Προς το περιεχόμενο

Απορια για Συνδεσμολογια καμπινας ενισχυτη


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες ,πηγα τον bugera333xl σε στουντιο ,σε καμπινα marshall 1960 4x12 ,.εν τω μεταξυ δεν εχω ιδεα απο συνδεσμολογιες περαν της δικης μου καμπινας.  Τελοςπαντων την βαζει εκει ο τυπος στα 16Ω και τον ενισχυτη 16 επισης. Παιζω 5 λεπτα κανει κατι διακοπες και τελος. Δεν εβγαζε καθολου ηχο. Μετα το βαλαμε στα 4ω και τα δυο και ολα καλα.. ξερει καποιος γιατι συνεβει αυτο; εν τω μεταξυ εκανε κατι και φρικαρα εντελως. Ηταν ανοιχτος και τραβηξε το καλωδιο του ρευματος. θα κατσω να ριξω μια ματια για τις συνδεσμολογιες,για να ξερω απο μονος μου, δεν ξαναφηνω αλλον να επεμβει... αυτα,γ@@@@ω τα κινητα κ τη τεχνολογια...... 2 ωρες προσπαθω να γραψω.    Παιδια καλα χριστουγεννα καλες γιορτες με υγειια και παντα με μουσικαρες....

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1960 οταν παιζει ολοκληρη (και τα 4 μεγαφωνα) σου δινει δυο επιλογες:

ειτε 4Ω ειτε 16Ω

 

Εφοσον διαλεξατε την εξοδο του ενισχυτη που αντιστοιχει στα ohm της καμπινας που διαλεξατε,δεν υπαρχει κανενας λογος να κανει καμια διακοπη (αν το καλωδιο ηχειου που χρησιμοποιησατε ηταν ok).

 

Εισαι σιγουρος οτι δεν εφταιξε για τις διακοπες κατι αλλο στην αλυσιδα σου πριν τον ενισχυτη (ενα καλωδιο οπουδηποτε στην αλυσιδα πχ)?

 

Για το να τραβηξει το ρευμα ενω ειναι ανοιχτος,ok,καγκουρια,αλλα πες οτι εφαγε μια διακοπη ρευματος το μηχανημα,το ιδιο ειναι.

 

Καλα Χριστουγεννα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα!

Δεν πειραζει και τοσο που τραβηξε το καλωδιο, οπως γραφτηκε και πριν.

Τωρα δουλευει αν τον ξαναβαλεις στα 16Ω?

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες! χρονια πολλα !

 

ναι μπορει να εφταιγε καποιο καλωδιο... η μαλακια απ τη μερια μου ειναι οτι δεν πηρα τα δικα μου τα καλωδια που ξερω οτι δουλευουν σιγουρα.

 

εεε τωρα αν ξαναπαω θα δοκιμασω 16Ω σε 16Ω να δω . (ενας αλλος εκει μου ειπε οτι 16Ω σε 16Ω πρεπει να εχει ζεσταθει κανα μισαωρο το μηχανημα και μετα να κανεις αυτη τη συνδεση... )

 

τελοσπαντων αυτα ! καλη συνεχεια!

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες! χρονια πολλα !

 

ναι μπορει να εφταιγε καποιο καλωδιο... η μαλακια απ τη μερια μου ειναι οτι δεν πηρα τα δικα μου τα καλωδια που ξερω οτι δουλευουν σιγουρα.

 

εεε τωρα αν ξαναπαω θα δοκιμασω 16Ω σε 16Ω να δω . (ενας αλλος εκει μου ειπε οτι 16Ω σε 16Ω πρεπει να εχει ζεσταθει κανα μισαωρο το μηχανημα και μετα να κανεις αυτη τη συνδεση... )

 

τελοσπαντων αυτα ! καλη συνεχεια!

 

 

 

δοκιμασε το παντως στα 16 για να σιγουρευτεις οτι δεν προκληθηκε ζημια στον ενισχυτη σου.

 

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(ενας αλλος εκει μου ειπε οτι 16Ω σε 16Ω πρεπει να εχει ζεσταθει κανα μισαωρο το μηχανημα και μετα να κανεις αυτη τη συνδεση... )

Επίσης όταν του αλλάζει λαδακια να αλλάζει και το φίλτρο να του πεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όταν του αλλάζει λαδακια να αλλάζει και το φίλτρο να του πεις....

 

lol

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε το παντως στα 16 για να σιγουρευτεις οτι δεν προκληθηκε ζημια στον ενισχυτη σου.

 

 

θα το κανω εννοειται μολις ξαναπαω στουντιο! ευχαριστω !

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδες! χρονια πολλα !

 

ναι μπορει να εφταιγε καποιο καλωδιο... η μαλακια απ τη μερια μου ειναι οτι δεν πηρα τα δικα μου τα καλωδια που ξερω οτι δουλευουν σιγουρα.

 

 

Γεια σου και καλή χρονιά! Τώρα διάβασα το θέμα και ελπίζω να σε πρόλαβα...το ξέρεις ελπίζω οτι δεν συνδέουμε κεφαλή και καμπίνα με τον ίδιο τύπου καλωδίου που συνδέουμε την κιθάρα στον ενισχυτή έτσι;;; Θέλει άλλο τύπο καλωδίου.

 

Κατά τα άλλα αμα ταιριάξατε τα Ω ενισχυτή και καμπίνας είσαι οκ. Οι διακοπές μπορεί να οφείλονται σε πολλά πράγματα, από κακό καλώδιο, πρόβλημα στις εξόδους των 16Ω, πρόβλημα στις εισόδους των 16Ω...δύσκολα κάποιο σοβαρό πρόβλημα στον ενισχυτή σου όμως αφού έπαιζε καλά στα 4Ω μετά.

 

 

Τα άλλα με τα μισάωρα ζεστάματα κτλ μην τα ακούς. Απλά καλό είναι να αφήνεις τις λάμπες στο stand-by 2-3' για να ζεσταθούν λίγο. Πρώτη φορά ακούω για σχέση Ω και ώρας ζεστάματος..

 

Το ίδιο και για το τράβηγμα του καλωδίου παροχής. Καγκουριά όπως προείπε και ο georgekz750, εγώ γενικά προτιμώ να το βάζω και στο stand-by πριν το κάνω power off για να αποφεύγω και το "γκουπ" από τα ηχεία που ακούγεται αν το κλείσεις κατ' ευθείαν, αλλά δύσκολα θα σου έκανε κακό στον ενισχυτή σου.

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου