Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με Active Μπάσο


theosav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας.

Λοιπόν χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Το μπάσο είναι ένα epiphone toby iv deluxe, το είχα πάρει στο λύκειο. Μια χαρά όλα εδώ και 3 χρόνια όσπου ξαφνικά μούγκα. Δεν βγάζει τίποτα από τον ενισχυτή ( ένα σαπάκι απο thomann αυτός αλλά δουλεύει ).

 

Έχω κάνει μέχρι στιγμής:

 

Δοκιμή 3 διαφορετικών καλωδίων. Λειτουργούν κανονικά. Μόλις συνδεθούν μεταξύ μπασου και ενισχυτή... κιχ

Μπαταρίες. 5 συνολικά και οι 2 απο αυτές αγορασμένες σήμερα. Πάλι τίποτα.

Ολα τα knobs τόσο στο μπάσο όσο και στον ενισχυτή ανοιχτά και καταλλήλως ρυθμισμένα.

Άνοιξα να τσεκάρω την καλωδίωση ( πανάσχετος ) και δεν μου φάνηκε κάτι εκτός θέσης. ( παραθέτω φωτογραφίες παρακάτω μήπως και μπορεσει κάποιος να βγάλει άκρη )

 

Οι μαγνήτες μήπως τα'παιξαν; Ισως το output jack ;

Εκτιμώ το χρόνο σας και σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

ΦΩΤΟ

ΜΠΑΣΟ1

ΜΠΑΣΟ2

ΜΠΑΣΟ3

ΜΠΑΣΟ4

ΜΠΑΣΟ5

ΜΠΑΣΟ6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Καλώς ορισες.

 

Στην φωτό 3 ειναι ολα τα καλώδια συνδεδεμένα; Γιατι κατι δεν μου παει καλά με το πιο παχύ κοκκινο

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμή 3 διαφορετικών καλωδίων. Λειτουργούν κανονικά. Μόλις συνδεθούν μεταξύ μπασου και ενισχυτή... κιχ

 

Για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να φταίει ο ενισχυτής ή το καλώδιο.

Αν συνδέσεις καλώδιο στον ενισχυτή και ακουμπήσεις το βυσμα με το χερι σου βγάζει ήχο ο ενισχυτής? 

 

Αν ναι κοίτα πρώτα μηπως έχει λασκάρει καμιά επαφή στο jack του μπάσου, μετά από εκεί θέλουν έλεγχο όλες οι κολησεις και στο τέλος το preamp που μπορεί να μη δουλευει επίσης.

Αν δεν ξέρεις να το κάνεις βρες κάποιον να σε βοηθήσει ή το πας σε ένα μάστορα να το δει.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να σας ευχαριστήσω και τους δύο.

 

Καλησπέρα. Καλώς ορισες.

 

Στην φωτό 3 ειναι ολα τα καλώδια συνδεδεμένα; Γιατι κατι δεν μου παει καλά με το πιο παχύ κοκκινο

Ναι φίλε μου. Τα ξανακοίταξα και είναι όλα συνδεδεμένα. Σε ευχαριστώ.

 

Για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να φταίει ο ενισχυτής ή το καλώδιο.

Αν συνδέσεις καλώδιο στον ενισχυτή και ακουμπήσεις το βυσμα με το χερι σου βγάζει ήχο ο ενισχυτής? 

 

Αν ναι κοίτα πρώτα μηπως έχει λασκάρει καμιά επαφή στο jack του μπάσου, μετά από εκεί θέλουν έλεγχο όλες οι κολησεις και στο τέλος το preamp που μπορεί να μη δουλευει επίσης.

Αν δεν ξέρεις να το κάνεις βρες κάποιον να σε βοηθήσει ή το πας σε ένα μάστορα να το δει.

 

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου. Ναι το καλώδιο όταν το κρατώ, το χτυπώ βγάζει κανονικά ήχο. Όταν πάω να το συνδέσω στο μπάσο, όποιο θόρυβο και να κάνει όταν κανει επαφή, με το που "κλειδώσει" στο jack επιστροφή στην απόλυτη ησυχία.

 

Τι να πω. Θα το πάω για έλεγχο τις επόμενες μέρες. Αν γνωρίζετε κάποιο καλό μαγαζί στην Αθήνα, οι προτάσεις ευπρόσδεκτες.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεσε κανονικα το μπασο στον ενισχυτη και συνχρονως παιζε τις χορδες

και κουνα εντονα το μπασο στον αερα, αλλιως βγαλε το καπακι απο πισω

παιζε ελαφρως τις χορδες και ταυτοχρονα κουνα το καρφι  και μετα με σειρα ενα ενα τα καλωδια  που ειναι  κολλημενα με προσοχη για να δεις μηπως εχει καμια σπασμενη κολληση. Εαν δεν βγαλεις ακρη ισως να ειναι και κατι στην πλακετα του ακτιβ κυκλωματος. 

           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROSPI, ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου

 

Παίδες μάλλον σπατάλησα το χρόνο σας.

 

Ψάχνοντας τα πράγματά μου βρήκα ένα ακόμη καλώδιο και λέω δε βαριέσαι, τι έχω να χάσω;

Το συνδέω και νά'τος ο ήχος. Δεν αλλάζω τίποτα στο μπάσο και τον ενισχυτή και ξεκινάω ξανά να ελέγχω ένα ένα τα καλώδια. Τίποτα. Το μόνο που δούλευε στο μπάσο ήταν αυτό που βρήκα. Αρχίζω να τα παρατηρώ και πρόσεξα πως αυτό που δουλεύει με το μπάσο έχει μια μαύρη γραμμή ενώ τα άλλα έχουν απο δύο ( θα παραθέσω εικόνες ). Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο.

 

831456004-40.jpgAV1627007-40.jpg

Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο.

Τα δύο είναι stereo και το ένα είναι mono.

Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τα μπασοκίθαρα θέλουν mono.

Αν όμως έχει γίνει σωστά η συνδεσμολογία, δεν θα πρεπε να παίζει ρόλο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δουλεύει θα το αφήσω στην ησυχία του ( για τώρα τουλάχιστον  :P )

Όλα καλά λοιπόν.

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δύο είναι stereo και το ένα είναι mono.

Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τα μπασοκίθαρα θέλουν mono.

Αν όμως έχει γίνει σωστά η συνδεσμολογία, δεν θα πρεπε να παίζει ρόλο.

 

Μπορει απλα λόγω μήκους κτλ, να ακουμπαει λάθος στο στερεο. Έτσι κι αλλιώς, τα unbalanced καλώδια/mono χρησιμοποιούνται για καρφί σε καρφί σε ενισχυτη.

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου