Προς το περιεχόμενο

Jazz Bass - Βομβος με κλειστα τα Volume


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ηρθε για setup ενα Jazz του 78. Φανταστικο οργανο αλλα πολυ βαρυ!

 

Ενω ολα δουλευουν εξαιρετικα και ανοιγοντας τα 2 volume τερμα δεν ακους κιχ... οταν τα κλεινω και τα 2 μου βγαζει βομβο.

Οταν παιζουν οι μαγνητες ενας ενας ακουω το συνηθισμενο 60 cycle hum, τιποτα το παραξενο. Υποθετω οτι δεν τερματιζουν εντελως τα Pots, αλλα πειτε κι εσεις καμια ιδεα.

Ολα ειναι μαμα στο μπασο και το wiring δεν εχει κανενα θεμα, τσεκαρισμενο και με πολυμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνηθισμενο 60 cycle hum

 

60Hz cycle hum  δεν ακούς, στα 50Hz ναι,  εκτός και αν γράφεις από την πέρα  μεριά του ατλαντικού ;)

 

Τσέκαρε  ξανά όλες  τις γειώσεις  ακόμα  και του καλωδίου  να μην σου πω και του ενισχυτή

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανατσεκαρισα ολες τις γειωσεις, ξανακολλησα κανα δυο που φαινονταν υποπτες. Δεν ειναι αυτο, κατι αλλο παιζει. Υποπτευομαι τους μαγνητες πλεον, ή τον εναν εστω, καποιο μικρο short...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα θα ητανε σοβαρο αν ΔΕΝ επαιζε με το vol ανοιχτο,απο τη στιγμη που βγαζει βομβο με το vol κλειστο...αστο ησυχο..... εκτος και αν στα live ο κατοχος του θα παιζει με το vol κλειστο ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι στα ποτς, που θα έπρεπε κανονικά στο τέλος της διαδρομής να γειώνουν εντελώς.

Κάτι που δεν γίνεται.

Και ναι....50 κύκλοι....  ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να δωσω 10 κυκλους δωρο, για το καλο βρε αδερφε! Το αφηνω στην ησυχια του, αφου παιζει τοσο καλα!!! Καταπληκτικο οργανο, αλλα θελει διαιτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου