Προς το περιεχόμενο

Sustain E χορδής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί παλαιότερα το συγκεκριμένο θέμα αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα με το sustain της E χορδής στο fender american precision που έχω.

Συγκεκριμένα η Ε χορδή και μόνον αυτή είτε open είτε σε κάποια συγκεκριμένη θέση πχ 5ο τάστο έχει σχεδόν το μισό (και λιγότερο) sustain από οποιαδήποτε άλλη χορδή. Ειδικότερα μετά το 7ο τάστο μειώνεται κι άλλο και η κατάσταση γίνεται απελπιστική.

Οι χορδές είναι καινούριες, περασμένες σωστά, το όργανο έχει ρυθμιστεί όπως πρέπει (truss rod, ύψος στη γέφυρα, ύψος μαγνητών). Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι να έχει κάποιο πρόβλημα το nut.

Θα το πάω σε ειδικό για να το συζητήσουμε λεπτομερώς απλώς κάνω αυτή την ερώτηση σε περίπτωση που σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.

 

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανεις οτιδηποτε αλλαξε τη χορδη,δεν εχει σημασια αν ειναι καινουργια ,αστοχια υλικου συμβαινει και στα καλυτερα σπιτια και πεθαμενες χορδες απο το εργοστασιο εμφανιζονται αρκετες φορες.  

 

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι να έχει κάποιο πρόβλημα το nut.

 

αν το προβλημα ηταν  το nut τοτε  θα ειχες προβλημα μονο στην ΑΝΟΙΧΤΗ μι,ολες οι αλλες νοτες θα επαιζαν μια χαρα μια και το nut επηρεαζει μονο τις ανοιχτες χορδες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σας, ανασταίνω το post αυτό διότι έχω και γω το ίδιο πρόβλημα. Μήπως έχουμε μάθει που οφείλεται;

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου