Προς το περιεχόμενο

Not another amp για το σπίτι


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από τους ενισχυτές που παραθέτεις, αυτός που μακράν σου δίνει τα περισσότερα είναι ο Laney CUB12R. Δεν πολυκαταλαβαίνω την ανησυχία σου με τα βατ, μπορείς κάλλιστα να παίζεις χαμηλά. Ο ενισχυτής είναι μονοκάναλος με gain. Με λίγα λόγια, μπορείς να έχεις το volume στο 0,5 και το gain στο 10 π.χ. και να παίρνεις τη φουλ βρώμα του σε πολύ χαμηλές εντάσεις  Αν δε σου φτάνει αυτό, τον βάζεις στο low input και παίζεις ακόμη χαμηλότερα. Ειδικά αυτό που αναφέρεις για το "άρπαγμα" εδώ είναι η ιδανική περίπτωση. Άσε που τα 15 Watt, το 12άρι μεγάφωνο και το απολύτως διαχειρίσιμο βάρος του, τον κάνουν ιδανικό και για πρόβες και για live αργότερα αν θα χρειαστεί.

 

Να πας να τον ακούσεις και αν σου αρέσει ο ήχος να τον πάρεις χωρίς δεύτερες σκέψεις.

 

Συμφωνω και ταυτιζομαι με την αποψη !! Ειναι φανταστικο ενισχυτακι και με παααααααααααρα πολυ καλα καθαρα...!! Μετα απο καμια προβα θα ψαχνει ο Σπυρος που τον αφησε χαχαχαχαχαχαχα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρφί στο mic input ναι και με ASIO4all.. Μέχρι πριν λίγο καιρό δούλευε αλλά πλέον μόνο white noise βγάζει.. Μιλάμε τελείως μάπα ο ήχος και είχα ξενερώσει.. Γι'αυτό σκεφτόμουν ένα μικρό ενισχυτάκο

 

Για κάρτες ήχου ξέρω πολύ λιγότερα απ'ότι για ενισχυτές οπότε είναι ακόμα πιο επίφοβη η αγορά. Για πρότεινε καμία αν μπορείς..

 

Ωραία, ας πούμε ότι θα αγοράσω καλά ακουστικά γύρω στα 100 ευρώ (εφόσον το θέμα ήταν να μην ενοχλώ τους γείτονες), και αλλα 200 περίπου (?) για μια κάρτα ήχου. Πέρα από την ευελιξία, σε τί υπερέχει αυτό το σύστημα από ένα Blackstar HT-1 (ας ξεχάσουμε τους γείτονες για λίγο) δεδομένου ότι δεν είμαι και πολύ των εφφέ (Blues, Rock, Jazz παίζω)?

 

 

Για αυτό δεν άκουγες τίποτα από το laptop, λογικό. Χρειάζεσαι προενίσχυση που στην δίνει η κάρτα ήχου, οι (περισσότερες) πεταλιέρες ή κάποια άλλα μηαχανήματα (DI).

Από κάρτες ήχου θα πρότεινα την UX1 της line6 που είναι εντελώς plug and play. Εναλλακτικά πάς σε πεταλιέρα με τα όσα αναλύσαμε πριν.

 

Για τις συγκρίσεις με κανονικό ενισχυτή διάβασε λίγο τους τσακωμούς εδώ μέσα και θα καταλάβεις..σε γενικές γραμμές πάντως θυσιάζεις λίγο ήχο και απόκριση/δυναμικές και κερδίζεις πολλές επιλογές, ευελιξία και δυνατότητα για τον ίδιο ήχο σε όλες τις εντάσεις.

 

Από ακουστικά μείνε μακρυά από ψείρες και πάρε κάτι απο μουσικό μαγαζί όσο υψηλότερα αντέχει το budget σου. Ιδανικά κοίτα προς AKG, sennheiser, KRK κτλ

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έως και 350 ευρώ σε καταχρήσεις, not bad  ;D

 

ξεκινώντας το ταξίδι απόκτησης κιθαριστικού εξοπλισμού, ότι και να ευχηθείς, ο δρόμος σου θα είναι μακρύς. Καλύτερα λοιπόν, σε 10 χρόνια από τώρα, όταν θα κάνεις για πολλοστή φορά έρευνα αγοράς για καινούργιο fuzz ή θα αναρωτιέσαι αν τα νέα καλώδια σου άλλαξαν τον ήχο, να έχεις να λες πως "τουλάχιστον πήγα αυτό τον τριήμερο στο Αμστερνταμ".

 

υγ: βάλε και εισητήρια και διαμονή. δεν θα τρως μόνο γλυκά και space cake.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε τιμο γιατι καποιοι το ειχαν καψα χαμήλωσα τα ηχεία και επαιξα με το guitar rig  5 και με τον ενισχυτή. ΑΣΧΕΤΟ ....το τραπεζακι που εχω το τασάκι ειναι η πηγή του guitar rig. Λοιπον η διαφορα είναι σαν να παω πρωτα με μια γυναικάρα και αμεσος μετά με ενα μπαζο.Αυτά απο μενα αυτά και συγνώμη για την ενοχληση,

WP_20151209_13_02_16_Pro.thumb.jpg.48a19ee0d591ec082ba07e6c95c1deab.jpg

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Βασίλη, ωραίο χώρο έχεις φτιάξει. Και σίγουρα ο ht5 ακούγεται καλύτερα, ειδικά με τα καλούδια που βλέπω έχεις στο πάτωμα. Αν και έχω να πω πως αν φέρεις τα monitor στην ίδια υποκειμενική ένταση (δηλαδή στην ίδια αίσθηση έντασης, ας πούμε), η διαφορά είναι μικρή της τάξης του 8 στα 10, τουλάχιστον στα δικά μου, όχι ιδιαίτερα απαιτητικά, αυτιά. Αν όμως, λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός του ότι μένει σε φοιτητική εστία, θελήσει να παίξει κάπως αργά το βράδυ ή όταν κάποιος άλλος μελετάει, τότε σίγουρα η οδός των monitor και κάρτας είναι πιό ασφαλής. Βεβαια, αν του έχει γυαλίσει ο ενισχυτής, θα τον πάρει και ας παίζει σε ντουλάπα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Βασίλη, ωραίο χώρο έχεις φτιάξει. Και σίγουρα ο ht5 ακούγεται καλύτερα, ειδικά με τα καλούδια που βλέπω έχεις στο πάτωμα. Αν και έχω να πω πως αν φέρεις τα monitor στην ίδια υποκειμενική ένταση (δηλαδή στην ίδια αίσθηση έντασης, ας πούμε), η διαφορά είναι μικρή της τάξης του 8 στα 10, τουλάχιστον στα δικά μου, όχι ιδιαίτερα απαιτητικά, αυτιά. Αν όμως, λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός του ότι μένει σε φοιτητική εστία, θελήσει να παίξει κάπως αργά το βράδυ ή όταν κάποιος άλλος μελετάει, τότε σίγουρα η οδός των monitor και κάρτας είναι πιό ασφαλής. Βεβαια, αν του έχει γυαλίσει ο ενισχυτής, θα τον πάρει και ας παίζει σε ντουλάπα.  :)

Συμφωνώ απόλυτα τίμο εγώ πρώτα πήρα τα μονιτορ και τη καρτα και μετα πεταξα ενα χαζοενισχυτη και πηρα τον blackstar . Παρε να κανεις την δουλεία σου μονιτορ 100 με 150 ευρω΄και αργότερα με το καλο στο σπιτι σου παιρνεις και τον ενισχυτή λαμπα που πιστεψε με η λαμπα οταν ζεσταθή θα ζεστάνη και τις αισθησεις σου. Γνώμη μου πάντα αγορινα μου ...σωστή η λανθασμένη

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Βασίλη, ωραίο χώρο έχεις φτιάξει. Και σίγουρα ο ht5 ακούγεται καλύτερα, ειδικά με τα καλούδια που βλέπω έχεις στο πάτωμα. Αν και έχω να πω πως αν φέρεις τα monitor στην ίδια υποκειμενική ένταση (δηλαδή στην ίδια αίσθηση έντασης, ας πούμε), η διαφορά είναι μικρή της τάξης του 8 στα 10, τουλάχιστον στα δικά μου, όχι ιδιαίτερα απαιτητικά, αυτιά. Αν όμως, λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός του ότι μένει σε φοιτητική εστία, θελήσει να παίξει κάπως αργά το βράδυ ή όταν κάποιος άλλος μελετάει, τότε σίγουρα η οδός των monitor και κάρτας είναι πιό ασφαλής. Βεβαια, αν του έχει γυαλίσει ο ενισχυτής, θα τον πάρει και ας παίζει σε ντουλάπα.  :)

Συγνώμη darshan ειμαι από κινητό και δεν κατάλαβα ότι μίλησες εσύ.Δεν ειμαι ειδικός στο guitar rig και σίγουρα ένας που ξέρει να το ρύθμιση θα πάρει καλύτερο ήχο όμως ότι presets και να βάλω πάντα τα..τρέλα ξαφνιάσματα το blackstar δεν τα έχω.Και δεν είναι foul λάμπα ποσο ένας φουλ.Ειναι πάντα μια καλή λύση τα μόνιτορ αρκεί να γουστάρεις να παιζεις με το PC .Εγώ τον έχω μόνο για backing track και για το ableton γιατί από τότε που πήρα τον ενισχυτή έχει το μονοπώλιο στα αυτιά μου.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλώνω ερασιτέχνης και άσχετος... οπότε μην με πάρετε και πολύ στα σοβαρά....

... αλλά ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ... ο άνθρωπος (αν κάνω λάθος διορθώστε με...) μιλάει για δωμάτιο σε φοιτητική εστία και εσείς του προτείνετε ενισχυτή κιθάρας...????????????????

 

ή έχω εντελώς λανθασμένη άποψη για το τι εστί ενισχυτής κιθάρας, ή δεν έχετε επισκεφτεί ποτέ δωμάτιο φοιτητικής εστίας (ή έσετε επισκεφτεί αλλά ήταν εστία για άτομα με προβλήματα ακοής).

 

sorry για το off-topic και το ειρωνικό μου ύφος, ... μην με πέρνετε και πολύ στα σοαβάρα...

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου