Προς το περιεχόμενο

Not another amp για το σπίτι


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι μετά απο 7 χρόνια εξάσκησης με ένα  frontman των 10watt, αποφάσισα επιτέλους να δοκιμάσω την τύχη μου με έναν μικρό λαμπάτο για το σπίτι.  :D ;D

Budget διαθέτω γύρω στα 350 ευρώ, μάξ 400. Kύριο κριτήριο ειναι να μπορώ να παίξω με τον ενισχυτή σε δωμάτιο (και blues junior δηλαδή να βρώ σε προσφορά για 300 ευρώ ΔΕΝ έχει νόημα να τον αγοράσω!)

 

Πρίν ξεκινήσω με τους ενισχυτές έχω μερικές ερώτησεις:

1) Έχει μεγάλη σημασία αν για εναν ενισχυτή γύρω στα 5 watt το ηχείο είναι 8", 10" ή 12";

 

2) Στα μαγαζιά όταν δοκιμάζουμε ενισχυτές είναι νορμάλ να σου δίνουν αυτόν που δοκίμασες και όχι έναν πακεταρισμένο; Που ξέρω εγώ αν είναι κακομεταχειρισμένος, αν έχει πέσει κάτω κτλ. κτλ.

 

3) Αξίζει να αγοράσω ενισχυτή που δεν έχω ακούσει; Δυστυχώς δεν μπορώ να τους βρώ όλους στα μαγαζιά εδώ στη Γερμανία.

 

4) thomann.de ή musicstore.de ; Βλέπω στο musicstore.de έχουν καποιους ενισχυτές λίγο πιο φθηνούς επειδή είναι απο επιστροφή. Είναι επίφοβο να αγοράσω κάποιον από αυτούς;

 

 

 

Έχω στα υπόψιν μου τους:

 

1) Vox AC4C1-12:  Δοκίμασα σε μαγαζί το ίδιο μοντέλο αλλα με 10άρι ηχείο. Μου άρεσαν πολύ τα καθαρά του αλλά τον βρήκα πολύ "δυνατό". Ίσως να είναι λίγο δύσκολο να τον αξιοποιήσω στο σπίτι και αυτό με ανησυχεί λιγο. Τον έχει βεβαια και σε προσφορά ο θωμάς οπότε το σκέφτομαι ακόμα..

 

2) Vox AC4 TV: Δεν βρήκα πουθενά να τον δοκιμάσω αλλά μου άρεσε το γεγόνος ότι έχει επιλογή για 4,1 και 1/4 watt.

 

3) Blackstar HT-1: Τον δοκίμασα και μου άρεσε μπορώ να πώ. Σε ένταση είναι ακριβώς ότι πρέπει για δωμάτιο. Διάβασα όμως ότι δεν είναι full tube αλλά hybrid και ξενέρωσα λίγο γιατί είναι αρκετά ακριβός..

 

4) Career AF tube: Δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί στην Ελλάδα ( μένω Γερμανία ), είναι γερμανική μάρκα απ'ότι μου είπανε, 5 watt, 12άρι ηχείο και με 2 κανάλια (high και low). Τον δοκίμασα και μου άρεσε παρα πολύ! Κατάλληλη ένταση, και κατάλαβα διαφορά με το 12αρι ηχείο. Κάνει 300 ευρώ. Όποιος έχει καμιά ιδέα για αυτη την μάρκα ας ενημερώσει!

 

5) Laney Cub8: Τον δοκίμασα, ωραία καθαρά νομίζω και είχε έναν ιδιαίτερο crunchy ήχο. Σχετικά φθηνος.

 

6) Laney Cub 12R:  Δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά με δελεάζει το 12αρι ηχειο και το γεγονος οτι υπάρχει επιλογή για 1watt. Είναι 15watt ομως ρε γμτ και με ανησυχει αυτο.. Δεν θέλω να τον αγοράσω και να τον έχω να ψιθυρίζει..

 

7)Ibanez TSA5TVR: Έχει ενσωματωμένο το Tubescreamer. Τον δόκίμασα και μου φάνηκε αρκετά ευέλικτος.

 

 

Αυτά τα "ολίγα"! Όποιος έχει το κουράγιο να διαβάσει όλο το σεντόνι ας μου δώκει καμιά συμβουλη! Οι υπόλοιποι tl;dr  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το ΠΡΩΤΟ που θα εχεις στο μυαλό σου για την αγορά ενισχυτή θα είναι το εξής!!!

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ όταν παίζω????

ΤΑ υπολοιπα που περιγράφεις εχουν να κανουν με προσωπικά γουστα και ο καθενας θα σου λεει το κοντο του και το μακρυ του....

Ο ενας εχει καλο καθαρο, ο άλλος έχει καλό βρώμικο  ο ενας το ενα ο αλλος τ άλλο....

Τα specs, οι ίντσες και τα φωτάκια για τις γιορτές είναι για άλλους....

Ειδκά όταν μιλάμε για bedroom καταστάσεις..

Blackstar Ht 1 R πρωτα για μενα και μετα Marshall DSL 5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις και από εμένα, πριν ξεκινήσουμε τις προτάσεις:

 

1) Όταν λες "σπίτι" αναφέρεσαι σε ανεξάρτητη κατοικία ή σε διαμέρισμα;

 

2) Τί ήχο ψάχνεις στον ενισχυτή; Ψάχνεις καλά καθαρά ή βρώμικα; Μήπως έχεις πετάλια για τον βρώμικο ήχο ή γυρεύεις να τα βρεις όλα στον ενισχυτή;

 

 

...και επανερχόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δυστυχώς δεν μπορώ να τους βρώ όλους στα μαγαζιά εδώ στη Γερμανία.

 

 

 

Με τον πονο μας παιζεις τωρα,ετσι?  ;D ;D ;D

 

 

Να φροντισεις να παιξεις με τον ενισχυτη που ειναι να αγορασεις,ωστε να μην χρειαστει σε λιγο καιρο να ξαναμπεις σε διαδικασια αλλαγης του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!

 

2 ερωτήσεις και από εμένα, πριν ξεκινήσουμε τις προτάσεις:

 

1) Όταν λες "σπίτι" αναφέρεσαι σε ανεξάρτητη κατοικία ή σε διαμέρισμα;

 

2) Τί ήχο ψάχνεις στον ενισχυτή; Ψάχνεις καλά καθαρά ή βρώμικα; Μήπως έχεις πετάλια για τον βρώμικο ήχο ή γυρεύεις να τα βρεις όλα στον ενισχυτή;

 

 

...και επανερχόμαστε.

 

1) Αναφέρομαι σε φοιτητική εστία.. Ενα δωμάτιο. Αυτό.  ;D  Ελπίζω επειδή γύρω μου μένουν άλλοι φοιτητές να είναι λίγο πιο ανεκτικοί..

 

2) Σίγουρα ψάχνω καλά καθαρά σαν βάση αλλά θέλω να έχω και αυτό το "άρπαγμα" του λαμπάτου όταν ανεβάζεις ένταση. Αλλά το θέλω χωρίς να τρίζουν τα πατώματα γιαυτό και ψάχνω λίγα watt.

Τώρα για full distortion μάλλον θα χρειαστώ πετάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΠΡΩΤΟ που θα εχεις στο μυαλό σου για την αγορά ενισχυτή θα είναι το εξής!!!

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ όταν παίζω????

ΤΑ υπολοιπα που περιγράφεις εχουν να κανουν με προσωπικά γουστα και ο καθενας θα σου λεει το κοντο του και το μακρυ του....

Ο ενας εχει καλο καθαρο, ο άλλος έχει καλό βρώμικο  ο ενας το ενα ο αλλος τ άλλο....

Τα specs, οι ίντσες και τα φωτάκια για τις γιορτές είναι για άλλους....

Ειδκά όταν μιλάμε για bedroom καταστάσεις..

Blackstar Ht 1 R πρωτα για μενα και μετα Marshall DSL 5...

 

Σύμφωνοι! Απλά το αυτί μου δεν ειναι ακόμα εξοικειωμένο/ προπονημένο με λαμπάτους ήχους και δεν θέλω να κάνω καμιά μ*****α και πετάξω 300 ευρώ σε κανά σαπιοκούτι... Με ενδιαφέρει δηλαδή αρκετά η ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guitar Rig / Amplitube

The best amps for home!

 

 

Μπορείς μήπως να στείλεις κανένα how-to link? Έχω το guitar rig αλλά με τα ηχεία που έχω οι midi ήχοι στα κινητά καλύτερα ακούγονται..  ;D 

Τι ακριβώς χρειάζομαι; Κάρτα ήχου και μια καλή καμπίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!

 

1) Αναφέρομαι σε φοιτητική εστία.. Ενα δωμάτιο. Αυτό.  ;D  Ελπίζω επειδή γύρω μου μένουν άλλοι φοιτητές να είναι λίγο πιο ανεκτικοί..

 

2) Σίγουρα ψάχνω καλά καθαρά σαν βάση αλλά θέλω να έχω και αυτό το "άρπαγμα" του λαμπάτου όταν ανεβάζεις ένταση. Αλλά το θέλω χωρίς να τρίζουν τα πατώματα γιαυτό και ψάχνω λίγα watt.

Τώρα για full distortion μάλλον θα χρειαστώ πετάλι..

 

 

Blackstar HT-1R. Μονόδρομος αν όντως θέλεις ενισχυτή και όχι να παίζεις μέσω υπολογιστή. Πάρα πολύ καλός ήχος στο καθαρό του κανάλι, πάρα πολύ καλό reverb, εξαιρετικό cab emulation για να χρησιμοποιείς ακουστικά η / και να ηχογραφείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους ενισχυτές που παραθέτεις, αυτός που μακράν σου δίνει τα περισσότερα είναι ο Laney CUB12R. Δεν πολυκαταλαβαίνω την ανησυχία σου με τα βατ, μπορείς κάλλιστα να παίζεις χαμηλά. Ο ενισχυτής είναι μονοκάναλος με gain. Με λίγα λόγια, μπορείς να έχεις το volume στο 0,5 και το gain στο 10 π.χ. και να παίρνεις τη φουλ βρώμα του σε πολύ χαμηλές εντάσεις  Αν δε σου φτάνει αυτό, τον βάζεις στο low input και παίζεις ακόμη χαμηλότερα. Ειδικά αυτό που αναφέρεις για το "άρπαγμα" εδώ είναι η ιδανική περίπτωση. Άσε που τα 15 Watt, το 12άρι μεγάφωνο και το απολύτως διαχειρίσιμο βάρος του, τον κάνουν ιδανικό και για πρόβες και για live αργότερα αν θα χρειαστεί.

 

Να πας να τον ακούσεις και αν σου αρέσει ο ήχος να τον πάρεις χωρίς δεύτερες σκέψεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου