Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για αγορα απο Thomman.


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κατά τα άλλα δεν λεω ότι 100 είναι λίγα χρήματα, αλλά ίσως το σκεφτόμουν να στηρίξω κάποιον εγχώριο πωλητή

 

προσωπικά πάντως σε ανάλογο δίλημμα (και χωρίς δεύτερη σκέψη), θα προτιμούσα να μην "στηρίξω" τον Έλληνα μεταπωλητή, αλλά με τα "νταβατζιλίδικα" 100€ θα έπαιρνα ένα ελληνικό πετάλι για να στηρίξω (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πλέον) έναν Έλληνα κατασκευαστή ας πούμε... ή αν δεν το χρειαζόμουν θα έκανα ένα service στην κιθάρα μου σε Έλληνα τεχνικό... ή θα έβλεπα μερικά live Ελλήνων μουσικών.. ή στην τελική υπάρχει και το χαμόγελο του παιδιού... και οι γιατροί δίχως σύνορα και... και... και... ;) :)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν προσπαθήσω ήθελα να δω πια είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή.

 

Θα μπορουσες απλα να προσπαθουσες και μονο αν αποτυγχανες να μας ρωτουσες  ;)

 

Μιλαμε αλλωστε για 15 δευτερολεπτα προσπαθειας

 

Κατι μου λεει οτι αν προσπαθησεις ΔΕΝ θα αποτυχεις παντως  ;D

 

Κατά τα άλλα δεν λεω ότι 100 είναι λίγα χρήματα, αλλά ίσως το σκεφτόμουν να στηρίξω κάποιον εγχώριο πωλητή

 

συμφωνω...φτανει ο...εγχωριος πωλητης να μου πουλησει το ιδιο προιον στην ΙΔΙΑ τιμη με τον Thomann....εκτος βεβαια και αν ειμαι ο Βαρδινογιαννης και δεν ασχολουμαι με ....κατοσταρικα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

488X2=976 athensproaudio πχ

439x2=878 Thomann

976-878=98 ευρω διαφορά.

Σωστα. Νομιζα οτι βρηκες το ενα μονο 100€ παραπανω, :P και μου εκανε εντυπωση η τοσο μεγαλη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες απλα να προσπαθουσες και μονο αν αποτυγχανες να μας ρωτουσες  ;)

 

Μιλαμε αλλωστε για 15 δευτερολεπτα προσπαθειας

 

Κατι μου λεει οτι αν προσπαθησεις ΔΕΝ θα αποτυχεις παντως  ;D

 

 

Ε ναι...

Κι επίσης, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα και να τους ρωτήσεις αν μπορούν να σου κάνουν την ίδια τιμή ή έστω να σου κόψουν τόσο ώστε ν'αξίζει να τα πάρεις από εδώ (αν θες ντε και καλά να στηρίξεις το ελληνικό κατάστημα). Ειδάλλως, προχωράς χωρίς δεύτερη σκέψη κι ααααν αποτύχει η αγορά από thomann, τότε το συζητάμε πάλι :)

 

Στην θέση σου πάντως, δεν θα δεχόμουν να πληρώσω πάνω από 15-20Ε σε ελληνικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες απλα να προσπαθουσες και μονο αν αποτυγχανες να μας ρωτουσες  ;)

 

Μιλαμε αλλωστε για 15 δευτερολεπτα προσπαθειας

 

Κατι μου λεει οτι αν προσπαθησεις ΔΕΝ θα αποτυχεις παντως  ;D

 

συμφωνω...φτανει ο...εγχωριος πωλητης να μου πουλησει το ιδιο προιον στην ΙΔΙΑ τιμη με τον Thomann....εκτος βεβαια και αν ειμαι ο Βαρδινογιαννης και δεν ασχολουμαι με ....κατοσταρικα.... ;D

 

συγνωμη δηλ

τώρα τα ίδια μεγέθη είναι ο Θωμάς με τον Ελληνα, που ο Θωμάς τα 100 κομμάτια και λιγα λέω τα έχει κάθε μηνα ή που ο κατασκευαστής του τα γυρεύει μπροστά και σε ζεστό χρήμα με cc και με εφορία 29% και με φπα 23%?

Πολλά μαγαζιά που ψωνίζω κοιτάνε όντως τον Θωμά και μετά στη χειρότερη μου βάζουν 15-20 των μεταφορικών του. Αλλά κάπου ό,τι και να γίνει δεν μπορούν να τον πιάσουν και σε κάθε είδος.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κανουμε,ετσι ειναι η ελευθερη αγορα...ο φθηνοτερος παντα παιρνει τη δουλεια (ειδικα αν μιλαμε για το ΙΔΙΟ προϊον)...παντως ο ΝΑΚΑΣ και αρκετοι αλλοι εχουν καταφερει να εχουν τις ιδιες ,και χαμηλοτερες πολλες φορες,τιμες με τον Θωμα  αρα παντα υπαρχει περιθωριο...

 

που ο κατασκευαστής του τα γυρεύει μπροστά και σε ζεστό χρήμα με cc

 

Τωρα για τα cc & την παντελη ελλειψη εμπιστοσυνης του πολιτισμενου δυτικου κοσμου στη χωρα μας....δεν φταιει ο Θωμας για αυτο  ας μη καναμε...επανασταση... και ας μη χορευαμε τσαμικα στο Συνταγμα γιορταζοντας το..ΟΧΙ ...παλι καλα που βαλαμε μυαλο τελευταια στιγμη γιατι οχι μονιτορ Dynaudio...ουτε ηλεΧτρικο ρευμα δεν θα ειχαμε τωρα εκτος ΕΕ και ευρω  ;D ;D

 

με εφορία 29% και με φπα 23%?

 

και ο Θωμας τα ιδια εχει

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τηλεφωνο και πες:

εχω βρει το ζευγος, στο ταδε καταστημα, 100 euro, φθηνοτερα.

Μπορεις να κανεις την ιδια τιμη;

 

Προσωπικα ρωτω 3 καταστηματα. Εαν δεχτει καποιο αγοραζω απο εκει, εαν οχι απο αλλου.

 

Έχεις βρει κατάστημα που να έχει δεχτεί?Αν θες στείλε ένα πμ.

Να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις p.m.

 

---------------

 

 

Το κανω παντου: Θελω αυτο στην τιμη που θα πληρωσω εκει.

Δεν αρεσει σε πολλους, αλλα ειναι εξαιρετικα τιμια λυση, αφου στην τελικη λεφτα παιρνουν χωρις να νιωθω κοροιδο ( και οσοι ειναι 40+ εχουμε νοιωσει πολλες φορες ετσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και ο Θωμας τα ιδια εχει

 

Όχι ακριβώς .

 

http://www.acci.gr/acci/Portals/0/Departments/keme/national/%CE%97_%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%91_%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D_%CE%95%CE%A5%CE%A1%CE%A9%CE%A0%CE%97.pdf

 

Υπάρχουν θέματα νοοτροπίας στην Ελληνική επιχείρηση αλλά ας μην είμαστε άδικοι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς .

 

http://www.acci.gr/acci/Portals/0/Departments/keme/national/%CE%97_%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%91_%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9D_%CE%95%CE%A5%CE%A1%CE%A9%CE%A0%CE%97.pdf

 

Υπάρχουν θέματα νοοτροπίας στην Ελληνική επιχείρηση αλλά ας μην είμαστε άδικοι.

 

 

 

 

 

 

As of 1 January 2008, Germany’s corporation tax rate is 15%. Counting both the solidarity surcharge (5.5% of corporation tax) and trade tax (averaging 14% as of 2008), tax on corporations in Germany is just below 30%.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_Germany#Corporation_tax

 

τωρα για το συνολικο κοστος μιας επιχειρησης οντως με τις τερατωδεις εργοδοτικες εισφορες που υπαρχουν στην Ελλαδα ειναι 2% μεγαλυτερο απο τη Γερμανια αλλα υπαρχουν και αλλες χωρες τις ΕΕ με πολυ μεγαλυτερη φορολογικη επιβαρυνση απο την Ελλαδα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου