Προς το περιεχόμενο

Ελαφρυ υλικο(οχι ξυλο) για DIY pedalboard


J's conspiracy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα .Εχω ηδη φτιαξει ενα pedalboard με ενα κομματι ξυλο που βρηκα σε προσφορα στο πρακτικερ και κανει μια χαρα τη δουλεια του .ωστοσο αν και μικρο ,εχει το βαρος του .Ετσι ψαχνομαι για καποιο αλλο υλικο ,εκτος ξυλου δηλαδη ,κατι μεταλλικο ισως που θα ναι και πιο ελαφρυ .Εχει κανεις καμια καλη προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Πρόσφατα έφτιαξα ένα DIY pedalboard με τον εξής τρόπο: Αγόρασα ένα υποπόδιο από το Πλαίσιο, έβγαλα το ελαστικό πατάκι που έχει στο πάνω μέρος (το οποίο είναι φτιαγμένο για να αφαιρείται) και αφαίρεσα το κοίλο, πλαστικό τμήμα του κάτω μέρους, που είναι για να αλλάζει κλίση το υποπόδιο. Ύστερα έσπασα σε δυο σημεία τις νευρώσεις στο κάτω μέρος του και βίδωσα δύο μεντεσέδες, ώστε να ανοίγουν και να κλείνουν, για να δίνουν κλίση. Έπειτα τοποθέτησα velcro και δύο χερουλάκια στις άκρες, κι έτοιμος. Κάπως έτσι κατάφερα να χωρέσω πάνω 8 πετάλια, μαζί με το voodoo lab. Είναι πολύ πιο ελαφρύ από το ξύλο, και μια χαρά όσον αφορά την αντοχή. Και κόστισε το ένα πέμπτο από ένα έτοιμο pedaltrain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοίως, έχω χρησιμοποιήσει τη λύση του υποποδίου με περισσότερους από έναν τρόπους. Όμως διάλεξα διαφορετικό υποπόδιο από τον φίλο που πόσταρε από πάνω. Συγκεκριμένα αυτό: http://www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/ergonomika-eidh/ypopodia/@Work-Footrest-FT-510-AW10087.htm το οποίο μπορεί να μείνει ως έχει αν δεν σε ενοχλεί να έχεις τα πετάλια λίγο ψηλά (δίνοντάς του και κλίση μπορείς και στοχεύεις καλύτερα την αποπάνω σειρά) και με τον τρόπο αυτό κάνοντας τρυπίτσες με το τρυπάνι στις νευρώσεις που βρίσκονται από κάτω, μπορείς να δέσεις με δεματικά και πολύμπριζο ή μικρό τροφοδοτικό πεταλιέρας και ότι καλώδιο περισσεύει...

Ο δεύτερος τρόπος που το χρησιμοποίησα ήταν να βγάλω τα πλαινά στηρίγματα και έτσι να είναι ένα με το πάτωμα σαν σανίδα (πλέον το χρησιμοποιώ έτσι).

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα και τσεκαρα τα συγκεκριμενα υποποδια .Δεν μου αρεσαν τελικα καθοτι ηταν πολυ πλαστικουρα η φαση και με κενο στην επιφανεια απο την κατω πλευρα .Δεν τα εχω απορριψει ακριβως αλλα θα θελα να ακουσω και καμια πιο στοιβαρη ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου