Προς το περιεχόμενο

Squier Bullet Strat Melodic Jam - Stel Andre


Stel Andre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι ακριβως.. τωρα μολις επαιζα με την JP7 και μου φαινοταν τερμα compressed και μουντη.. γιατι γι αυτο εχει φτιαχτει.. να ειναι μεταλλοκιθαρο οποτε δεν αφηνει πολλα πολλα να βγουν εξω. Ενω η Strat τσιριζει αβερτα και εχει σκασιμο κ πολυ χαρακτηρα. Σουπερ ειναι!

+1

 

Οταν ειχα πει αυτο ακριβώς για τις ibanez πριν κανα 6μηνο πεσανε να με φάνε. Μπορει σαν κατασκευές τετοια οργανα να ειναι ωραία αλλα ειναι μονο για φουλ γκάζια και τσίτα εφφε.Οταν ομως τις βαλεις σε ενα καθαρό κανάλι ή σε semi drive ενος ωραιου ενισχυτή τότε αρχίζει το πρόβλημα. Τεσπα εγω είμαι της γνώμης οτι μια καλη. Gibson _strat καρφι πανω σε εναν ενισχυτή μπορεί να απογειωσει το σύνολό.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1

 

Οταν ειχα πει αυτο ακριβώς για τις ibanez πριν κανα 6μηνο πεσανε να με φάνε. Μπορει σαν κατασκευές τετοια οργανα να ειναι ωραία αλλα ειναι μονο για φουλ γκάζια και τσίτα εφφε.Οταν ομως τις βαλεις σε ενα καθαρό κανάλι ή σε semi drive ενος ωραιου ενισχυτή τότε αρχίζει το πρόβλημα. Τεσπα εγω είμαι της γνώμης οτι μια καλη. Gibson _strat καρφι πανω σε εναν ενισχυτή μπορεί να απογειωσει το σύνολό.

 

Να σε ρωτήσω κάτι; Αν βάλω medium output μαγνήτες στην ibanez τη διαφορά θα έχει από την strat? Άντε να συμφωνήσω ότι οι floyd γέφυρες αφαιρούν από το sustain. Κατά τα άλλα οι μαγνήτες είναι που θα κάνουν τη διαφορά τη μεγαλύτερη. Γενικώς η ibanez είναι superstrat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ λιγο μαζί σου.Για παράδειγμα ειχα ibanez ακριβη ανω των 2000 ευρω παράλληλα με strat,οτι μαγνητες διπλούς ειχε η μια ειχε και η άλλη. Η strat ηταν ενα σκαλι πιο πάνω η ibanez ηταν compressed. Ειχα charvel san dimas usa, πολυ καλυτερη απο ibanez imo αλλα παλι το floyd αφηνε μια μεταλλικιλα στον ηχο.Πιστευω δεν έχουν να κάνουν μονο οι μαγνήτες αλλα και πως ειναι διαλεγμενο το ξυλο-κομμενο κλπ.Εγω πχ δεν θα ξαναπαρω ποτε κιθαρα με locking floyd- low pro edge κλπ.Στην ιμπανεζ μου δεν είχα high output μαγνήτες αλλά και παλι δεν.Τεσπα εχω ξαναπει τη γνώμη μου δεν απαιτω από κανεναν να την οικειοποιηθει.Εγώ με την μικρή μου εμπειρία που την πληρωσα απο την τσεπη μου ακριβά εχω βγάλει τα συμπεράσματα μου.Το ιδιο προφανως έχουν κάνει και άλλοι που διαφωνούν με μένα. Ολα καλά. Και για να μην εστιαζω σε συγκεκριμενη μάρκα αναφέρομαι σε ολες τις κιθαρες αυτης της φιλοσοφίας.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα προτιμω Strat αντι Les Paul. Παραεχουν πνιχτο ηχο για μενα.. θελω σκασιμο και αλητεια!

 

Αυτο ειναι αλήθεια...

 

Αλλα...δεν ξερω. Ίσως να εχω ακομα "διχασμό μουσικής προσωπικότητας"... :-\

 

Δεν μπορω να πω οτι θεωρώ τον εαυτό μου καθαρά strat-ακια ή lespaul-ακια. Απο μικρος θυμάμαι να άκουω διάφορα τραγούδια σε δίσκους κασέτες κτλ, και να καταλαβαίνω διάφορα στον ηχο, και μόλις άκουγα μονούς έλεγα, ΝΑ!. Κατι που πολύ μετα διευκρίνησα αλλάζοντας στυλ, κιθάρες κτλ. Δηλ, αυτο που λες για τους μόνους Στράτ μαγνήτες ειναι γεγονός.

 

Έχουν τον αέρα, την διαύγεια να πω που ειναι πιο bright? Τον σκαστο ηχο, ή μαλλον τον οχι τόσο στρογγυλεμενο οπως οι humb;

 

Το οξύμωρο ομως ειναι, πως καθώς λέμε για Στράτ ήχους, αέρινους και αλητειας, το βαρύ μετάλ, το hard rock, το βαρύ rock παιζόταν και παίζεται με humbs.

 

Δηλ, οταν σκέφτεσαι για "rock-sex-drugs και alcohol" (ροκαδες καθαρή αλητεία κατα τη Λουκά) φαντάζεστε μεταλοκίθαρα με humbs. Έτσι; ???

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ λιγο μαζί σου.Για παράδειγμα ειχα ibanez ακριβη ανω των 2000 ευρω παράλληλα με strat,οτι μαγνητες διπλούς ειχε η μια ειχε και η άλλη. Η strat ηταν ενα σκαλι πιο πάνω η ibanez ηταν compressed. Ειχα charvel san dimas usa, πολυ καλυτερη απο ibanez imo αλλα παλι το floyd αφηνε μια μεταλλικιλα στον ηχο.Πιστευω δεν έχουν να κάνουν μονο οι μαγνήτες αλλα και πως ειναι διαλεγμενο το ξυλο-κομμενο κλπ.Εγω πχ δεν θα ξαναπαρω ποτε κιθαρα με locking floyd- low pro edge κλπ.Στην ιμπανεζ μου δεν είχα high output μαγνήτες αλλά και παλι δεν.Τεσπα εχω ξαναπει τη γνώμη μου δεν απαιτω από κανεναν να την οικειοποιηθει.Εγώ με την μικρή μου εμπειρία που την πληρωσα απο την τσεπη μου ακριβά εχω βγάλει τα συμπεράσματα μου.Το ιδιο προφανως έχουν κάνει και άλλοι που διαφωνούν με μένα. Ολα καλά. Και για να μην εστιαζω σε συγκεκριμενη μάρκα αναφέρομαι σε ολες τις κιθαρες αυτης της φιλοσοφίας.

 

Κοιτα δεν εχεις αδικο απλα τη διαφορα νομιζω την κανει η γεφυρα. Δε θελω να ξαναμπω στην κουβεντα για τα ξυλα διοτι μου φαινεται αστεια. Υπαρχουν και μεταλλοκιθαρα απο alder, mahogany κλπ. αλλα παλι διαφορα εχουν απο αντιςτοιχες fender. Βεβαια ο παραγοντας μαγνητης ειναι ο επικρατεστερος κατα τη γνωμη στη διαμορφωση του ηχου. Οι shredoκιθαρες εχουν παραδοσιακα highoutput λασπουρια απο τη μανα τους και ειναι φυσικο να παιρνουν τον χαρακτηρα τους απο εκει, εφοδον ενα 80% των κιθαριστων δε θα τους αλλαξει. Χωρια οτι θα παιζουν με το gain στο 11, πραγμα που δε θα το κανεις με μια φεντερ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου