Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Custom - επιλογη μαγνητων


omnio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Omnio, τα stoner πραγματάκια που αναφέρεις, μουσικά, είναι ΤΑΜΑΜ για lower / medium output PAF-style μαγνήτες. Ταμάμ, όμως! Είναι κλασικά ήδη στα οποία την βρώμα την παίρνεις από τον ενισχυτή ή / και τα πεταλάκια, και όχι από το πόσο "πουσάρει" ο μαγνήτης έναν καθαρό ενισχυτή για να βγεί το overdrive. Χρειάζεσαι πολύ λιγότερο output από τον μαγνήτη από όσο νομίζεις. Με έναν αξιοπρεπή PAF, χωρίς wax-potting, παίζεις ΆΝΕΤΑ και stoner, και Metallica και Sabbath και... blues και jazz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν σου έκανε κλικ ο ήχος του βίντεο, μια επίσκεψη θα σου λύσει όλες τις απορίες και θα δοκιμάσεις μπόλικες επιλογές. Επιπλέον, απ όσο ξέρω φτιάχνουν μαγνήτες σύμφωνα με τις ανάγκες σου αν κάτι από τα ήδη υπάρχοντα δεν σε καλύπτει πλήρως

 

Εγώ, απ την πλευρά μου θα έλεγα να έχεις υπόψιν σου και τους iommi & pearly gates. Για Down, που είναι έρωτας ζωής, εγώ τα βγάζω πέρα και με emg

 

Γενικά, επειδή μ αρέσουν κι εμένα αυτοί οι ήχοι και μπάντες, το ταξίδι σου θα είναι πολύ γοητευτικό και ρίξε μπόλικο ψάξιμο

 

 

Εντιτ: Συμφωνώ και με τον Έκτορα που γράφαμε περίπου παράλληλα και έχω την ίδια γνώμη όσον αφορά το ότι ψάχνουμε κυρίως medium /low output μαγνήτη

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω οτι οι κλασσικοι low output PAF style διπλοι ταιριαζουν περισσοτερο σε ολες τις LP και τις κανουν πολυ πιο ευελικτες κιθαρες

 

strong words, softly spoken...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας.

Με βλεπω για το δοκιμασμενο σετακι sd 59 και να ξεμπερδευω....

 

Παντως χωρις κερωμα δεν παλευεται το feedback και ο μικροφωνισμος.

Τουλαχιστον με τους t-tops ειναι πολυ δυσκολο να το κοντρολαρω. Ισως το παρακανω με το gain, ισως με το eq.....

 

Παντως για να επανελθω στην custom οχι οτι η κατασταση με τους μαμα. Πολλα πριμα και ενδεχομενως να φταιει και το output τωρα που το λετε. Αν θυμαμαι καλα ο 498 πρεπει να ειναι γυρω στο 14.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας.

Με βλεπω για το δοκιμασμενο σετακι sd 59 και να ξεμπερδευω....

 

Παντως χωρις κερωμα δεν παλευεται το feedback και ο μικροφωνισμος.

Τουλαχιστον με τους t-tops ειναι πολυ δυσκολο να το κοντρολαρω. Ισως το παρακανω με το gain, ισως με το eq.....

 

Παντως για να επανελθω στην custom οχι οτι η κατασταση με τους μαμα. Πολλα πριμα και ενδεχομενως να φταιει και το output τωρα που το λετε. Αν θυμαμαι καλα ο 498 πρεπει να ειναι γυρω στο 14.

Dυστυχως τα εχεις μπερδεμενα ή εχεις ημιμάθεια στο θέμα ΜΑΓΝΗΤΕΣ....

Παράδειγμα ο Warpig(τον έχω) του BareKnuckle ειναι 21k και ειναι normal output και πεντακάθαρος..

Παιζουν ΠΟΛΛΑ ρόλο(και οχι μονο το DC) στο θεμα μαγνητης για το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ και τον χαρακτηρισμό αυτού!!

Καλό βράδυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω μια custom του 2006 και βαρεθηκα τους μαμα μαγνητες. Οσες gibson ειχα και εχω, ειναι με rosewood ταστιερα οποτε δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα με πολλα πριμα. Δεδομενο οτι ο εβενος ομως ειναι πιο trebly φοβαμαι να παω στις λυσεις που εχω δοκιμασει (και χρησιμοποιω ακομα) με jb-jazz η jb-59.

 

 

 

Aν άλλαζες ταστιέρα ίσως; Out of the box thinking.  ;D

 

BareKnuckle και από εμένα, ότι πιο medium/low output βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dυστυχως τα εχεις μπερδεμενα ή εχεις ημιμάθεια στο θέμα ΜΑΓΝΗΤΕΣ....

Παράδειγμα ο Warpig(τον έχω) του BareKnuckle ειναι 21k και ειναι normal output και πεντακάθαρος..

Παιζουν ΠΟΛΛΑ ρόλο(και οχι μονο το DC) στο θεμα μαγνητης για το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ και τον χαρακτηρισμό αυτού!!

Καλό βράδυ!!

 

21k normal output δεν το λες παντως. Ειναι βαρβατο output και δεν αμφιβαλω οτι ειναι πεντακαθαρος.

 

 

Δυο ειναι τα προβληματα μου: τα πολλα πριμα και οι μη κερωμενοι μαγνητες. Αυτα τα 2 μου κανουν το ηχο χαλια (τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα). Οι αρμονικες ειναι ανεξελεγκτες και υπερβολικες.

 

Δεδομενο λοιπον οτι οντως δεν γνωριζω πολλα και ψαχνομαι, ειπα να κανω αυτην την κουβεντα μιας και ο μονος οδηγος μου ειναι το αυτι και οχι οι τεχνικες κατασκευης των μαγνητων. Η προταση σου παντως Satana για τον Παπαδαντωνακη ειναι πολυ ενδιαφερουσα και μιας και ειμαστε και γειτονες λεω να πεταχτω μια βολτα.

 

 

ΥΓ: τωρα ειδα τι εγραψα εχθες.... ο δαιμων του κινητου.... αυτο που ηθελα να γραψω ειναι:

"Παντως για να επανελθω στην custom οχι οτι η κατασταση με τους μαμα ειναι πολυ καλυτερη καθως και με αυτους (αν και potted) παλι "πλατιαζει" ο ηχος. Πολλα πριμα και ενδεχομενως να φταιει και το output τωρα που το λετε. Αν θυμαμαι καλα ο 498 πρεπει να ειναι γυρω στο 14."

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21k normal output δεν το λες παντως. Ειναι βαρβατο output και δεν αμφιβαλω οτι ειναι πεντακαθαρος.

 

 

 

Omnio, αυτό που θέλει να σου πει και ο Σατανάς, είναι ότι τα "k" ΔΕΝ μετρούν output. Μετρούν ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. Άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο. Βέβαια αυτή η παρανόηση είναι η πιο συχνή όσον αφορά τους μαγνήτες.

 

Έχω humbukers σε 2 κιθάρες, το ένα σετ γύρω στα 8,5k-9k, το άλλο είναι κλώνος των Nailbomb, γύρω στα 14,5k. Η κύρια διαφορά τους είναι στο πώς χειρίζονται το higher gain και στο πώς ακούγονται, ΌΧΙ στο output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μααααααααλιστα. Τωρα καταλαβα.

Το γνωριζω οτι τα ohm μετρανε αντισταση αλλα θεωρουσα οτι το output ειναι ευθεως αναλογο με την αντισταση.

 

Παντως σας ευχαριστω και παλι ολους για τις απαντησεις σας.

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου