Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση midi keyb για cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτά δυστυχώς ξεφεύγουν στα χρήματα, και μάλιστα για μη οργανίστα όπως εγώ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aφου θες απλα να περνας νοτες χωρις ιδιαιτερη βαρυτητα στο "feel" του οργανου, τοτε ο,τι και να παρεις πιστευω καλο ειναι.Ενταξει τα φθηνα maudio δεν ειναι και οργανο που θα το πηγαινοφερνεις σε live και ιστοριες και θα σου κρατησει 15 χρονια , αλλα θα σπιτι σου μια χαρα δουλεια θα κανεις. Εριξα μια ματια και ειδα οτι στο thomann εχουν ριξει τιμη σε ενα cme uf 50 , για 130 το εχουν τσαμπα θα ελεγα.ΔΕν εχω παιξει αλλα προκετιαι για καλη εταιρια και τα χαρακτηριστικα του ειναι αψογα γι αυτην την τιμη, μεχρι και breath input εχει , (εχει πανω κατω 200 απο μονο του), μεχρι και προαιρετικο audio interface με samples για stand alone mode. Αυτα ισως δεν σε ενδιαφερουν αλλα που ξερεις ισως προκυψει καποια στιγμη να αξιοποιηθουν ,ειτε απο εσενα ειτε απο καποιον που ηδη γνωριζει. Αλλιως παρε ενα τετοιο http://www.thomann.de/gr/alesis_q49.htm η ενα τετοιο http://www.thomann.de/gr/nektar_impact_ix_49.htm , δουλεια θα κανουν. ( κατα προτιμηση το δευτερο λογω transport buttons).

 

ΥΓ: οποιος το κατειχε ποτε το cme ας γραψει μια γνωμη γιατι δεν εχω παιξει, απλα το ζαχαρωνα πριν απο πoλυ καιρο(οταν η τιμη του ηταν ακομα 300 :P ), και απο οσο ειδα ειναι καλο αλλα σε περιπτωση αντιθετου ας γραφτει μια κριτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια live φίλε μου.  Για τέτοια ειμαστε?

Δεν θα βγει από το σπίτι.  Αλλα διάβασα ασχημα για τα maudio για ποτ κουμπια κλπ.

Για αυτό ρώτησα.  Τα notation τσιμπάνε λίγο.  Ενω τα nektar δεν ξερω.

Για θωμα πλεον δεν ψωνιζω με 20αρι παπατζηλικι. Στα ιδια πανω κατω φερνουν και εδω..

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια live φίλε μου.  Για τέτοια ειμαστε?

 

Σορυ κιολας φιλαρακι  ;D .Το live αναφερθηκε ως μετρο συγκρισης,οπως και το thomann ως σημειο αναφορας λογω τεραστιας γκαμας προιοντων, εννοειται πως αν το βρεις σε τοπικο μαγαζι θα το αγορασεις απο εκει κ ας ειναι λιγο ακριβοτερο(εντωμεταξυ 20 ευρω για μεταφορα απο την αλλη ακρη της ευρωπης δεν το λες παπατζιλικι ).

Η ποιοτητα του οργανου που θα παρεις πρεπει να ειναι αναλογη των απαιτησεων, αν θες απλα να περνανε τα midi events, τοτε παρε ενα οποιοδηποτε midi, δουλεια θα κανει. Αν εχεις απαιτησεις να εχεις καλη αισθηση του κλαβιε και να κανεις daw controling, τοτε πρεπει να τα σκασεις. Αλλα δεν εχεις ξεκαθαρισει (εκτος αν δεν το ειδα) ακριβως τι θες, θες απλα να περνας νοτες οπως λες στην αρχη ή θες και knobs για ελεγχο παραμετρων στο cubase? Το "τσιμπανε λιγο" σε τι αναφερεται, εχεις θεσει ενα οριο στα 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από κάποιο ψάξιμο κατέληξα στη λύση του nektar lx49 γιά διάφορους λόγους.

θεώρησα βασικά ότι βρίσκεται ποιοτικά ανάμεσα στο m audio και το novation.

Κατά τα άλλα έφαγα μια απίστευτη ήττα μέχρι να το δει το cubase.

Ενα απόγευμα και ένα πρωί.

Επρεπε να δοκιμάσω όλους τους πιθανούς συνδυασμούς οδηγών και εκδόσεων που προσφερόντουσαν για να καταλήξω τελικά σ αυτούς του dvd του πακέτου παρά αυτών στο site που ήταν και πιό πρόσφατοι.

 

Κατάφερα να την κάνω να συνεργαστεί και στο integration με τις λειτουργίες του cubase, με τη διαφορά ότι τελικά το integration αυτό δεν είναι πλήρες όπως διαφημίζεται. Πχ ανάλογα με το vst που φορτώνεις θα εξαρτηθεί ποιά ρυθμιστικά θα δουλέψουν. Με άλλα περισσότερα, με άλλα πιό λίγα.

Εκείνα που δουλεύουν είναι τα pots του mixer και τα play stop κλπ.

Η αίσθηση των pads σκληρή και όχι ομοιόμορφη, το πληκτρολόγιο υποφερτό.

 

Επίσης υπάρχει αρκετή αστάθεια στο θέμα του usb οδηγού.

πχ σε στημένο κομμάτι και να βρίσκεσαι στο track που γράφεις και παίζεις ένα synth κάνεις save και βγαίνεις.

Αν ξαναμπείς παίζεται αν θα παίξει με τη μία. Συνήθως μπορεί να θέλει ξαναφόρτωμα του vst και του ήχου ή κλείσιμο άνοιγμα του keyboard....

 

Ίσως είναι μόνο χούγια...

η χρήση θα δείξει.

Για ένα μετάνοιωσα.

Νομίζω έπρεπε να πάρω με και midi in out και όχι μόνο usb.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εχω κι εγω.

Μαλλον θα συμφωνησω.

Αν και δεν εχω δοκιμασει αλλα (κιθαριστας γαρ), την ιδια δουλεια τελικα θα την εκανα και με λιγοτερα λεφτα πιστευω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικο και καλοδουλευτο φιλε ;-) . Μολις βλεπεις οτι το εχεις μαθει, κανε μας και ενα review για αυτα που σου προσφερει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου