Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικοι του φορουμ... ο ενισχυτης μου καπνιζει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καπνιζων κυριος ειναι ενας fender deluxe reverb II (ειναι οι deluxe reverb που σχεδιαστηκαν απο τον Rivera και  φτιαχτηκαν στις αρχες της δεκαετιας του 80, και οι τελευταιοι point to point ενισχυτες της fender.

 

Xτες λοιπον, αλλαξα λυχνιες με ενα καινουργιο ζευγαρι JJ 6v6. Αναβοντας τον ενισχυτη διαπιστωσα οτι οι τελικες λυχνιες δεν αναβαν (σε αντιθεση με τις προενισχυτριες) και φυσικα δεν εδινε ηχο. Τις βγαζω, ξαναβαζω τις παλιες και ολα φαινονταν οκ.

 

Δοκιμαζω για δευτερη φορα τις καινουργιες και αυτη τη φορα τα filaments αναψαν, με τη διαφορα οτι η μια εκ των δυο φαινονταν να δουλευει σε μεγαλη θερμοκρασια (εντονοτερη λαμψη). Δεν προλλαβα να δω αν εχω ηχο (που λογικα θα ειχα) και ο ενισχυτης αρχισε να βγαζει αρκετη ποσοτητα καπνου καπου απο το chassis κοντα στις τελικες (transformer????).

 

      To make a long story short, ξαναεβαλα τις παλιες λυχνιες και ο ενισχυτης παιζει κανονικα, ωστοσο πλεον δεδομενου οτι προκειται περι ενισχυτη 30+ ετων ανησυχω για το τι μπορει να εχει συμβει, για την μακροζωία του, και για το κατα ποσο ολο αυτο επηρρεαζει στο εξης την αποδοση του, και σκεφτομαι αυριο να τον παω σε μαγαζι των εξαρχειων για ελεγχο (να το κανω η να ψαξω για καποιον αλλον? Ειμαι εξαιρετικα, μα εξαιρετικα σε βαθμο υποχονδριασης δυσπιστος σε καθε Ελληνα μαστοραντζα...... ::) ::) ::) ::))

 

       Για ποιους λογους μπορει να συνεβη κατι τετοιο και τι πρεπει να ελεγξω κατα σειρα προτεραιοτητας?

 

Υ.Γ μου φανηκηε περιεργο που το fuse δεν συμμετειχε καθολου στο ολο καπνισμα ως οφειλε. Φοβαμαι στην καλυτερη για καποιον resistor, στην χειροτερη για transformer (&^%*&^*&^*&%$%$^%)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ξαναεβαλα τις παλιες λυχνιες και ο ενισχυτης παιζει κανονικα,

 

Γιατι δεν περιμενεις να δεις πως δουλευει με τις παλιες λαμπες (τι λαμπες εχεις)?

Αν δεν παρουσιασει προβλημα τοτε φταινε οι νεες λαμπες.

Τσεκαρε οπτικα τις πλακετες για καψιμο(μαυρισμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πάσα πιθανότητα έγινε το λεγόμενο socket arcing, το οποίο συνοδεύεται από καπνό και/ή άλλα fireworks. ;D Πολύ πιθανό να σου έψησε κάποιο resistor.Μου χει συμβεί σε ένα παλιό Marshall. ΑΝ είναι αυτο πρέπει να βάλεις καινούρια sockets και σου προτείνω να τα αλλάξεις όλα. Υποθέτω οτί τα sockets είναι τα original και δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.

 

Όπως και να χει ΜΗΝ συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τον ενισχυτή αν δεν το δει από κοντά κάποιος τεχνικός. Bite the bullet και πήγαινέ το σε κάποιον τεχνικό, διότι είναι αδύνατον να σου δώσει κανείς υπεύθυνη απάντηση αν δεν δει από κοντά τον ενισχυτή.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιό πιθανό αλλάζοντας λάμπες να μην πατάνε καλά ή να κόπηκε κάποια αντίςταςη και να μην έχεις όλες τις τάσεις στα ποδαράκια

Αν σου λείπει η αρνητική τάση σε μια από τις λάμπες (ή και τις δύο)τότε το bias πάει κατα διαόλου και  η λυχνία τραβάει πολύ ρεύμα με αποτέλεσμα να κοκκινίζει ,να καπνίζει , να μήν αποδίδει και φυσικά αν αυτή η κατάσταση παραμείνει για 1-2 λεπτά να ειναι για πέταμα

 

Σε αυτή τη περίπτωση που μου έτυχε πρόσφατα σε ενισχυτή φίλου δεν θα περάσει υπερβολικό ρεύμα και οι ασφάλειες δέν θα καούν για να προστατέψουν το μηχάνημα

 

Άλλη περίπτωση να υπάρχει ασυμβατότητα στα ποδαράκια των λυχνιών από καταςκευαςτή σε καταςκευςτή (κάποια non connected ποδαράκια να είναι connected) κάτι που δεν το έχω δει παρά μόνο σε λυχνίες EL 84

 

Σε οποιαδήποτέποτε περίπτωση χρειάζεται να τον δει τεχνικός!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιό πιθανό αλλάζοντας λάμπες να μην πατάνε καλά ή να κόπηκε κάποια αντίςταςη και να μην έχεις όλες τις τάσεις στα ποδαράκια

Αν σου λείπει η αρνητική τάση σε μια από τις λάμπες (ή και τις δύο)τότε το bias πάει κατα διαόλου και  η λυχνία τραβάει πολύ ρεύμα με αποτέλεσμα να κοκκινίζει ,να καπνίζει , να μήν αποδίδει και φυσικά αν αυτή η κατάσταση παραμείνει για 1-2 λεπτά να ειναι για πέταμα

 

Σε αυτή τη περίπτωση που μου έτυχε πρόσφατα σε ενισχυτή φίλου δεν θα περάσει υπερβολικό ρεύμα και οι ασφάλειες δέν θα καούν για να προστατέψουν το μηχάνημα

 

Άλλη περίπτωση να υπάρχει ασυμβατότητα στα ποδαράκια των λυχνιών από καταςκευαςτή σε καταςκευςτή (κάποια non connected ποδαράκια να είναι connected) κάτι που δεν το έχω δει παρά μόνο σε λυχνίες EL 84

 

Σε οποιαδήποτέποτε περίπτωση χρειάζεται να τον δει τεχνικός!

Πιθανα (δεν το εχω δει αλλα ποτε δεν ξερεις), ισως μια απο τις καινουργιες λαμπες να ειναι βραχυκυκλωμενη. Παντως απο τι στιγμη που βγηκε καπνος τοτε μαλλον καποια αντισταση ειναι για αλλαγμα.

 

Πηγαινε τον σε τεχνικο. Μην τον χρησιμοποιησεις αν δεν τον ελενξεις.

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κατα 90% είναι από τις καινούριες/α λάμπες/α. Λόγω της υπερθέρμανσης κάποιας αντίστασης όμως, πολλές φορές παρατηρείται αλλαγή στην τιμή της, με συνηθως άσχημα αποτελέσματα.  Άρα δεν θα πρότεινα να προβείς απλά στην αλλαγή λαμπών, αλλά να πας τον ενισχυτή σου σε τεχνικό ο οποίος να έχει το σχεδιο του ηλεκτρονικού κυκλώματος του ενισχυτή, μια και η αντισταση θα έχει μαυρίσει από την υπερθέρμανση και δεν θα ξεχωρίζει ο κωδικός χρωμάτων για να αναγνωιστεί η τιμή αυτής. Την αλλάζει μαζί με ένα ζευγαράκι καινούριες λάμπες και φρονώ ότι είσαι έτοιμος! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Ηλεκτρονικοι του φορουμ... ο ενισχυτης μου καπνιζει"

 

Αν δεν βρεις λύση με τους ηλεκτρονικούς πηγαινέ τον σε ένα από τα Ιατρεία διακοπής καπνίσματος,... έχουν ανοίξει πολλά..., κακή συνήθεια το κάπνισμα θα παίζει μπουκωμένα  ;D ;D ;D

 

Πέρα από την πλάκα, ελπίζω να βρεις άμεσα λύση και μάλλον είναι προβληματικές λάμπες, το είχα πάθει και γώ, ευτυχώς δεν μου έκανε μεγαλύτερη ζημιά και ξαναάλλαξα λάμπες και όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πρόσεχε το πάντως γιατί εμένα κάποτε σ ένα Πρωτοχρονιάτικο λαιβ (ούτε θυμάμαι τι μάρκα ηταν) ο λάμπατος τελικός πήρε φωτιά με φλόγες κτλ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρόσεχε το πάντως γιατί εμένα κάποτε σ ένα Πρωτοχρονιάτικο λαιβ (ούτε θυμάμαι τι μάρκα ηταν) ο λάμπατος τελικός πήρε φωτιά με φλόγες κτλ.. :)

Και γαμω τις ποζεριες  ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου