Προς το περιεχόμενο

χορδές για 5άρι άταστο


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα 5άρι άταστο μέκαψες (harper) που το πήρα για χαβαλέ και για να περνάω μπάσογραμμές στα κιθαριστικά μου κομμάτια στο DAW.

 

Το έχω κάποια χρόνια, με τις χορδές που ήρθε.

Δεν νομίζω ότι μου αρέσουν πιά, (ούτε από την αρχή) ούτε ξέρω τι είναι.

Γενικά είναι round wound και στα γκλισάντι ακούγονται.

Τι θα προτείνατε για αλλαγή?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες να διατηρήσεις την "διαύγεια" (brightness) των rounds απλά πάρε φρέσκιες rounds, αν και δεν είναι και ότι καλύτερο για την ταστιέρα, πιθανώς η συνεχής χρήση τους να προκαλέσει σημάδια και φθορές στο ξύλο, ιδιαίτερα στα σημεία που παίζεις περισσότερο. Εναλλακτικά, μπορείς να κοιτάξεις σε tapewounds (πιο bright από flats, λιγότερο από rounds, μεσαίες σε τάση) ή flats (πιο "mellow", σχετικά μικρότερο tension). Πλέον βέβαια υπάρχουν ακόμα και high tension flats, οπότε απλά διαλέγεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή flats (πιο "mellow", σχετικά μεγαλύτερο  tension). Πλέον βέβαια υπάρχουν ακόμα και low tension flats, οπότε απλά διαλέγεις και παίρνεις.

 ;)

 

+1 για flats σε αταστο και μη. :)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανα δυο μαγαζιά που είδα ...σπανιζουν

Απο που μπορώ να βρω ιντερνετικα?

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5άρι και flat... μμμ, δε δείχνει ιδιαίτερα δημοφιλές combo. :P

 

Ενδεικτικά: http://www.stringsdirect.co.uk/strings-c1/bass-guitar-strings-sets-c34/rotosound-rotosound-rs775ld-jazz-bass-monel-flatwound-bass-guitar-strings-45-130-5-string-long-scale-p794

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.lordofthestrings.com/lots/RAPRD/D-Addario-ECB81-5-Chromes/10000005.html

 

Φτηνές καλές και τζάμπα ;D    all around  με πιο μοντέρνα  χαρακτηριστικά δεν θα σε απογοητεύσουν.  

 

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.lordofthestrings.com/lots/RAPRD/D-Addario-ECB81-5-Chromes/10000005.html

 

Φτηνές καλές και τζάμπα ;D    all around  με πιο μοντέρνα  χαρακτηριστικά δεν θα σε απογοητεύσουν.  

 

 

 

 

42 ευρώ....

150 πήρα όλο το ξύλο...  ;D

 

Τέλος πάντων. Υπάρχουν καταστήματα ηλεκτρονικά αθηναϊκά (είμαι Θεσσαλονίκη) που να έχουν τέτοια πεντάρια σετ?

Εδώ στη Θεσσαλονίκη βρήκα στο Ριχάρδο κάτι dunlop....δεν ξέρω τι καπνό φουμάρουν.

Δεν ξερω καν αν μπορώ να ψωνίσω από το μαγαζί του λινκ λόγω capital control....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε στις "Χορδες" και παρε ενα σετ Career. Για το ξυλο που εχεις, δεν θα εβαζα ακριβοτερες χορδες. Αλλα και για τα δικα μου (ακριβοτερα) ξυλα που λογω δουλειας αλλαζω πιο συχνα, μια χαρα ειναι οι Career! 11-12 ευρω στοιχιζουν για το 4αρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 ευρώ…. δεν είναι πολλά αν σκεφτείς  ότι κάποια  στιγμή και εσύ και το ξύλο  θα εξαϋλωθείτε  ενώ  οι χορδές  θα μείνουν  και για τις επόμενες  γενιές έστω και για  μπουγαδόσυρμα. ;D

 

Τώρα αν δεν βλέπεις τόσο μακριά  ακολουθα την συμβουλή του petersp και θα σαι ΟΚ :)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου