Προς το περιεχόμενο

Alfa Handcrafted Guitars "The Commodore" , new model


Πνοή και Νύξη

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο Φάνη χάρμα οφθαλμών το όργανο και σε υπέροχο  χρώμα !

Αυτή η σύνδεση dots και side dots πολύ μ αρέσει!

 

Αν μπαίνει έτσι το 2016 φαντάζομαι τι καλά θα φέρει :D

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ άπαντες so far,

 

fidelis, κι εγώ παρακολουθώ τους άθλους σου με τους εβένους...

 

otto# καθόλου αδόκιμο, δεν μου αρέσουν οι μυστικοπάθειες του τύπου "καλέστε για τιμή, στείλτε μήνυμα" κλπ. Έχω πλήρες κοστολόγιο σχεδόν προκαθορισμένο. Η συγκεκριμένη βγήκε στα 2.620 (as of today, 29-12-2015) ευρώ (με τον ΦΠΑ εννοείται...)

 

cigaret13 ευχαριστώ, αν εννοείς τη βαφή, όχι δεν τρέχει κάτι. Αν εννοείς το βερνίκι, φυσικά και τρέχει, αφού το buffing στο μανίκι, έγινε πριν την ώρα του (για να προλάβουμε τα Χριστούγεννα) κι έχει "κάτσει" κι άλλο. Θα χρειαστεί μια "περασιά" (τρίψιμο & buffing) όταν ξανάρθει για τελικό σετάρισμα. Το playability είναι σχετικό, ανάλογα τις προτιμήσεις, αλλά ναι, για τέτοιου είδους όργανα, εννοείται το "όσο πιο χαμηλά γίνεται". Τώρα είναι στο "λiiίγο ακόμα" (1.4mm high E, 1.9mm low E).

 

 

ΕΖ, neokosmi, Kanimothrios, georgekz750, krknow, geodimitri, Νάσο, ευχαριστώ!

 

H αρχική μου σκέψη ήταν να μην μπουν καθόλου dots, ούτε στην ταστιέρα ούτε στο πλάι, αλλά μόνο ένθεση του μαύρου φιλέτου που να είναι ορατή και από τις δύο μεριές. (στο πλάι θα ενόνωνταν με το μαύρο accent φιλέτο, ενώ επάνω θα προχωρούσαν ως τη Λα, με το 12ο να πηγαίνει πιο κάτω).Τελικά αποφασίστηκαν τα dots, αλλά επειδή θέλω πάντα "πινελιές" custom, πράγματα που δεν συναντάει κανείς συνήθως σε εργοστασιακά όργανα, τελευταία στιγμή, ρισκάροντας, το έκανα. Άρεσε. No problems. Θα προτιμούσα το πρώτο πάντως. Όπως και με το headstock, αρχικά το πλάνο μου ήταν άλλο. Μετά από περίπου ένα 8ωρο σχεδιασμού κατέληξα σε δύο σχέδια (ένα strat-οειδές, κι ένα πιο modern). Aπορρίφθηκαν και τα δύο και υπεδείχθη το υπάρχον Jackson-y με λίγο bevel γύρω-γύρω. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα αρχικά σχέδια της πήγαιναν πιο πολύ. Το ίδιο και με τα control plates πίσω. Πήρα μαύρα έτοιμα. Βαρετά. Πήρα διάφανο μπλε ακρυλικό, κι έκοψα καινούρια από την αρχή. Άλλη μια δόση custom. Μικρές ιστοριούλες που δείχνουν ότι στην πορεία μιας κατασκευής, κάποια πράγματα αλλάζουν, ανάλογα με τη διάθεση ή τις συγκυρίες.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεά η κυρία- η επιτομή της good looking ποζεριάς  ;D 8)

 

Άξιος.

 

ΥΓ: Περιμένουμε εναγωνίως ένα αντίστοιχο οφθαλμόλουτρο για μπασίστες...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eυχαριστώ Terry, είχα κάποτε ένα post-παρουσίαση με ένα J-bass με zebrano top, αλλά πλέον δεν εμφανίζονται οι φωτό...

 

Δυστυχώς, το επόμενο μπάσο δεν προβλέπεται πριν τα τέλη καλοκαιριού. 5αρι.  Singlecut. Αυτά προς το παρόν. Βρίσκεται στο σχεδιαστήριο...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου