Προς το περιεχόμενο

Κόλληση nut σε Ηλ. Κιθάρα


nickkk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μόλις καθάριζα την ταστιέρα της ηλεκτρικής μου και στο πρώτο τάστο μου έφυγε λίγο το χέρι και το nut ξεκόλλησε (πολύ εύκολα). Δεν είναι σπασμένο αλλά θέλει κόλλημα πάνω στην κιθάρα.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι τι κόλλα να επιλέξω και με τι προτείνετε να αφαιρέσω την κόλλα που έχει απομείνει στη θέση του nut?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως σε όσες κιθάρες μου (όχι fender όμως) έχω αλλάξει nut, δεν το κολλάω ποτέ.

Η τάση των χορδών φτάνει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει και αυτό ότι γίνεται, αλλά πιστεύω ότι για να υπήρχε από πριν κόλλα κάποιος λόγος θα υπήρχε.

 

Στο πίσω μέρος της κιθάρας υπάρχει ένα αυτοκόλλητο graphtech που λέει για το nut, εάν αυτό έχει καμιά σημασία για το τι κόλλα πρέπει να χρησιμοποιηθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισε το με μια λιμα (το εργαλειο, οχι αυτη adriana-lima-2.jpg - αν και εργαλειο ειναι και αυτη- και βαλε καναδυο σταγονες super glue, οχι παραπανω γιατι στο μελλον μπορει να θελεις να το αλλαξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πέρασε πρωτα τις δυο ΜΙ στα but slot χωρίς να τις κουρδισεις εντελώς για να το φερεις στα ίσα του μετα βάλτου μια σταγόνα  μην σου πω μισή καο βαλτο παλι με τις ΜΙ ψιλό τεντωμενες αστο δυο λεπτα  να στεγνώσει η κόλα και περνά και τις υπόλοιπες χορδές μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστη ξυλόκολλα. ΑΑΑυστηρά. Όχι superglue, όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά, σε θάλασσες και ακτές.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βαλε καναδυο σταγονες super glue

 

ΟΧΙ super glue....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου