Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ακουστικων για MIX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Εγω ειμαι πλούσιος, ειναι ευτελές το ποσο για εμένα.   χαχαχαχαχα λολ 

 

Πάρε και για εμένα ένα τότε θείο. ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Npap ζεις για να (και) μας οδηγείς.... :o ;D  Αυτά είναι; http://www.skroutz.gr/s/4513882/Audio-Technica-ATH-M40x.html   Με μπερδεύει το "x"    Εάν είναι αυτά "αύριο" τα παίρνω  λεφτά υπάρχουν.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε και για εμένα ένα τότε θείο. ;D ;D ;D

 

θα σε παρω για νομικο συμβουλο και στην αμοιβη θα περασουμε και το ζευγος.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες και από μένα  8)

 

Αν και χρήστης AKG K-55 εδώ και 4 χρόνια όλο έλεγα να πάρω κάτι καλύτερο και ότι θα πάρω Beyerdynamic αλλά ακούγοντας από πολύ κόσμο καλή κριτική για αυτά που λέει ο Npap, μπορώ να πω ότι άλλαξα πλεύση και πάω και εγώ για τα Audio Technica ath-m40 αν τα οικονομικά μου το επιτρέψουν αλλιώς θα πέσω μια σκάλα κάτω στα Audio Technica ath-m30x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειχα αποφασισει να του προτεινω τα ΑΚG K 141, η βαρυνουσα γνωμη του npap τον οποιο ευχαριστω πολυ, μετρησε τελικα υπερ των ath-m40.

 

Ωστοσο εχω κι εγω την απορια αν ειναι αυτα λογω του "x":

http://www.skroutz.gr/s/4513882/Audio-Technica-ATH-M40x.html

 

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα fs ειναι discontinued αλλα παρολαυτα μπορεις να βρεις κανενα ζευγαρι καπου. Στο amazon παντως τα x αυτη τη στιγμη ειναι σε πολυ χαμηλη τιμη, δεν ξερω για ποσο ακομα

 

67$=63 ευρω δηλαδη

 

http://www.amazon.com/Audio-Technica-ATH-M40x-Professional-Monitor-Headphones/dp/B00HVLUR54/ref=dp_ob_title_ce

 

ενω τα fs παιζουν στα 127$=120 ευρω

 

http://www.amazon.com/Audio-Technica-ATH-M40FS-Professional-Precision-Headphones/dp/B0002D03ZW

 

Επισης εδω εχει ενα ηχητικο συγκριτικο με διαφορα ακουστικα μεταξυ των οποιων και αυτα τα 2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με μπερδεύει το "x"...

 

δυστυχώς δεν τα έχω ακούσει τα x... εγώ έχω τα fs που τώρα είναι discontinued από ότι βλέπω... οπότε μόνο used μπορείς να τα βρείς ή στο amazon που λέει ο Βαγγέλης... τα x όμως φαίνεται να φέρουν τους ίδιους οδηγούς και οι διαφορές στα specs είναι επουσιώδεις... η λογική λέει ότι θα προσομοιάζουν στον ήχο (όχι λόγω specs φυσικά), αλλά δεν μπορώ και να το υπογράψω (και κακώς δεν τσεκάρισα ότι τα δικά μου δεν κυκλοφορούν ακόμα πριν τα προτείνω)... ::)

 

άμα κάποιος σας βέβαια θέλει να του τα δανείσω για μια σύγκριση πριν καταλήξει στα x ευχαρίστως...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μετά από κάποια mail και πμ που δέχτηκα με ερωτήσεις, να διευκρινίσω και δημόσια κάποια από τα πράγματα που ρωτήθηκα για να αποφευχθούν παρανοήσεις...

 

- όχι... κανένα ακουστικό (ούτε αυτό φυσικά) μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως ένα καλό μόνιτορ ηχείο για επαγγελματικού επιπέδου mixing... εκτός βέβαια από ειδικές συνθήκες π.χ. binaural recording τεχνοτροπίες (ηχογραφήσεις που έχουν σκοπό την αναπαραγωγή αποκλειστικά σε ακουστικά)... όπως είπα και την πρώτη φορά μιλάμε για home καταστάσεις συμβουλεύομενοι πάντα περιστασιακά και κάποιο ηχείο για το pan και τα reverb...

 

- σημαντικό ρόλο παίζει και ο προενισχυτής στο τελικό αποτέλεσμα... δεν θα ακούσετε το ίδιο σε έναν καλό phones preamp και στην on board του laptop σας

 

- ναι... το ATH-m40fs δεν είναι μόνο για επαγγελματική χρήση... είναι "μουσικότατο" και μου ΄χει χαρίσει (στέλνοντας πρώτα την Σοφία για ύπνο) πολλές απολαυστικές ακροάσεις (ειδικά με jazz και κλασική) βραδιές...8)

 

- τέλος, ειδικά αν πρόκειται να αντικαταστήσετε κάποια άλλα ακουστικά που ήδη χρησιμοποιείτε, πάρτε τα μαζί σας για να συγκρίνετε στο ίδιο pre πριν προχωρήσετε σε οποιαδήποτε αγορά (του m40 ή κάποιου άλλου)...

π.χ. ο εκλεπτυσμένος "μαλακός" ήχος των AT μπορεί να ξενίσει κάποιους που έχουν "εθιστεί" στον πιο "επίπεδο" και πιο "τραχύ" ήχο που (κατά κανόνα) έχουν τα AKG στις μόνιτορ εκδόσεις τους...

 

ΥΓ. ειδικά στο σπιτάκι μας που τον κύριο λόγο (πρέπει να) έχει η τέρψη και η ατομική μας "παραξενιά", δεν αγοράζουμε γουρούνι στο σακί επειδή μας το πρότεινε κάποιος npapάρας ;D σε κάποιο φόρουμ... ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΥΜΕ προσεκτικά πριν την αγορά...

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Npap, σε ένα άλλο thread (link) που διάβαζα (είμαι στο ψάξιμο) μεταξύ Audio Technica ATH-M50x και AKG K271 για mix με ακουστικά είχες προτείνει τα K271 σαν πιο αναλυτικά και ισορροπημένα. Αυτό σημαίνει ότι και μεταξύ M40x - M50x προτείνεις τα M40x; Μεταξύ M40x και K271 ποιά η γνώμη σου, αν έχεις;

 

Εκτιμώ από τώρα την απάντησή σου αν και όταν έχεις χρόνο να απαντήσεις και περιμένω ένα θέμα που είπες σκέφτεσαι να γράψεις για mix με ακουστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου