Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση midi keyb για cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Οποιοδήποτε midi keyboard που να έχει έξοδο MIDI (έχει η κάρτα σου) ή σύνδεση USB.

Ακόμα και κάποιο αρμόνιο ή synth 4-5 οκτάβες με έξοδο MIDI σου κάνει.

Τα υπόλοιπα (knobs, faders, κλπ) δεν θα τα χρειαστείς στην παρούσα φάση.

Οπότε ψάξε για κάτι φθηνό, ακόμα και μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απενεργοποιεί το να στέλνονται midi εντολες εσωτερικά στο οργανο.

Ναι, εχεις δικιο, λαθος διατυπωση. Στην ουσια "ξεσυνδεει" το πληκτρολογιο του οργανου απ'την sound engine του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συνθ αν δεν υπαρχει θεμα χωρου ειναι καλύτερο κατα την αποψη μου για αρχαριο γιατι πολυ απλα παιζει και μονο του.

Οποτε αν σε πιασει κανας οιστρος δεν χρειαζεται να ανοιξεις pc,daw,vst κλπ.

Καθεσαι,το ανοιγεις και παιζεις.

Πολλα παλια yamaha και roland αλλα και κανα korg αν δεν το χει προλαβει πανηγυρτζης παιζουνε στα 150-200€ και αντι με πλαστικουρα καταλήγεις με piece of history με τα ιδια λεφτα.

 

Προτεινα το DX7 απ'τη μια γιατι ειμαι κολλημενος και απ'την αλλη γιατι οι stock ήχοι του ειναι οκ για εκμαθηση και practice και τα πληκτρα του ειναι αριστα και ειναι και φθηνο (ακομη).

Επισης αν τυχον σου κατσει τελικα να ασχοληθεις με συνθεση η μηχανη του θα σε κρατησει απασχολημενο για χρονια αλλα και να μην θες να ασχοληθεις υπαρχουν χιλιαδες patches τριγυρω που μπορεις να δοκιμασεις.

 

Τελος ειναι οργανο με τρομερη μεταπωληση και μπορει να το δεις παντου ,απο μπαντα γαμου μεχρι σε υπογειο τιγκα στα modular.

 

Οσο για το mkI ειναι καθαρα προσωπικη προτιμηση και εχει δικιο ο Waterfall το midi του ειναι super basic αλλα με ενα δεκαρικο στο ebay παιζει ενα special edition eprom που το βαζεις και μπορεις να επιλεξεις καναλι που στελνει οποτε αν το βαλεις απο το 2 channel κ κατω και κλεισεις το volume κλεινει και το "local" μπακαλικα.

Απο 2 και κατω channel γιατι δεχεται μονο στο 1 οποτε αν κανεις arm midi track να γραωεις midi για το dx7 στο daw σου δεν ντουμπλαρει τις νοτες του.

 

Το mkii ειναι οντως καλυτερη επιλογη παντως αν την ψαξεις προς τα κει εκτος και αν σ'αρεσει εμφανισιακα το πρωτο :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ και πάλι για τη νέα φουρνιά απαντήσεων  :D

 

το θέμα είναι ότι (όπως είναι αναμενόμενο φυσικά θέλω κάτι που να τα συνδυάζει όλα... ;D)

προσπαθώ να φτιάξω κάτι σε στυλ legacy κάποιων περασμένων μεγαλείων, καθώς πλέον διάφορες υποχρεώσεις κάνουν δύσκολη την συνάθροιση των παλιών μελών. Από την άλλη μια και ο άλλος κιθαρίστας δεν ζεί πια, δεν υπάρχει κάποιος άλλος που να θυμάται τα μέρη του και να μπορέσει (τουλάχιστον να προσπαθήσει) να αντιγράψει το στυλ του.

Θεωρώ ότι τα μέρη των πλήκτρων πρέπει να τα περάσω επίσης εγώ (αν και κάποια στιγμή θα τα κάνει ο πιανίστας, που είναι διαθέσιμος, αλλά δεν έπαιζε μαζί μας εκείνη την πρώτη εποχή). Επίσης τα κομμάτια αυτά σχεδόν αφέθηκαν, καθώς μετά το 85 το συγκρότημα άλλαξε ρότα...Αρα είναι η μόνη λύση να τα ζωντανέψω.

Συνεπώς εκτός από τις αδυναμίες μου, μόνο ένα χέρι και ψάξιμο στα δύσκολα ακκόρντα, και τις δυσκολίες με τα DAW δεν θα ήθελα κάτι που να πρέπει να το σετάρω με τις ώρες. Οι ώρες είναι ελάχιστες και ξεκλέβονται για τις κιθάρες και...τα τύμπανα... :'(

Αρα κάτι που θα συνεργαστεί άμεσα με τον κουβά είναι Must. Επίσης βλέποντας το 49άρι αυτό το m audio αλλά και το novation (πανάκριβο, προτιμώ να τσιμπήσω μια τέλε) είναι τεράστια.

Εγώ σκεφτόμουν για κάτι σε μέγεθος άντε λίγο πιό πολύ από πληκτρολόγιο pc, αλλά άντε να βρώ κάτι τέτοιο που να έχει patch να ταιριάζει άμεσα με το DAW και να συνδυάζει λειτουργίες.

Από την άλλη δεν είμαι αυτός που ξαφνικά στην ηλικία αυτή θα μάθει πλήκτρα.

Τα έμαθα στα 10, αλλά μετά ήρθαν οι κιθάρες.

Επίσης πιάνο έχω, ένα Roland HP102e, αλλά σπάνια θα κάτσω εκεί. Και δεν μεταφέρεται ούτε αυτό στο DAW ούτε το DAW εκεί - είναι σε διαφορετικούς χώρους.

Ενα DX7 θα ήταν ωραία περίπτωση αλλά πλέον ούτε χώρο έχω, ούτε χρόνο, ούτε τα χέρια. Ετσι για να το βλέπω....το βλέπω και σε περιοδικά.  ;)

 

ζητάω πολλά?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Προσωπικά χρησιμοποιώ ενα DX7 mkΙ για master και δεν το αλλάζω με κανένα controller,τα πληκτρα του ειναι perfect...

Δεν ξέρω για το DX7 mkI γιατί δεν το έχω παίξει, αλλά έχω το DX7 mkII που όντως έχει πολύ καλή αίσθηση πλήκτρου (υποθέτω θα έχει το ίδιο κλαβιέ με το mkI). Η ερώτηση μου όσον αφορά την χρήση του ως midi controller: δίνει τιμές velocity από 1 ως 100 (πλήρες εύρος: 1-127), σωστά;

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση για το Novation sl που αναφερθηκε!

εχει πλικτρα καλυτερα, χειροτερα ή τα ιδια με το Novation Impulse? τα εχει δουλεψει κανεις και τα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επανέρχομαι λιγο στο θέμα γιατί δεν αποφάσισα ακόμα.

διαβάζω αρκετά στο διαδίκτυο και μπερδεύομαι με τα σχόλια διαφόρων.

Πχ διαβάζω για προβλήματα κατασκευής στα m audio, προβλήματα συνδεσιμότητας κλπ με novation κλπ. Αλλοι μου πρότειναν nektar...

 

Γενικά, θα έπρεπε να πάρω ένα με είσοδο έξοδο midi? ή όχι (μια και η κάρτα μου έχει midi)

Μήπως δηλαδή κάνω χαζομάρα και πάρω usb only? ή πιά δεν παίζει ρόλο?

Σαν μάρκες γενικά ποιές έχουν καλό όνομα (και στην ποιότητα αλλά και στην συνεργασία με daw, δηλ cubase)

Πχ βλέπω να παίζουν σημαντικά η roland η akai η korg (σαφώς πιό γνωστά ονόματα) οι φτηνότερες (alesis behringer) κλπ...

Μήπως πρέπει να πάω σε κάτω από 49 πλήκτρα για να πάρω κάτι πιό ποιοτικό?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πιστεύω για αυτά που θες και ζητάς αυτές οι επιλογές που έχουν τα παρα κάτω είναι μια Χαρά μετά πας σε πιο ακριβά μονοπάτια  ;)

 

όσο για το midi i/o είναι μέσω USB  ;)

 

Πιο απλό για περισσότερο έλεγχο πας στα πάρα κάτω

http://www.athensproaudio.gr/el/m-audio-keystation-49-mkii.html

 

 

http://www.athensproaudio.gr/el/novation-launchkey-25.html

 

http://www.athensproaudio.gr/el/nektar-impact-lx49.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης για περισσότερο έλεγχο να συμπληρώσω:

 

http://www.thomann.de/gr/cakewalk_a300pro.htm

 

http://www.thomann.de/gr/cakewalk_a500pro.htm

 

http://www.thomann.de/gr/cakewalk_a_800pro.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου