Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση midi keyb για cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας προχωρήσει στις ηχογραφησεις μου αρκετά με κιθαρες και μπάσο σκέφτομαι να χρησιμοποιησω ενα midi keyboard για μερικά γεμισματα ή dub περάσματα κάποιων μερών μέχρι να τα αναλάβει κάποιος πιο αξιος απο μενα.

 

Βασικα χρειάζομαι τα απολύτως απαραίτητα για interfacing αλλά επειδή είμαι άσχετος με midi δεν ξερω τι να μην παραλειψω που σήμερα ίσως αγνοώ απο feature.

Budget γύρω στα 200  ευρώ. Οχι παραπάνω.

 

Θα συνδυαστεί με cubase 5 και μια focusrite 6i6 σε win7.

Επαναλαμβάνω δεν είμαι "πληκτρας" εχω μια καλή ευχέρεια στο δεξι για να παίξω θεματα ή ακόρντα αλλα μέχρι εκεί.

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχοντας προχωρήσει στις ηχογραφησεις μου αρκετά με κιθαρες και μπάσο σκέφτομαι να χρησιμοποιησω ενα midi keyboard για μερικά γεμισματα ή dub περάσματα κάποιων μερών μέχρι να τα αναλάβει κάποιος πιο αξιος απο μενα.

Βασικα χρειάζομαι τα απολύτως απαραίτητα για interfacing αλλά επειδή είμαι άσχετος με midi δεν ξερω τι να μην παραλειψω που σήμερα ίσως αγνοώ απο feature.

Budget γύρω στα 200  ευρώ. Οχι παραπάνω.

Θα συνδυαστεί με cubase 5 και μια focusrite 6i6 σε win7.

Επαναλαμβάνω δεν είμαι "πληκτρας" εχω μια καλή ευχέρεια στο δεξι για να παίξω θεματα ή ακόρντα αλλα μέχρι εκεί.

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Eτσι οπως το διαβαζω θα σου προτεινα το m-audio oxygen 49 mk4

Μεσω του directlink software που διαθετει μπορεις να εχεις με profile στα κοντρολ του αν ενδιαφερεσαι τον ελεγχο παραλληλα παραμετρων των cubase.

 

  Καλο θα ειναι να εχεις και ρυθμιστικα για το cubase παραλληλα με τα πληκτρα και για παραμέτρους του software που χρησιμοποιεις για πληκτρα

 

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα ρυθμιστικα, υπαρχουν και αλλες επιλογες.

 

Εκτος απο αυτην που σου ειπα, επισης υπαρχουν αλλες επιλογες, προτεινω αυτη βασει του budget σου και των αναγκών σου για να εχεις κατι σχετικά ποιοτικο και χρησιμο γενικά.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα novation sl έχουν τα πιο ποιοτικά πλήκτρα (fatar) απ'ο,τι έχω δοκιμάσει σε midi controller και πληθώρα knobs,faders κλπ για ελεγχο του DAW σου,του vst που παίζεις εκείνη την ώρα κλπ.

Ειναι πιο ακριβά απο τα m-audio αλλα ειναι τελείως διαφορετική ποιότητα.

Στα 200 με λιγη υπομονη και συχνό τσεκάρισμα στις αγγελίες ίσως τσιμπήσεις κανα 49αρι.

 

Η αλλη λύση ειναι ,αν δεν θέλεις knobs κλπ να βρείς ενα παλιό συνθ που σου αρέσει και να χρησιμοποιήσεις αυτό για controller.

H να βρεις καποιο πολυ απλό πληκτρο οπως το Roland PC200 MKII .

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ ενα DX7 mkΙ για master και δεν το αλλάζω με κανένα controller,τα πληκτρα του ειναι perfect.

 

Αν βρεις κανα dx7 ή κανα παλιο digital roland γυρω στα 150-200 € θα στο προτεινα για master και παιρνεις δωρο και το synth engine.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  Δεν ξέρω αν εχω κουράγιο και χρονο για ψάξιμο αγγελιων. Ουτε λεφτα για πέταμα βέβαια. 

Ξεκίνησα να σκέφτομαι από απλούστατα του 50ρικου ισσ ισα για κανα δυο θεματακια και ακόρντα.

Σιγά σιγά άρχισα νσ σκέφτομαι features.

Εξ αρχής πηρα καρτα με midi in αλλά μετα ειδα οτι πια ολα είναι μονο usb.

Μετα ειδα τα vst pluggins και χάθηκα με τα ρυθμιστικά τους.

Ποσα απο αυτα μπορουν να ρυθμιστούν από το keyboard ?

H συμβατότητα είναι εγγυημένη?

Τι πρέπει να προσέξω και τι να αποφύγω?

Επίσης χώρος στενός.

Καλό όνειρο το dx7 αλλα πρέπει να βγω από το δωμάτιο. ..

 

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πληκτράδες θα σε οδηγήσουν πιο ασφαλώς από μένα, απλά επειδή ήμουν στην ίδια φάση με σένα και χωρίς να ρωτήσω κανέναν ;D όταν πήρα το DAW πήρα και ένα μύδι με 25 πλήκτρα. Αφού δεν ήξερα και ούτε έχω χρόνο να διαθέσω για να μάθω πολλά πολλά.

Έχω το Νovation Nocturn25 . Υποθέτω πως μετά από 5 χρόνια που το έχω, ίσως να είναι και αρχαιολογία :D

Δεν μπορώ να σε πω αν είναι καλό-κακό-μέτριο. Μπορεί να υποστηρίξει όλες τις λειτουργίες, από πλήκτρο, ως κοντρόλερ του DAW. Έχει και 8 pads  για να βαράς τούμπανα. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει κι αυτό εξάσκηση θέλει :)

Σα κοντρόλερ δεν το έχω δουλέψει, γιατί κι αυτό απαιτεί εκμάθηση, τη στιγμή που 5 χρόνια δεν έχω μάθει παρά κάποιες βασικές λειτουργίες στο DAW  θα μου ήταν σπατάλη χρόνου να ασχοληθώ, αν και είναι ελκυστική η δυνατότητα του κοντρόλερ, σε σχέση με το πληκτρολόγιο και το ποντίκι.

  Το μύδι λοιπόν το χρησιμοποιώ, ακριβώς όπως σκέφτεσαι να κάνεις κι εσύ. Αν λοιπόν δεν θες να το χρησιμοποιείς και σαν κοντρόλερ και είσαι σίγουρος πως αύριο μεθαύριο, ΔΕΝ θα ξυπνήσει ο πληκτράς που κρύβεις μέσα σου, πάρε 25αρι κλαβιέ, να γλιτώσεις λίγα λεφτά, ή πάρε κανά παλιό συνθ, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα αυτό από τις αγγελιες και βρηκα την υγεια μου.

 

Ουτε χωρο ουτε midi ουτε τιποτα.

 

http://www.dv247.com/computer-hardware/korg-microkey--78507

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμω τας ωμάς μπρουταλ και στρειτ απαντήσεις !

Εχω ενα ηλεκτρικο roland 10ετιας της θυγατερας που παιανιζει κανονικώς (και αδει...ενα κομμάτι θα μου το τραγουδήσει μου υποσχεθηκε) αλλα είναι στο σαλόνι και άμα παει στη σοφίτα μου πρέπει να βγει ο καναπές. ...

Και είναι ηδη ...μυδι.

Ετσι σκέφτηκα το πληκτρακι.

Το θέμα είναι παίρνω με 50 ή 150 με όλα τα κομφορ?

Πάντως αν θελει ενα χρόνο να το μάθω οσο χρειάστηκε να μαθω τα βασικά του κουβας5....αστα....

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποσα απο αυτα μπορουν να ρυθμιστούν από το keyboard ?

H συμβατότητα είναι εγγυημένη?

Τι πρέπει να προσέξω και τι να αποφύγω?

 

 

Aπο αυτό που σου πρότεινα τα περισσοτερα. Και το daw σου και τα vst.

Η συμβατοτητα ειναι εγγυημένη στο συγκεκριμενο μοντελο (και στα περισσοτερα συγχρονα) γι αυτο σου προτεινα κατι που εχει ετοιμα profiles για το cubase τουλαχιστο και μπορεις να αναθεσεις ρυθμισεις των vst με ευκολο τροπο γιατι φανταστηκα οτι δεν εισαι εξοικειωμένος. ( το software, το manual η ενα tutorial θα σε οδηγήσουν ανταστοιχα ευκολα στις ρυθμισεις)

 

Σκεφτηκα το budget σου και τις απαιτήσεις σου γιατι αμα ηταν θα σου προτεινα και εγω τις κορυφες των midi controllers που προτιμουν αυτοι που θελουν την απόλυτη ποιότητα ως εξοικειωμένοι πληκτράδες με την τεχνολογία αλλα και απαιτητικοί στην αισθηση παιξίματος κλπ. που συνηθως δεν κανουν καν τετοιες ερωτήσεις γιατι γνωρίζουν απο μόνοι τους σχεδον τα παντα για τα θέματα αυτα και το τι υπαρχει στην αγορα αντιστοιχα και σιγουρα "χτυπανε" τα ακριβοτερα, τα ποιοτικότερα κλπ που υπάρχουν απο την αρχη.

 

Το 25 αρι δεν το προτεινω προσωπικα εφοσων λες οτι εχεις ευχερια στο δεξι και στο να παιζεις συγχορδιες βεβαια αναλογα και το τι θες να παιζεις.

 

Αποψη μου ετσι?

Και περαν απο αυτο υπαρχουν και αλλα μοντελα στην κατηγορια που σου προτεινα που μπορεις να δεις.

 

Αλλα εγω προτείνω αυτο για εσενα.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DX7 mkI το ξεχνας για controller, το MIDI του ειναι ολιγον τι "πρωτογονο", ας μην ξεχναμε οτι ειναι ενα απο τα πρωτα οργανα με MIDI, παραγωγης 1983-87. Το πληκτρολογιο του ειναι μεν αριστο, αλλα το velocity του ειναι μονο ως το 100, οχι ως το 127. To Local On/Off * απλα δεν υπαρχει σ'αυτο το οργανο, και δεν εχει παρα ενα Data Entry fader, κι αυτο δεν θυμαμαι αν στελνει MIDI εντολες.

Αν παρολαυτα θες ενα "στεγνο" controller, αν θες δηλ. μονο κατι για τα πληκτρα του, ενα DX7 II ειναι οτι πρεπει, με πολυ καλο πληκτρολογιο και πιο εξελιγμενο MIDI.

 

Ασχετα με το θεμα μας, και οι δυο εκδοσεις του DX7 εννοειται οτι προτεινονται ανεπιφυλακτα σαν synths. Απ'την αλλη μας λες οτι εχεις προβλημα χωρου. Ριξε ενα ματι στο "μικρο" παρακατω, ειναι μεσα στο budget σου. Δεν ειμαι σιγουρος ποσο καλα τα παει με το Cubase 5...

 

www.thomann.de/gr/novation_impulse_25.htm

 

*ενεργοποιει/απενεργοποιει την sound engine του synth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

*ενεργοποιει/απενεργοποιει την sound engine του synth.

 

απενεργοποιεί το να στέλνονται midi εντολες εσωτερικά στο οργανο.

Η sound engine περιμενει αλλα δεν της ερχονται εντολες. χαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου