre


Stel Andre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...]

Τελος, εχοντας συνηθισει να παιζω με τις 2 Music Man τοσο καιρο, που ενταξει ειναι φοβερα καλοφτιαγμενες κιθαρες και στιβαρες και και και... ξαφνικα μεταπηδαω σε κιθαρα Ινδονησιας των 130 ευρω που παιζει αδιανοητα.. ε ενταξει η αισθηση ειναι απιστευτη! Η Squier τρολαρει τα παντα εδω μεσα!  ;D

 

Για αυτό σου φαίνεται αδιανόητη. Επειδή ακριβώς είχες πολύ καιρό να ασχοληθείς με στρατ. Έτσι την παθαίνω και εγώ. Παίζω με ό,τι άλλο και μετά από ένα χρόνο ξαναπιάνω την στρατ και λέω "Ρε τι μαμάτη κιθάρα είναι αυτή;". Έχουν βρει τη συνταγή οι κιαρατάδες.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ετσι ακριβως.. τωρα μολις επαιζα με την JP7 και μου φαινοταν τερμα compressed και μουντη.. γιατι γι αυτο εχει φτιαχτει.. να ειναι μεταλλοκιθαρο οποτε δεν αφηνει πολλα πολλα να βγουν εξω. Ενω η Strat τσιριζει αβερτα και εχει σκασιμο κ πολυ χαρακτηρα. Σουπερ ειναι!

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο αυτο...

 

Απλα βρηκα τον εαυτό μου οταν παίζει με πολύ φθηνή κιθάρα που μπορω να δουλέψω, πως δεν τη λυπάμαι  ;D και δεν με νοιάζει να μην την ζορίζω, χτυπήσω, γρατζουνισω, και γενικά τα δίνω ολα πανω της.

 

Έτσι, ευχαριστιέμαι περισσότερο την κάθε πρόβα, live, και ασχολούμαι κυρίως με το performance, παρά με το ΤΙ όργανο κρατάω.

 

Πχ, αν είχα μια CShop, ε, ασυναίσθητα νομίζω πως θα φρόντιζα να την δουλεύω... Με το γάντι  ;D

(Τωρα, αν γίνω κάποτε σαν τον Eric Johnson, και εχω τόσα λεφτα που θα έπαιρνα άλλη στο λεπτό, εντάξει. Τα δίνω ολα και σε αυτή  :D)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έτσι, ευχαριστιέμαι περισσότερο την κάθε πρόβα, live, και ασχολούμαι κυρίως με το performance, παρά με το ΤΙ όργανο κρατάω.

 

Πχ, αν είχα μια CShop, ε, ασυναίσθητα νομίζω πως θα φρόντιζα να την δουλεύω... Με το γάντι  ;D

(Τωρα, αν γίνω κάποτε σαν τον Eric Johnson, και εχω τόσα λεφτα που θα έπαιρνα άλλη στο λεπτό, εντάξει. Τα δίνω ολα και σε αυτή  :D)

 

Αυτές είναι πραγματικά χρήσιμες επισημάνσεις, τροφή για σκέψη όσον αφορά τις ανάγκες του κάθε παίκτη.

 

Έχω την εντύπωση ότι παρά πολλοί επαγγελματίες και επώνυμοι κιθαρίστες πράττουν κάτι ανάλογο σαν αυτό που εβαλες στην παρένθεση. Μπορεί να έχουν άπειρα λεφτά για εξοπλισμό, αλλά το ένα - (αντε δυο) holy grail τους το προσέχουν και δεν το χρησιμοποιούν σε ταξίδια και λαηβ και τις κρατούν για ηχογραφήσεις

 

Προσπαθώ π.χ. να θυμηθώ ποτέ είδα τελευταία φορά τον zakk wylde να παίζει συστηματικά σε λαηβ με τη bullseye από τότε που έγινε πραγματικά διάσημος-πάμπλουτος

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο αυτο...

 

Απλα βρηκα τον εαυτό μου οταν παίζει με πολύ φθηνή κιθάρα που μπορω να δουλέψω, πως δεν τη λυπάμαι  ;D και δεν με νοιάζει να μην την ζορίζω, χτυπήσω, γρατζουνισω, και γενικά τα δίνω ολα πανω της.

 

Έτσι, ευχαριστιέμαι περισσότερο την κάθε πρόβα, live, και ασχολούμαι κυρίως με το performance, παρά με το ΤΙ όργανο κρατάω.

 

Πχ, αν είχα μια CShop, ε, ασυναίσθητα νομίζω πως θα φρόντιζα να την δουλεύω... Με το γάντι  ;D

(Τωρα, αν γίνω κάποτε σαν τον Eric Johnson, και εχω τόσα λεφτα που θα έπαιρνα άλλη στο λεπτό, εντάξει. Τα δίνω ολα και σε αυτή  :D)

 

Εγώ προσωπικά δεν σκέφτομαι έτσι. Όσες κιθάρες έχω πλέον είναι "καλές". Καμία δεν είναι custom shop αλλά όλες είναι σχετικά ακριβά όργανα. Πραγματικά και ένα χτύπημα να της κάνεις δε τρέχει τίποτα. Με την έννοια ότι ξύλο είναι δεν είναι γυαλί. Επίσης είμαι φανατικά υπέρμαχος του να ευχαριστιέσαι τα πράγματα και όχι να τα φυλάς μη χαλάσουν (όχι ότι το είπες αυτό). Μιλάω καμιά φορά με φίλους ή γνωστούς που μου λένε πήρα το τάδε πολύ καλό πράγμα αλλά δεν το χρησιμοποιώ μη το γρατσουνίσω. Οι κιθάρες είναι μουσικά όργανα, αν δε παίζονται δεν έχει νόημα και ειδικά για το 99% από έμας που δεν ηχογραφούμε δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως ειναι.. ΠΡΕΠΕΙ να παιζεται η κιθαρα για να "μεστωσει", να στρωθει καλα και να βγαλει οτι εχει να δωσει.. στην Music Man την εξαχορδη μου, θελω αλλαγη ταστων συντομα. Μιλαμε για κιθαρα με τρομακτικη ποιοτητα κατασκευης και ασυλληπτη ανθεκτικοτητα. Παρολαυτα απο το καμποσο παιξιμο απο το 2006 που την εχω περιπου, τα περισσοτερα ταστα ειναι φαγωμενα με λακουβιτσες. Παω συντομα για αλλαγη!! Συμφωνω οτι δεν στεκει να παιρνεις κατι "καλο" για να το κοιτας απλα.. αξιζει να το χρησιμοποιησεις και να το "παλαιωσεις" με τον δικο σου τροπο, με το παιξιμο σου, με την ενασχοληση σου. Και για να μαι ειλικρινης.. η Squier συγκεκριμενα, δε ξερω γιατι, μου βγαζει πολυ αυτο το.. να θελω να την "ξεσκισω" στο παιξιμο  ;D ειναι dirty stratocasterονι και ειναι για bend και ξυλο! Αλητεια μονο!  ;D

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες είναι μουσικά όργανα, αν δε παίζονται δεν έχει νόημα και ειδικά για το 99% από έμας που δεν ηχογραφούμε δίσκους.

 

Συμφωνώ! Αλλα αν πουλούσα το αμάξι και έπαιρνα την παρακάτω Gibson Les Paul 59 Reissue Lemonburst αναρωτιέμαι αν θα την ακουμπουσα με φτερό στα χερια, αν θα την είχα στο τραπέζι της κουζίνας πανω να την βλέπω όλη μέρα, ή αν θα μπορούσα να παίξω χωρίς ενδοιασμούς!

 

(Σημ.: α, οπως βλέπετε, δεν έβαλα οποίο κι οποίο βίντεο με την όμορφη ανοιχτοχρωμη -επιλέξτε ποια εννοώ ;))

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες φρασεις η κοπελια! Αλλα προτιμω Strat αντι Les Paul. Παραεχουν πνιχτο ηχο για μενα.. θελω σκασιμο και αλητεια!

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ! Αλλα αν πουλούσα το αμάξι και έπαιρνα την παρακάτω Gibson Les Paul 59 Reissue Lemonburst αναρωτιέμαι αν θα την ακουμπουσα με φτερό στα χερια, αν θα την είχα στο τραπέζι της κουζίνας πανω να την βλέπω όλη μέρα, ή αν θα μπορούσα να παίξω χωρίς ενδοιασμούς!

 

(Σημ.: α, οπως βλέπετε, δεν έβαλα οποίο κι οποίο βίντεο με την όμορφη ανοιχτοχρωμη -επιλέξτε ποια εννοώ ;))

 

 

Σωραίος!!! Η αλήθεια είναι φίλε ότι "όπου φτωχός και η μπυρα του". Προφανώς δε θα την ακούμπαγες, όπως και εγώ, αλλά για τον bonamassa δεν είναι έτσι, που έχει και αυθεντική 59. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου