Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για αγορα απο Thomman.


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι ομως,αν ψαξεις βρισκεις και ελληνικες επιχειρησεις που ξεφτιλιζουν τις τιμες του καθε Θωμα σε μερικα προιοντα,παρολα τα cc,τους φορους,τους γλυκαναλατους με τα κρασοποτηρα στο συνταγμα κλπ

 

 

http://www.thomann.de/gr/orange_ppc412_andy_dunlop_signature_gitarrenbox.htm

 

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Orange-PPC412AD-Angled-Speaker-Enclos-ure-/art-GIT0014311-000

 

http://www.tseliosmusic.gr/pview.php?product_id=383  (η οποια τωρα απο 849 που ηταν βρισκεται στα 700 στο μαγαζι  http://www.tseliosmusic.gr/#title=%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82&cat=0&manuf=0&page=1&numPages=3&itemsPerPage=16&searchString=&searchScope=all&searchFullText=false&priceRangeLow=0&priceRangeHigh=1000000&usePriceRange=false&tryArrangeByRel=0&onOffer=1&specificId=0&queryUsed=general&masterRefreshFilter=none&pendingMsg=  στην κατηγορια "ηχεια" στους ενισχυτες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι ομως,αν ψαξεις βρισκεις και ελληνικες επιχειρησεις που ξεφτιλιζουν τις τιμες του καθε Θωμα σε μερικα προιοντα,παρολα τα cc,τους φορους,τους γλυκαναλατους με τα κρασοποτηρα στο συνταγμα κλπ

 

 

 

ακριβως

 

το ειπα αλλωστε ηδη λιγο παραπανω

 

.παντως ο ΝΑΚΑΣ και αρκετοι αλλοι εχουν καταφερει να εχουν τις ιδιες ,και χαμηλοτερες πολλες φορες,τιμες με τον Θωμα  αρα παντα υπαρχει περιθωριο..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_Germany#Corporation_tax

 

τωρα για το συνολικο κοστος μιας επιχειρησης οντως με τις τερατωδεις εργοδοτικες εισφορες που υπαρχουν στην Ελλαδα ειναι 2% μεγαλυτερο απο τη Γερμανια αλλα υπαρχουν και αλλες χωρες τις ΕΕ με πολυ μεγαλυτερη φορολογικη επιβαρυνση απο την Ελλαδα.

 

 

 

Δυστυχώς αγαπητέ είναι πολύ περισσότερο από 2%

 

Η νέα κλίμακα της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης διαμορφώνεται ως εξής:

 

• 12.001 - 20.000 ευρώ: 0,7%

• 20.001 - 30.000 ευρώ: 1,4%

• 30.001 - 50.000 ευρώ: από 1,4% σε 2%

• 50.001 - 100.000 ευρώ: από 2,1% σε 4%

• 100.001 - 500.000 ευρώ: από 2,8% σε 6%

• 500.001 ευρώ και πάνω: από 2,8% σε 8%

+

1.000 ευρώ τέλος επιτηδεύματος

+

100% προκαταβολή φόρου

Σε μια επιχείριση με κέρδη έως 30.000 ευρώ και φόρο 26% από το πρώτο ευρώ και φπα 23%

Το παιχνίδι είναι χαμένο.

Και θα μου πεις

-Ε να πάει στην Γερμανία να κάνει επιχείρηση.

-Έχεις δίκιο θα σου πω.Να πάει.

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι αλλα δεν ειναι μονο οι φοροι ,υπαρχουν και αλλες χωρες στην ΕΕ με ακομα μεγαλυτερη φορολογικη επιβαρυνση αλλα βεβαια λειτουργουν στα πλαισια ανταγωνιστικης και ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ αγορας......οχι σε τριτοκοσμικες σοβιετικες οικονομικες συνθηκες οπως αυτες της  Ελλαδας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι αλλα δεν ειναι μονο οι φοροι ,υπαρχουν και αλλες χωρες στην ΕΕ με ακομα μεγαλυτερη φορολογικη επιβαρυνση αλλα βεβαια λειτουργουν στα πλαισια ανταγωνιστικης και ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ αγορας......οχι σε τριτοκοσμικες σοβιετικες οικονομικες συνθηκες οπως αυτες της  Ελλαδας.

θεωρητικα κάθε κατάστημα είτε θωμάς είτε κοσμάς στην ίδια τιμή αγοράζει.

όπως αναφέρθηκε πιό πάνω με όλα τα βάρη δυσμενή φορολογία, cc, 100% προκαταβολή έκτακτη εισφορά και τέλος επιτηδεύματος είναι όλα εις βάρος μας.

Ό,τι και να λέμε κάποιοι δεν ξέρω πως ίσως σε κάααποια προιόντα έχουν ανταγωνιστικές τιμές.

Αλλά δεν είναι ο κανόνας.

 

και ξεκίνησα λέγοντας θεωρητικά.

διότι δεν παίρνουν όλοι οι έμποροι μεταπωλητές ίδια τιμή από την γιαμάχα πχ.

παίζουν πολλά ρόλο, το πόσα πουλάς, ειδικές συμφωνίες για τετράμηνα περιόδους εορτών κλπ κλπ, τι θα στοκάρεις και τοσα άλλα.

Σε κάποια φάση της ζωής μου έκανα εισαγωγή - αντιπροσώπευση  ενός πολύ σοβαρού cad προγράμματος.

Οι τιμές που μου έδιναν (που είχαν κατατάξει την Ελλάδα στην Κύπρο Μέση ανατολή) ήταν εξ αρχης +12% από την υπόλοιπη κεντρική ευρώπη και ήδη η ευρώπη ήταν 15% κάτω από τις ΗΠΑ.

Όσο περιθώριο κέρδους και να σου δίνανε ....δεν.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όσο (κατά κανόνα δυστυχώς ακόμα) η έννοια της "επιχείρησης" στην Ελλάδα είναι συνυφασμένη με το "απαίδευτο" εμπόριο, με μόνο κριτήριο το "άκοπο" κέρδος, τόσο οι ανάλογες κουβέντες μας θα γίνονται όλο και πιο αμήχανες...

 

εδώ τόσα χρόνια κρίση και εμείς ακόμα ανοίγουμε επί το πλείστον καταστήματα της μοδός (όπως κάποτε video club), κομμωτήρια και σουβλατζίδικα... τι να λέμε... ::)

 

 

ΥΓ. έχοντας περάσει από θέση που με κατέστησε ικανό να γνωρίζω εκ των έσω αθέμιτες πρακτικές (πέραν της υποψιασμένης φήμης), όσο σκέφτομαι πόσες θυγατέρες αντιπροσώπων και εμπόρων έχει προικίσει (μέσω των αισχρών υπερκερδών των πατεράδων τους) ειδικά η γενιά μου, με πιάνει απελπισία... και πια όταν ακούω και από τους σύγχρονους μεσσίες την λέξη καραμέλα "ανάπτυξη", μου ξεφεύγουν πνιχτά κακαρίσματα σαν τον Κωνσταντίνου στην ταινία και ανησυχώ... 8) ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο (κατά κανόνα δυστυχώς ακόμα) η έννοια της "επιχείρησης" στην Ελλάδα είναι συνυφασμένη με το "απαίδευτο" εμπόριο, με μόνο κριτήριο το "άκοπο" κέρδος, τόσο οι ανάλογες κουβέντες μας θα γίνονται όλο και πιο αμήχανες...

 

εδώ τόσα χρόνια κρίση και εμείς ακόμα ανοίγουμε επί το πλείστον καταστήματα της μοδός (όπως κάποτε video club), κομμωτήρια και σουβλατζίδικα... τι να λέμε... ::)

 

 

ΥΓ. έχοντας περάσει από θέση που με κατέστησε ικανό να γνωρίζω εκ των έσω αθέμιτες πρακτικές (πέραν της υποψιασμένης φήμης), όσο σκέφτομαι πόσες θυγατέρες αντιπροσώπων και εμπόρων έχει προικίσει (μέσω των αισχρών υπερκερδών των πατεράδων τους) ειδικά η γενιά μου, με πιάνει απελπισία... και πια όταν ακούω και από τους σύγχρονους μεσσίες την λέξη καραμέλα "ανάπτυξη", μου ξεφεύγουν πνιχτά κακαρίσματα σαν τον Κωνσταντίνου στην ταινία και ανησυχώ... 8) ;D

 

"το γαλα απο μωρό με έκανε παλικάρι

και ο γαλατάς της γειτονιάς αγόρασε Ferrari "

 

χαχαχαχαχααχαα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οι τιμές που κάνουν τον Thomann την προτιμότερη επιλογή. Είναι οι ουσιαστικές εγγυήσεις, είναι το καθαρό money back και είναι και οι τακτικές των ελλήνων εμπόρων/μαγαζιών που κατάφεραν να τσαντίσουν πολύ κόσμο τα προ-internet χρόνια, που πλουτίζανε και σου λέγανε "κι αν σ'αρέσει".

 

Π.χ. Έχω πετύχει ουκ ολίγα μαγαζιά που θα έπαιρνα κάποιο όργανο και μάλιστα πολύ κοντά σε τιμή Thomann, κι αντί να μου φέρουν την σφραγισμένη κούτα πήγαν να μου πασάρουν αυτό που δοκίμασα. Το "βιτρίνας-δοκιμής". Που ήταν σε μια βιτρίνα επί μήνες ή και χρόνια να το βαράει ο ήλιος, με τα τάστα ήδη μισοφαγωμένα και φυσικά σε τιμή καινούριου ακατέβατη. Ή άλλες τραγικές περιπτώσεις με όργανα με τα οποία η θήκη ήταν πακέτο από την εκάστοτε εταιρία και τα εξυπνοπούλια τις πουλούσαν ξεχωριστά, δεν πα' να τους έδειχνες και το site του Θωμά ή της εταιρίας επί τόπου.

 

Και ουκ ολίγες φορές που η όποια εγγύηση πάει περίπατο και την βγάζουν ντεμέκ λάδι προσφέροντάς σου ένα τσάμπα σετάρισμα ξέρω γω (πλην χορδών κιόλας  ::) ). Που το κάνω στο δεκάλεπτο και μόνος μου σπίτι.

 

Από παπάτζα άλλο τίποτα, οπότε καμία στήριξη της τοπικής αγοράς. Όπως έστρωσαν να κοιμηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οι τιμές που κάνουν τον Thomann την προτιμότερη επιλογή. Είναι οι ουσιαστικές εγγυήσεις, είναι το καθαρό money back και είναι και οι τακτικές των ελλήνων εμπόρων/μαγαζιών που κατάφεραν να τσαντίσουν πολύ κόσμο τα προ-internet χρόνια, που πλουτίζανε και σου λέγανε "κι αν σ'αρέσει".

 

Π.χ. Έχω πετύχει ουκ ολίγα μαγαζιά που θα έπαιρνα κάποιο όργανο και μάλιστα πολύ κοντά σε τιμή Thomann, κι αντί να μου φέρουν την σφραγισμένη κούτα πήγαν να μου πασάρουν αυτό που δοκίμασα. Το "βιτρίνας-δοκιμής". Που ήταν σε μια βιτρίνα επί μήνες ή και χρόνια να το βαράει ο ήλιος, με τα τάστα ήδη μισοφαγωμένα και φυσικά σε τιμή καινούριου ακατέβατη. Ή άλλες τραγικές περιπτώσεις με όργανα με τα οποία η θήκη ήταν πακέτο από την εκάστοτε εταιρία και τα εξυπνοπούλια τις πουλούσαν ξεχωριστά, δεν πα' να τους έδειχνες και το site του Θωμά ή της εταιρίας επί τόπου.

 

Και ουκ ολίγες φορές που η όποια εγγύηση πάει περίπατο και την βγάζουν ντεμέκ λάδι προσφέροντάς σου ένα τσάμπα σετάρισμα ξέρω γω (πλην χορδών κιόλας  ::) ). Που το κάνω στο δεκάλεπτο και μόνος μου σπίτι.

 

Από παπάτζα άλλο τίποτα, οπότε καμία στήριξη της τοπικής αγοράς. Όπως έστρωσαν να κοιμηθούν.

 

Δεν έχεις άδικο να θυμώνεις αλλά η αλήθεια, όπως πάντα, είναι κάπου στη μέση. Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά και θα κλείσουν όλα τα μαγαζιά στο τέλος, πλην του Νάκα, που τα πουλάει όλα. Γεννήθηκα και μεγάλωσα στα Εξάρχεια και έχω ψωνίσει κατά καιρούς κιθάρες και εξοπλισμό από πολλά μαγαζιά εδώ γύρω (Καγμάκη, Νάκα, Ζοζέφ, Τρίμη, Μάτσικα κλπ κλπ). Την πρώτη μου κιθάρα την είχα πάρει πριν 15 χρόνια σχεδόν από τον Ζοζέφ Χαριλάλου Τρικούπη και Καλλιδρομίου και ακόμα θυμάμαι πόσο καλά ήταν τα παιδιά εκει και πόσο καλή ήταν η τιμή. Επίσης έχω και κακές εμπειρίες.

 

Το χειρότερο πάντως που θυμάμαι από τα Ελληνικά μαγαζιά τις "καλές μέρες των παχέων αγελάδων " δεν ήταν οι τιμές αλλά η αντιμετώπιση. Δηλαδή λίγοι είναι οι επαγγελματίες που σε κέρδιζαν και σε έκαναν να αισθανθείς άνετα να αγοράσεις, πολλοί σε αντιμετωπίζαν σαν αναλώσιμο πελάτη και άσχετο που τους τρώει το χρονο ενώ περιμένουν τον Πορτοκάλογλου να πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου