Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ακουστικων για MIX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερεται ενας φιλος για αγορα ακουστικων ημιανοιχτου τυπου για mixing - mastering αξιας ως 150 ευρω, ριξτε καμια προταση  :)

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα, για ρίξε μια ματιά σε προηγούμενα απαντημένα θεματα. Έτσι ίσως βρεις πιο γρήγορα τις απαντήσεις που ψάχνεις.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1168.0

 

Επίσης, για ρίξε μια ματιά γενικότερα στα καρφιτσωμενα θεματα ή κατευθείαν μεσω search στο φόρουμ.

Αν δεν καλυφθεις, συνεχίζεις εδω ;)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Holystone ευχαριστω για την απαντηση, εχω ηδη διαβασει και ξαναδιαβασα αλλα ειναι πολλες οι προτασεις και δεν ξερω τι να πρωτοδιαλεξω, εν τω μεταξυ βλεπω οτι πολλα απο αυτα που προτεινονται εχουν 85 - 120 ευρω και το φιλαρακι μου δεν εχει προβλημα να δωσει 150 για ακουστικα οσο πιο flat γινεται, αυστηρα για mixing και οχι λιγο απ' ολα, επομενως χρειαζομαι τη γνωμη σας.

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε οι επιλογές ειναι δυο.

Ή

1. Αγοράζεις βάσει των κριτικών που εχεις βρει στο νετ και έχουν τη μεγαλύτερη δημοτικότητα,

Ή

2. Εχεις ακούσει κάποια εσύ απο κοντα και σου αρεσανε και πας και παίρνεις. (Δύσκολο αυτο)

 

Γιατι, τα ακουστικά, πίστεψε με, ειναι απλα ενα μικροοοο κομμάτι του όλου που εχει να κανει ο φίλος σου για να ακουστεί κατι καλά.

 

Απο πού να αρχίσω; Σωστή τεχνική ηχοληψίας, σωστό παιξιμο, εμπειρία στις μιξεις, γνώσεις; και γενικά παρα πολλά αλλα πράγματα.

 

Επίσης, μην ξεχνάς οτι δεν νομίζω να θεωρεί κανεις οτι μιλάμε για το holy grail των ακουστικών, καθώς εκ των προτέρων (αυτο θα το ακούσεις παντού) σωστό μίξ/ μάστερ δεν γινεται με ακουστικά. Απλα υπαρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που εξυπηρετούν αυτο να γινεται με ακουστικά.

 

Και...πίστεψε με, I 've been there, I come from there.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, μην ξεχνάς οτι δεν νομίζω να θεωρεί κανεις οτι μιλάμε για το holy grail των ακουστικών, καθώς εκ των προτέρων (αυτο θα το ακούσεις παντού) σωστό μίξ/ μάστερ δεν γινεται με ακουστικά. Απλα υπαρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που εξυπηρετούν αυτο να γινεται με ακουστικά.

 

Και...πίστεψε με, I 've been there, I come from there.

 

Σωστος σε ολα, αλλα επειδη monitors δεν παιζουν, ξεκιναει να παρει, προς το παρον, καποια σχετικα καλα ακουστικα, τα οποια θα του μεινουν σαν βοηθητικα - δευτερη γνωμη - στο μιξ, οταν καποτε αποκτησει monitors.

Eπομενως, μιας και τα περισοτερο δημοφιλη ειναι τα AKG, ποια θα πρεπει να παρει συμφωνα παντα με τις προδιαγραφες που βαζει;

 

EDIT

Ποια η διαφορα μεταξυ AKG K-141 MKII και AKG K-141;

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα MKII είναι εξέλιξη των K-141.

Στην θέση του φίλου, θα έπαιρνα φτηνότερα ακουστικά κρατώντας τα χρήματα για μόνιτορς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χρησιμοποιώ τα Audio Technica ath-m40...

 

αχρωμάτιστα, πλήρως ισορροπημένα συχνοτικά, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και ξεκούραστα... μετά από την ακρόαση (απλή ή μέσω χρήσης σε studio) δεκάδων μοντέλων σε διάφορες κατηγορίες τιμής κατέληξα σε αυτά ως "best buy" για την τσέπη και τις (αρκετά υψηλές) ηχητικές ανάγκες μου και θα τα αντικαθιστούσα μόνο με κάποια πραγματικά hi end πολλαπλάσιας τιμής...

 

η πιστότητα των χροιών και η αίσθηση που αφήνει ο ήχος τους θυμίζουν καλό monitor ηχείο και ναι (με μικρές σύντομες αναφορές σε οποιοδήποτε ηχείο για το panning και τους "χώρους") μπορεί κάποιος να μιξάρει με αυτά άνετα ένα αξιοπρεπέστατο σπιτικό demo (ή φυσικά να τα χρησιμοποιήσει και για οποιαδήποτε εργασία σε ένα επαγγελματικό studio)...

 

όπως λοιπόν καταλαβαίνεις, προτείνω πριν καταλήξει σε μια απόφαση αγοράς, να ακούσει και αυτά ο φίλος σου... :)

 

edit.

ΥΓ κάποια στιγμή θα μιξάρω και ένα κομμάτι μόνο με αυτά και θα το ανεβάσω για κουβεντούλα... 8)

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

χρησιμοποιώ τα Audio Technica ath-m40...

 

 

 

 

Κοιτα να δεις που πριν μια εβδομαδα μου σπασαν τα δικά μου (AKG), και σκεφτόμουν τι να πάρω (όταν μαζέψω κάνα φράγκο) ;D

 

Thanx!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις που πριν μια εβδομαδα μου σπασαν τα δικά μου (AKG), και σκεφτόμουν τι να πάρω (όταν μαζέψω κάνα φράγκο) ;D

 

Thanx!

 

 

και εγω ψηνομαι με αυτα που έγραψε ο npap τώρα αν και εχω τα AKG.

Και αυτό στη λίστα του Αη Βασίλη.

Εγω ειμαι πλούσιος, ειναι ευτελές το ποσο για εμένα.  χαχαχαχαχα λολ 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου