Προς το περιεχόμενο

Not another amp για το σπίτι


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει και combo σίγουρα αλλά ήδη είπα πως δεν θα πρότεινα ενισχυτή για την κατάσταση του φίλου, απλά ενθουσιάστηκα που είδα H&K και παρασύρθηκα! χαχα

 

Έχει κομπο αλλά κάτω από 600-700 ευρώ δε νομίζω να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προσωπικά δεν βλέπω καλύτερη λύση από

1. Guitar Rig. Οπότε θα χρειαστείς καλή κάρτα ήχου κι ένα ζευγάρι καλά ακουστικά.

2. Αν θες να έχεις τα εφέ στα πόδια σου, τότε καλή πεταλιέρα, υπολογιστής κι ακουστικά.

 

Συνεπώς θα ξεκινούσα μ'ένα ζευγάρι καλά ακουστικά. Όπως και να έχει, σε εντάσεις εστίας δεν έχει νόημα λαμπάτος ενισχυτής (συνεπώς ούτε και monitors). Ακόμα και το 1 Watt θ'ακούγεται αισθητά τις ώρες ησυχίας οπότε τί νόημα έχει? Ας παίρνεις λοιπόν την 'λαμπάτη' βρωμιά από το guitar rig / πεταλιέρα να παίζεις όποτε θες, όσες ώρες θες και σε όση ένταση θέλεις. Αυτό θα έκανα προσωπικά τουλάχιστον  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους ενισχυτές που παραθέτεις, αυτός που μακράν σου δίνει τα περισσότερα είναι ο Laney CUB12R. Δεν πολυκαταλαβαίνω την ανησυχία σου με τα βατ, μπορείς κάλλιστα να παίζεις χαμηλά. Ο ενισχυτής είναι μονοκάναλος με gain. Με λίγα λόγια, μπορείς να έχεις το volume στο 0,5 και το gain στο 10 π.χ. και να παίρνεις τη φουλ βρώμα του σε πολύ χαμηλές εντάσεις  Αν δε σου φτάνει αυτό, τον βάζεις στο low input και παίζεις ακόμη χαμηλότερα. Ειδικά αυτό που αναφέρεις για το "άρπαγμα" εδώ είναι η ιδανική περίπτωση. Άσε που τα 15 Watt, το 12άρι μεγάφωνο και το απολύτως διαχειρίσιμο βάρος του, τον κάνουν ιδανικό και για πρόβες και για live αργότερα αν θα χρειαστεί.

 

Να πας να τον ακούσεις και αν σου αρέσει ο ήχος να τον πάρεις χωρίς δεύτερες σκέψεις.

 

Jazzjoker, όταν παίζεις στο low input (<1w) σε αυτόν τον ενισχυτή με το gain όσο πιο χαμηλά γίνεται και το volume στο φουλ (εκεί που παραμορφώνει), η ένταση είναι επιπέδου διαμερίσματος ή είναι πολύ δυνατά;

Ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει και μένα αυτός ο ενισχυτής και θέλω να ξέρω αν θα μπορώ να τσιτώνω τις power λυχνίες σε λογικές εντάσεις χρησιμοποιώντας το <1w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μου άρεσε και εμένα πολύ. Τον έχω βρει και μεταχειρισμένο γύρω στα 170 ευρώ αλλα φοβάμαι να τον αγοράσω.. δεν θέλω να μου βγάλει προβλήματα!

M ένα καλό service φιλτρα λαδακια και μπουζί θα παίζεις μαζι του για πολλά πολλά χρόνια!!!

ΕΛΕΟΣ!!!

Πηγαινε πάρτον αγόρι μου να τελειώνεις...κι αν τον βαρεθείς τον πουλάς!!!

ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazzjoker, όταν παίζεις στο low input (<1w) σε αυτόν τον ενισχυτή με το gain όσο πιο χαμηλά γίνεται και το volume στο φουλ (εκεί που παραμορφώνει), η ένταση είναι επιπέδου διαμερίσματος ή είναι πολύ δυνατά;

Ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει και μένα αυτός ο ενισχυτής και θέλω να ξέρω αν θα μπορώ να τσιτώνω τις power λυχνίες σε λογικές εντάσεις χρησιμοποιώντας το <1w.

 

Ανάποδα τα έχεις καταλάβει. Με το gain ελέγχεις την παραμόρφωση. Με το volume, την ένταση. Αν έχεις το gain στο 2 π.χ., ακόμα και με το volume στο 10 ο ενισχυτής είναι καθαρός. Τώρα, όσον αφορά το ερώτημά σου, I put him to the test για να σου πω ακριβείς τιμές. Οπότε με strat με single coils, βήσμα στο low input (-1W), volume στο 3, gain στο 6, έχεις breakup σε ένταση όχι σπιτιού αλλά νοσοκομείου  ;D. Αν δώσεις δε και λίγο volume ακόμα, έχεις σούπερ μόλις σπασμένο ήχο, σε πάρα πολύ λογική ένταση και για τα αυτιά αλλά και για διαμέρισμα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδα τα έχεις καταλάβει. Με το gain ελέγχεις την παραμόρφωση. Με το volume, την ένταση. Αν έχεις το gain στο 2 π.χ., ακόμα και με το volume στο 10 ο ενισχυτής είναι καθαρός. Τώρα, όσον αφορά το ερώτημά σου, I put him to the test για να σου πω ακριβείς τιμές. Οπότε με strat με single coils, βήσμα στο low input (-1W), volume στο 3, gain στο 6, έχεις breakup σε ένταση όχι σπιτιού αλλά νοσοκομείου  ;D. Αν δώσεις δε και λίγο volume ακόμα, έχεις σούπερ μόλις σπασμένο ήχο, σε πάρα πολύ λογική ένταση και για τα αυτιά αλλά και για διαμέρισμα.

 

 

Μάλιστα ευχαριστώ πολύ. Κι εκεί που νόμιζα ότι κάτι είχα καταλάβει από λαμπάτους  ;D : αυτό που έχω καταλάβει για λαμπάτους με Gain control είναι ότι το gain ελέγχει μόνο τις προενυσχίτριες λυχνίες οι οποίες τσιτώνουν πολύ πιο εύκολα και έτσι έχεις την παραμόρφωση των προενισχύτριων. Και ότι το volume ελέγχει μόνο τις τελικές και ότι μπορείς να έχεις ένα Break up των τελικών. Από αυτό που μου λες καταλαβαίνω ότι το Gain του λειτουργεί όπως λειτουργεί το volume σε ενισχυτές μόνο με volume και, το volume του κάτι σα master.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλά κατάλαβες ... Αν σε ενα λαμπατο ανεβάσεις το volume θα παρεις παραμορφωμένο ήχο απο τις τελικές . Όταν υπάρχει ανεξάρτητο gain , τότε ελέγχει τις προενισχύτριες . Άρα καθαρος ήχος με το volume στο 10 και το gain στο 1 δεν υφίσταται σε λαμπάτο ενισχυτή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και στο manual του cub12r για το volume control γράφει: VOLUME Sets how loud the amplifier is. Try cranking it up a little to drive the power tube harder for that real retro sound and feel, that only a quality tube amplifier can deliver. Now use your guitar volume to control the amount of distortion.

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν αυτό το real retro sound and feel μπορώ να το πάρω σε εντάσεις δωματίου.

Αν όσο δυναμώνεις το volume με χαμηλό Gain δε βρωμίζει ποτέ ο ενισχυτής όπως λέει ο Jazzjoker τότε τον απορρίπτω.

Τον είχα δοκιμάσει στο Νάκα άλλα δε μπόρεσα να βγάλω το συγκεκριμένο συμπέρασμα γιατί γίνονταν κι άλλες δοκιμές και δεν άκουγα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ θες βρώμα από τις τελικές (άρα πολύ ψηλά το volume) σε χαμηλή ένταση (άρα με χαμηλά το volume). Με άλλα λόγια θες έναν λαμπάτο με volume και master volume ή έναν με σκέτο volume και ένα attenuator.

 

  Καλά κατάλαβες ... Αν σε ενα λαμπατο ανεβάσεις το volume θα παρεις παραμορφωμένο ήχο απο τις τελικές . Όταν υπάρχει ανεξάρτητο gain , τότε ελέγχει τις προενισχύτριες . Άρα καθαρος ήχος με το volume στο 10 και το gain στο 1 δεν υφίσταται σε λαμπάτο ενισχυτή ...

 

Δεν ξέρω τι παίζει σε άλλα brands αλλά στον συγκεκριμένο Laney, ακόμα και στο high input, η ρύθμιση που αναφέρεις, δίνει πεντακάθαρο ήχο χωρίς καν breakup. Με το volume στο 10, το breakup ξεκινάει με το gain στο 2,5. Πάντα μιλώντας για μονοπήνιους strat.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου