Προς το περιεχόμενο

HW Sampler Emu 5000 ultra "Latency" με cubase ΒΟΗΘΕΙΑ !!!


pliktro7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα καλώς σας βρήκα και εγώ ...!

Λοιπόν έχω ένα Emu 5000 Ultra το οποίο το είχα στην άκρη για πολύ καιρό,σε μια αναλαμπή που είχα πρόσφατα το έβαλα ξανά σε λειτουργία και πραγματικά "γλυκάθηκα" από τον εξαιρετικό και γεμάτο χαρακτήρα ήχο του,έτσι λοιπόν είπα να το εντάξω στο όλο πράγμα της μικρής μουσικής μου παραγωγής...ως εδώ καλά !

Τα εργαλεία μου είναι :

0)Laptop Turbo X Intel®Core i7-3630QM CPU @ 2.40GHz 2.40 GHz  ,8GB RAM, 64 Bit

1)Cubase 5

2)κάρτα ήχου:M audio Fast Track Pro

3)κονσόλα Mackie mix8

4)Maudio Keystation 61s

5)Maudio Oxygen8 V2

6)Korg padKONTROL

7)Hardware Sampler EMU 5000 ULTRA

 

Το πρόβλημα είναι πως παίζει το sampler με το cubase τελείως ασύγχρονα (περίπου στα ίδια bpm αλλά στις θέσεις π.χ. της μπότας που έχω βάλει ο μετρονόμος<click> του cubase παίζει στις άρσεις) και επίσης παίζει το κομμάτι και που και που κάνει σαν να κωλώνει σαν να κάνει μια "άχρονη μικρή παύση" κάτι σαν κούνημα ...

 

υ.γ.Η διατύπωση που έκανα προσπάθησα να είναι όσο πιο απλή.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποια/ον ασχοληθεί και περιμένω εναγωνίως ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα καλώς σας βρήκα και εγώ ...!

Λοιπόν έχω ένα Emu 5000 Ultra το οποίο το είχα στην άκρη για πολύ καιρό,σε μια αναλαμπή που είχα πρόσφατα το έβαλα ξανά σε λειτουργία και πραγματικά "γλυκάθηκα" από τον εξαιρετικό και γεμάτο χαρακτήρα ήχο του,έτσι λοιπόν είπα να το εντάξω στο όλο πράγμα της μικρής μουσικής μου παραγωγής...ως εδώ καλά !

Τα εργαλεία μου είναι :

0)Laptop Turbo X Intel®Core i7-3630QM CPU @ 2.40GHz 2.40 GHz  ,8GB RAM, 64 Bit

1)Cubase 5

2)κάρτα ήχου:M audio Fast Track Pro

3)κονσόλα Mackie mix8

4)Maudio Keystation 61s

5)Maudio Oxygen8 V2

6)Korg padKONTROL

7)Hardware Sampler EMU 5000 ULTRA

 

Το πρόβλημα είναι πως παίζει το sampler με το cubase τελείως ασύγχρονα (περίπου στα ίδια bpm αλλά στις θέσεις π.χ. της μπότας που έχω βάλει ο μετρονόμος<click> του cubase παίζει στις άρσεις) και επίσης παίζει το κομμάτι και που και που κάνει σαν να κωλώνει σαν να κάνει μια "άχρονη μικρή παύση" κάτι σαν κούνημα ...

 

υ.γ.Η διατύπωση που έκανα προσπάθησα να είναι όσο πιο απλή.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποια/ον ασχοληθεί και περιμένω εναγωνίως ! 

 

ΠΕΡΙΠΟΥ στα ιδια bpm τι εννοείς?

Το σαμπλερ πως ειναι συνδεδεμενο?

Προφανώς εχεις συνδεσει εξοδους ηχου του sampler με την εισοδο της καρτας σου, οπλιζεις ενα καναλι audio του cubase για record και απο εκει και περα ....................

 

εχεις συγχρονισει τα bpm του cubase με το clock του sampler?

Αμα εχεις συνδεσει το sampler και μεσω midi μπορεις να ρυθμισεις το midi clock να συγχρονιστει αυτοματα . Ειτε να συγχρονιστει ο sampler με το clock του cubase είτε αντιθετα.

 

Αμα δεν εχεις τετοια συνδεση κανει πρεπει να ορισεις τα bpm ακριβως και στα δυο μηχανηματα και.................. να παιζεις οτι παιζεις απο τον sampler με οτι τον κοντρολαρεις συγχρονισμενος, δεν ξερω ακριβως τι παιζεις και πως το γραφεις.

 

Απο οτι καταλαβα αυτα που γράφω, ετσι?

 

Το παιζει το κομμάτι ειναι αόριστο.

Τι παιζει το κομμάτι.

Εχεις γραψει κατι και η εγγραφη παρουσιαζει προβλημα?

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά και ευχαριστώ !

σου απαντώ όπως μπορώ και σύμφωνα με αυτά που ξέρω !

 

ΠΕΡΙΠΟΥ στα ιδια bpm τι εννοείς?

εννοώ πως μοιάζει να είναι στα ίδια αλλά κομπιάζει

Το σαμπλερ πως ειναι συνδεδεμενο?

από το midi in του sampler στο midi out της κάρτας

 

Προφανώς εχεις συνδεσει εξοδους ηχου του sampler με την εισοδο της καρτας σου, οπλιζεις ενα καναλι audio του cubase για record και απο εκει και περα ....................

βάζω έτοιμο κομμάτι που έχω φτιάξει παλιότερα στο Nuendo και τα κάνει αυτά αν πάω να γράψω και κάτι ακούγεται σωστά στον χρόνο αλλά γράφεται λάθος

 

εχεις συγχρονισει τα bpm του cubase με το clock του sampler?

Αμα εχεις συνδεσει το sampler και μεσω midi μπορεις να ρυθμισεις το midi clock να συγχρονιστει αυτοματα . Ειτε να συγχρονιστει ο sampler με το clock του cubase είτε αντιθετα.

πως γίνεται αυτό ;με το midi clock;

 

Αμα δεν εχεις τετοια συνδεση κανει πρεπει να ορισεις τα bpm ακριβως και στα δυο μηχανηματα και.................. να παιζεις οτι παιζεις απο τον sampler με οτι τον κοντρολαρεις συγχρονισμενος, δεν ξερω ακριβως τι παιζεις και πως το γραφεις.

 

 

Εχεις γραψει κατι και η εγγραφη παρουσιαζει προβλημα?

ναι !

 

 

 

γεια χαρά και ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το λες, αμα γραφεις κατι, ακουγεται στο χρονο σωστα απο direct monitoring? (αν γραφεις απο τον sampler) και γραφεται με καθυστερηση?

 

Δοκιμασε να ακουσεις απο input monitoring ανοιγοντας το απο το καναλι του cubase. Αμα το input εχει καθυστερηση τοτε πρεπει να δεις τις ρυθμίσεις για latency απο τα options τοu cubase. Θελει ρυθμιση το buffer size του audio driver σε χαμηλοτερη τιμη τοση ωστε το συστημα σου να την αντέχει.

 

Αυτο με το midi clock κανε ενα search στο manual του cubase για synchronize midi internal clock with external devices , καπως ετσι, αν ενδιαφερεσαι να το κανεις αυτο.

 

πρωτα κοιτα για ρυθμίσεις latency

 

edit, ωραια η κονσολιτσα , τελικά θελω κι εγω μια τέτοια, αν βρω και μια που να ειναι και audio interface καλο.................... zuper...... :-)

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το midi clock κανε ενα search στο manual του cubase για synchronize midi internal clock with external devices , καπως ετσι, αν ενδιαφερεσαι να το κανεις αυτο.

Παντως το MIDI IN του sampler ειναι συνδεδεμενο. Τωρα αν ειναι συγχρονισμενο με το Cubase δεν ξερω, θα μας το πει ο ιδιος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το MIDI IN του sampler ειναι συνδεδεμενο. Τωρα αν ειναι συγχρονισμενο με το Cubase δεν ξερω, θα μας το πει ο ιδιος.

 

να μου παρεις μια κονσολα audio interface δωρο στις γιορτες, αλλα καμμια καλή ε? Οχι μπανκγαντέλα :0

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου