Προς το περιεχόμενο

Not another amp για το σπίτι


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Τίμο, να βοηθήσω λίγο περισσότερο:

 

 

αν δεχτούμε ότι και οι 2-3 υποψήφιοι ενισχυτές που καταλήγεις έχουν το ίδιο output, σημείωσε τα εξής:

 

1) αυτός με το μεγαλύτερο ηχείο θα ακούγεται και δυνατότερα.

2) μόνο ένας έχει emulated speaker line out για ακουστικά και ηχογραφήσεις

 

ελπίζω να είναι σαφές το προς σε τί σε σπρώχνω...  ;D

 

Μιλας με γριφους γεροντα Μαυραστερη!  ;D ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βρε Τίμο, είσαι σίγουρος ότι θες να πας για μονοκάναλο ενισχυτή; Θα χρειαστείς αρκετά πετάλια για να παίξεις διαφορετικά ήδη μουσικής. Επίσης είσαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει τι εστί 10 watt λαμπάτος. Δεν είναι μικρό το output, μπορεί να τρελάνεις κόσμο.

 

Καταλαβαίνω την κάψα σου να αγοράσεις ενισχτυτή, όλοι το περάσαμε/περνάμε/θα περάσουμε αλλά σιγουρέψου λίγο ότι θα πάρεις αυτό που θα σε καλύψει.

 

Σύμφωνοι ότι δεν είναι το guitar rig ή το amplitube λαμπατος ενισχυτής αλλά σε τόσο χαμηλές εντάσεις που θα παίζεις τον περισσότερο καιρό δε ξέρω αν θα καταλάβεις την λάμπα όπως την εννοούμε όλοι.

 

Με άλλα λόγια, με γεια σου ο Laney.  :o ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας με γριφους γεροντα Μαυραστερη!  ;D ;D.

 

1) Άλλη η ένταση, στο 1 watt, του Laney με το 12-ιντσο ηχείο, άλλη η ένταση του Blackstar HT-1 με το 8-ιντσο. Και εσύ ψάχνεις για... όσο το δυνατόν λιγότερη, με σκεπτικο να παίζει το pre-amp / gain ας πούμε... στο μισό, έτσι;

 

2) Όσο καλός και χρυσός να είναι ένας ενισχυτής, για την δική σου περίπτωση, αν δεν έχει υποδοχή για ακουστικά, δεν σου κάνει. Ακόμα και 1 στις 3 φορές που θα θέλεις να παίξεις ήσυχα να μην μπορείς να το κάνεις, θα σου σπάσει τα νεύρα. Θέλεις κάτι που να σου δίνει αυτή την επιλογή. Άρα, πάλι σε Blackstar καταλήγεις ή σε έναν από εκείνους τους μικρούς Yamaha, που όμως δεν έχουν λάμπα. Ότι και αν αυτό σημαίνει, λίγο ή πολύ.

 

Τους έχω παίξει τους  Yamaha. Και έχω τον Blackstar. Πάρε τον Blackstar. Τόσο απλά.

 

 

 

 

Έχω και ένα Vox Nightrain 15 watt με ένα 12-ιντσο ηχείο. Έχω παίξει ΚΑΙ με αυτόν βράδυ, με τα πιτσιρίκια να κοιμούνται στο δίπλα δωμάτιο. Δεν σημαίνει ότι ένας ενισχυτής, επειδή έχει πολλά watt και αξιοπρεπές ηχείο ότι δεν μπορείς να τον παίξεις σε χαμηλές εντάσεις. Το μόνο που σημαίνουν τα watt είναι ότι, όσα περισσότερα είναι, τόσο δυσκολότερο είναι να κάνεις τον ενισχυτή να δώσει "φυσικό" overdrive, κάνοντας το pre-amp να "σπάσει". Αλλά νομίζω σε μπερδεύω περισσότερο. Η πιο απλή και σωστή στις ανάγκες σου επιλογή, πάντα κατά την γνώμη και την εμπειρία μου (που δεν είναι μεγάλη) είναι ο μικρός ο blackstar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Άλλη η ένταση, στο 1 watt, του Laney με το 12-ιντσο ηχείο, άλλη η ένταση του Blackstar HT-1 με το 8-ιντσο. Και εσύ ψάχνεις για... όσο το δυνατόν λιγότερη, με σκεπτικο να παίζει το pre-amp / gain ας πούμε... στο μισό, έτσι;

 

2) Όσο καλός και χρυσός να είναι ένας ενισχυτής, για την δική σου περίπτωση, αν δεν έχει υποδοχή για ακουστικά, δεν σου κάνει. Ακόμα και 1 στις 3 φορές που θα θέλεις να παίξεις ήσυχα να μην μπορείς να το κάνεις, θα σου σπάσει τα νεύρα. Θέλεις κάτι που να σου δίνει αυτή την επιλογή. Άρα, πάλι σε Blackstar καταλήγεις ή σε έναν από εκείνους τους μικρούς Yamaha, που όμως δεν έχουν λάμπα. Ότι και αν αυτό σημαίνει, λίγο ή πολύ.

 

Τους έχω παίξει τους  Yamaha. Και έχω τον Blackstar. Πάρε τον Blackstar. Τόσο απλά.

 

 

 

 

Έχω και ένα Vox Nightrain 15 watt με ένα 12-ιντσο ηχείο. Έχω παίξει ΚΑΙ με αυτόν βράδυ, με τα πιτσιρίκια να κοιμούνται στο δίπλα δωμάτιο. Δεν σημαίνει ότι ένας ενισχυτής, επειδή έχει πολλά watt και αξιοπρεπές ηχείο ότι δεν μπορείς να τον παίξεις σε χαμηλές εντάσεις. Το μόνο που σημαίνουν τα watt είναι ότι, όσα περισσότερα είναι, τόσο δυσκολότερο είναι να κάνεις τον ενισχυτή να δώσει "φυσικό" overdrive, κάνοντας το pre-amp να "σπάσει". Αλλά νομίζω σε μπερδεύω περισσότερο. Η πιο απλή και σωστή στις ανάγκες σου επιλογή, πάντα κατά την γνώμη και την εμπειρία μου (που δεν είναι μεγάλη) είναι ο μικρός ο blackstar.

 

Τα λες πολύ σωστά. Όσο για τους yamaha, ανέβασα ένα θέμα εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=208853.msg882294#msg882294

 

Εγώ ενίσταμαι πάντως για δύο λόγους:

1. Ένας μικρός μονοκάναλος ενισχυτής είναι μονοδιάστατος. Θες αρκετά πετάλια για να τον κάνεις flexible.

2. Δε ξέρω ποιοτικά που στέκουν όλοι αυτοί οι οικονομικοί made in china ενισχυτές. Δηλαδή μια κιθάρα china την ψιλοκράζουμε αλλά έναν ενισχυτή όχι. Μη με παρεξηγείτε, απλά δε ξέρω τι παίζει και το θέτω ως ένσταση/θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πετάλια, εντάξει τώρα, κιθαρίστας είναι, λες να μείνει μακριά τους;  ;D  Και με ακόμα λιγότερα χρήματα, βρίσκεις πολύ αξιοπρεπή πραγματάκια σήμερα. Σε επόμενο στάδιο, θα έρθουν και αυτά. Που, και με μεγάλο και ευέλικτο ενισχυτή, πάλι θα γυρέψεις πεταλάκια. The nature of the beast, που λένε.

 

Ποιοτικά, είναι μια χαρούλα τα πράγματα της Blackstar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ, επειδή πολύ σημαντικό κριτήριό σου είναι ότι θες να παίζεις σε εντάσεις δωματίου και αν κατάλαβα καλά φοιτητικής εστίας (=φαντάζομαι με τοίχους γυψοσανίδες χωρίς μόνωση) πρέπει οπωσδήποτε να ακούσεις από κοντά τους Yamaha THR.

 

Έχω τον ΤHR10 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος διότι παρά το μικρό μέγεθος των μεγαφώνων του, το ηχητικό αποτέλεσμα που δίνει σε χαμηλές εντάσεις είναι εκπληκτικό. Για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του δεν θα αναφερθώ γιατί εύκολα μπορείς να τα βρεις και να διαβάσεις και κριτικές. Όμως κάνε έναν κόπο και άκουσέ τον από κοντά σε εντάσεις που νομίζεις ότι θα παίζεις μέσα στο δωμάτιό σου.

 

[Άλλη καλή περίπτωση για εντάσεις δωματίου είναι και η επετειακή σειρά της Marshall του 1watt που ρυθμίζεται και στο 0,1 watt. Έχω τον DSL1 και χαίρομαι να τον τσιτώνω χωρίς να σκέφτομαι ότι ενοχλώ. Βέβαια μιλάμε για άλλα χρήματα, προφανώς έξω από τον προϋπολογισμό σου.]

 

Για τον Blackstar δεν ξέρω αλλά για να τον προτείνουν άλλοι φίλοι, άκου και σύγκρινε.

 

Γνώμη μου είναι ότι οτιδήποτε σε λάμπα πάνω από 1watt είναι πολύ δυνατό για να σου δώσει αυτό που περιμένεις από την λάμπα, σε εντάσεις δωματίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γνώμη μου είναι ότι οτιδήποτε σε λάμπα πάνω από 1watt είναι πολύ δυνατό για να σου δώσει αυτό που περιμένεις από την λάμπα, σε εντάσεις δωματίου.

Ακριβώς αυτό προσπάθησαν να γράψω κι εγώ. Επίσης να προσθέσω ότι οι λαμπάτοι ενισχυτές, όπως έχουν επικρατήσει στην συνείδησή μας, έχουν έναν χαρακτηριστικό ήχο που αντιστοιχεί σε αρκετά μεγάλες εντάσεις. Τι εννοώ: Αυτός ο πουσαρισμένος ήχος της λάμπας όπως τον ακούμε στους δίσκους είναι δύσκολο να βγει από έναν ενισχυτή του 1 watt και ας είναι ο πιο καλός του κόσμου. Το λέω διότι επικρατεί γενικά η εντύπωση ότι αν δεν είναι λάμπα δεν είναι καλό (σαν τα αλαντικά Νίκας ένα πράγμα). Τώρα για το απολύτως καθαρό κανάλι πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου