Προς το περιεχόμενο

Not another amp για το σπίτι


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα επιμείνω  :D γιατί νομίζω πως desktop pc δεν χρειάζεσαι. Αν επιτρέπεται, τι laptop έχεις? Με μία ταπεινή εξωτερική κάρτα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Με 200 ευρώ παίρνεις κάρτα και τίμια monitors και βγαίνεις μιά χαρά. real thing ποιό είναι ακριβώς? Ο 1 Watt combo?  :D Sorry, αλλά το πιό σκονισμένο πράγμα στο σπίτι μου είναι καναδύο μικροί ενισχυτές που πήρα μαθητής/φοιτητής. Ειδικά αν φαντάζεσαι οποιαδήποτε κατάσταση που αφορά ντράμερ. Απ'την άλλη δεν έχω ευχαριστηθεί τίποτα περισσότερο σε home κατάσταση από τα pc/κάρτα/monitors. Τέλοσπάντων, γνώμες!...

Καλόπαιχτα, όπως και να έχει!

 

+1 και εγώ για την επιλογή με υπολογιστή και όχι μικρό ενισχυτή.

Με ενισχυτή ότι και να κάνεις θα έχεις την αίσθηση οτι ενοχλείς. Όσο για τον ήχο που λες, τώρα πώς συνδέεις την κιθάρα στο laptop? καρφί στο mic input? Μάλλον κάτι με τη σύνδεση που κάνεις έχει πρόβλημα και για αυτό δεν ακούς ήχο. Αν πάρεις μια οποιαδήποτε κάρτα ήχου για μουσική (γενικός κανόνας: είναι αυτές που πουλάνε στα μουσικά μαγαζιά και έχουν jack input 1/4'' - όχι πχ gaming soundblaster κτλ) θα έχεις την προενίσχυση που χρειάζεσαι για να επεξεργαστεί ο υπολογιστής σου το σήμα.

 

Εναλλακτικά, επειδή το budget σου το επιτρέπει, σκέψου να πάρεις μια πεταλιέρα (Line6, Boss,Vox) την οποία συνδέεις και με τα ηχεία του υπολογιστή που έχεις και σου μένει και για studio, live κτλ μετά. Άσε που οι περισσότερες τώρα είναι και κάρτες ήχου για direct usb monitoring.

Βέβαια και στην κάρτα και στην πεταλιέρα, αν έχεις ηχεία των 20€, οτι και να βάλεις πάνω...

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραια, ο φιλος ψαχνει ενα μικρο ενισχυτη για το χωρο του ωστε οταν εχει χρονο απο τα μαθηματα να παιζει για να ξεκαβλωσει και τον φορτωσατε με καρτες ηχου, μονιτορ, πεταλιερες και παει λεγοντας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, ο φιλος ψαχνει ενα μικρο ενισχυτη για το χωρο του ωστε οταν εχει χρονο απο τα μαθηματα να παιζει για να ξεκαβλωσει και τον φορτωσατε με καρτες ηχου, μονιτορ, πεταλιερες και παει λεγοντας  ;D

 

Αν κάποιος μένει στο βουνό και του αρέσει το κολύμπι, δεν θα του πεις οτι υπάρχουν και πισίνες για να μην προσπαθεί να πηγαίνει κάθε μέρα στη θάλασσα;

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! Θα το ψάξω περαιτέρω αν ειναι! Μήπως έχεις να προτείνεις κάρτα ήχου και κάποια ηχεία σαν δείγμα ώστε να ξέρω που να κινηθώ;

 

τα λέει

 

+1 και εγώ για την επιλογή με υπολογιστή και όχι μικρό ενισχυτή.

Με ενισχυτή ότι και να κάνεις θα έχεις την αίσθηση οτι ενοχλείς. Όσο για τον ήχο που λες, τώρα πώς συνδέεις την κιθάρα στο laptop? καρφί στο mic input? Μάλλον κάτι με τη σύνδεση που κάνεις έχει πρόβλημα και για αυτό δεν ακούς ήχο. Αν πάρεις μια οποιαδήποτε κάρτα ήχου για μουσική (γενικός κανόνας: είναι αυτές που πουλάνε στα μουσικά μαγαζιά και έχουν jack input 1/4'' - όχι πχ gaming soundblaster κτλ) θα έχεις την προενίσχυση που χρειάζεσαι για να επεξεργαστεί ο υπολογιστής σου το σήμα.

 

Εναλλακτικά, επειδή το budget σου το επιτρέπει, σκέψου να πάρεις μια πεταλιέρα (Line6, Boss,Vox) την οποία συνδέεις και με τα ηχεία του υπολογιστή που έχεις και σου μένει και για studio, live κτλ μετά. Άσε που οι περισσότερες τώρα είναι και κάρτες ήχου για direct usb monitoring.

Βέβαια και στην κάρτα και στην πεταλιέρα, αν έχεις ηχεία των 20€, οτι και να βάλεις πάνω...

 

Συμφωνώ και για πεταλιέρα. Το έχω δουλέψει και αυτό με την line6 hd500.

Αλλά ναι, δώσε λίγη προσοχή στα monitor. Κάνε μία έρευνα για active nearfield monitors, κοίτα για 3-4'', όχι πάνω από 30-40watt. Ας με διορθώσει κάποιος που έχει άλλη άποψη για τα specs. νομίζω πως με 100-150 ευρώ θα βρεις κάτι καλό για τη χρήση που θες.

 

Ωραια, ο φιλος ψαχνει ενα μικρο ενισχυτη για το χωρο του ωστε οταν εχει χρονο απο τα μαθηματα να παιζει για να ξεκαβλωσει και τον φορτωσατε με καρτες ηχου, μονιτορ, πεταλιερες και παει λεγοντας  ;D

 

αφενός, κουβέντα να γίνεται, γνώμες και εμπειρίες μεταφέρουμε. αφετέρου, η τελική απόφαση είναι δική του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφενός, κουβέντα να γίνεται, γνώμες και εμπειρίες μεταφέρουμε. αφετέρου, η τελική απόφαση είναι δική του.

Σωστο. Και επειδη με τον ενισχυτη θα ακουγεται και θα ενοχλει τους γυρω του καλο ειναι να παρει τα υπολοιπα γιατι ως γνωστον τα μονιτορ ΔΕΝ ακουγονται σε αλλους παρα μονο σε αυτον που παιζει  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λέει

Συμφωνώ και για πεταλιέρα. Το έχω δουλέψει και αυτό με την line6 hd500.

Αλλά ναι, δώσε λίγη προσοχή στα monitor. Κάνε μία έρευνα για active nearfield monitors, κοίτα για 3-4'', όχι πάνω από 30-40watt. Ας με διορθώσει κάποιος που έχει άλλη άποψη για τα specs. νομίζω πως με 100-150 ευρώ θα βρεις κάτι καλό για τη χρήση που θες.

 

Σίγουρα με monitors θα βγάλει πολύ καλύτερο ήχο, αλλά αν δεν θέλει να μπει σε τέτοια έξοδα και με 2 απλά upper level ηχεία υπολογιστή θα κάνει δουλειά του.

 

Μην παρεξηγηθώ, τα ηχεία υπολογιστή δεν θα πιάσουν ποτέ το αποτέλεσμα των monitors, απλά μην περιμένει οτι με τα 1'' ενσωματωμένα ηχεία του laptop ή τα 4,5watt turbo-X με 9€ θα ακούσει κάτι καλό. Πριν πάω σε monitors είχα κάτι αντίστοιχο με τα πχ.  2.0 Logitech Z 200 (35€) και έκανα δουλειά. Ξαναλέω καμία σχέση το ένα με το άλλο, αλλά δουλειά κάνεις.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, ο φιλος ψαχνει ενα μικρο ενισχυτη για το χωρο του ωστε οταν εχει χρονο απο τα μαθηματα να παιζει για να ξεκαβλωσει και τον φορτωσατε με καρτες ηχου, μονιτορ, πεταλιερες και παει λεγοντας  ;D

 

Option is a bitch. Η τεχνολογία προχωράει και ο κοσμος έχει επιλογές. Κάποτε ούτε pod, ούτε πεταλιέρες, ούτε guitar rig. Είμαι υπέρ του καλού λαμπάτου αλλά αυτό απαιτεί μόνιμη κατοικία (το λέω επειδή πολύς κόσμος είναι mobile λόγω ανεργίας/εργασίας) και καλή ηχομόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενισχυτη που να εχει master volume.οι περισσοτεροι παιζουν πολυ καλα σε εντασεις σπιτιου.Απο προσωπικη εμπειρια (τους ειχα ) Engl screamer -Bugera 333 παιζουν πολυ καλα σε εντασεις ωστε να μην ενοχλεις και εχεις και πραγματικο ενισχυτη για καποιο live στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο. Και επειδη με τον ενισχυτη θα ακουγεται και θα ενοχλει τους γυρω του καλο ειναι να παρει τα υπολοιπα γιατι ως γνωστον τα μονιτορ ΔΕΝ ακουγονται σε αλλους παρα μονο σε αυτον που παιζει  ;D

 

το θέμα είναι πως η χροιά του ήχου που επιτυγχάνεται σε χαμηλές εντάσεις με τα διάφορα amp simulations και modelling που πλέον κυκλοφορούν, δεν πρόκειται να την πετύχει με ένα μικρό combo στις ίδιες εντάσεις (για να μην σου πω και μεγαλύτερες...). Πχ. Θέλει να παίξει kafrilator, βάζει τον virtual 100αρη καφροενισχυτή στην virtual 4x12 και σε εντάσεις που δεν ξεπερνούν την unplugged πένα, έχει μια πολύ κοντινή χροιά.

 

παρε ενισχυτη που να εχει master volume.οι περισσοτεροι παιζουν πολυ καλα σε εντασεις σπιτιου.Απο προσωπικη εμπειρια (τους ειχα ) Engl screamer -Bugera 333 παιζουν πολυ καλα σε εντασεις ωστε να μην ενοχλεις και εχεις και πραγματικο ενισχυτη για καποιο live στο μελλον

 

50watt λάμπα? ότι πρέπει... (τον είχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και εγώ για την επιλογή με υπολογιστή και όχι μικρό ενισχυτή.

Με ενισχυτή ότι και να κάνεις θα έχεις την αίσθηση οτι ενοχλείς. Όσο για τον ήχο που λες, τώρα πώς συνδέεις την κιθάρα στο laptop? καρφί στο mic input? Μάλλον κάτι με τη σύνδεση που κάνεις έχει πρόβλημα και για αυτό δεν ακούς ήχο.

 

Καρφί στο mic input ναι και με ASIO4all.. Μέχρι πριν λίγο καιρό δούλευε αλλά πλέον μόνο white noise βγάζει.. Μιλάμε τελείως μάπα ο ήχος και είχα ξενερώσει.. Γι'αυτό σκεφτόμουν ένα μικρό ενισχυτάκο

 

Αν πάρεις μια οποιαδήποτε κάρτα ήχου για μουσική (γενικός κανόνας: είναι αυτές που πουλάνε στα μουσικά μαγαζιά και έχουν jack input 1/4'' - όχι πχ gaming soundblaster κτλ) θα έχεις την προενίσχυση που χρειάζεσαι για να επεξεργαστεί ο υπολογιστής σου το σήμα.

 

Για κάρτες ήχου ξέρω πολύ λιγότερα απ'ότι για ενισχυτές οπότε είναι ακόμα πιο επίφοβη η αγορά. Για πρότεινε καμία αν μπορείς..

 

Εναλλακτικά, επειδή το budget σου το επιτρέπει, σκέψου να πάρεις μια πεταλιέρα (Line6, Boss,Vox) την οποία συνδέεις και με τα ηχεία του υπολογιστή που έχεις και σου μένει και για studio, live κτλ μετά. Άσε που οι περισσότερες τώρα είναι και κάρτες ήχου για direct usb monitoring.

Βέβαια και στην κάρτα και στην πεταλιέρα, αν έχεις ηχεία των 20€, οτι και να βάλεις πάνω...

 

Ωραία, ας πούμε ότι θα αγοράσω καλά ακουστικά γύρω στα 100 ευρώ (εφόσον το θέμα ήταν να μην ενοχλώ τους γείτονες), και αλλα 200 περίπου (?) για μια κάρτα ήχου. Πέρα από την ευελιξία, σε τί υπερέχει αυτό το σύστημα από ένα Blackstar HT-1 (ας ξεχάσουμε τους γείτονες για λίγο) δεδομένου ότι δεν είμαι και πολύ των εφφέ (Blues, Rock, Jazz παίζω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου