Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για το παιξιμο μου


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω εχω τρια κομματια διασκευες που παιζω και θα ηθελα τις γνωμες σας ωστε να εχω μια πιο ολοκληρωμενη αντιληψη και αν χρειαζεται να κανω κατι για να βελτιωθω. Μαθαινω μονος μου, δεν εχω παει ποτε σε ωδειο ουτε σε δασκαλο. Πιστευω οτι ειμαι αρκετα καλος και τι πρεπει να κανω για να γινω τελειος ωστε να παιξω επαγγελματικα.  :)

 

 

https://soundcloud.com/vaggelis-moss/tracks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν δεν ξεκινήσεις τεχνική του αυτιού και δεν μάθεις να ακούς τι ακούς και τι νότες ακούς, δεν θα εξελιχθείς.

 

Είσαι εκτός τόνου σε κάμποσα σημεία. Ή εσύ ή η κιθάρα είναι ξεκούρδιστη.

Αυτό παρουσιάζεται όχι στο πως παίζεις, αλλά στο πότε ρίχνεις την κάθε σου πενιά και σε τι τόνο την ρίχνεις. Άκουσα το τραγούδι από Led Zeppelin και λίγο από Deep Purple. Στο Comfortably numb, δεν θα πάω.

 

Θα χρειαστείς δάσκαλο ή αν παραμείνεις αυτοδίδακτος δώσε προσοχή στο ear training και στους τόνους/κλίμακες. Παράλληλα δούλεψε το tempo στο παίξιμο.

 

Φιλικά.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ακου μουσικη συγκεντρωμενα και με ακουστικα, μη κανωντας κατι αλλο παραλληλα, πχ διαβαζωντας noiz ή παίζοντας pro. Προσπαθησε να ξεχωριζεις τι παιζει το καθε οργανο και οχι μονο η κιθαρα. Ξεκινα με συγκεντρωση στο μπασο και αφου το "χωνεψεις" μετα συγκεντρωσου στην αρμονια (οτι οργανα παιζουν συγχορδιες). Στο τελος στο οργανο (ή φωνη) που παιζει τη μελωδια ή το "σολο". Κρατα το ρυθμο παραλληλα (με τη βοηθεια των τυμπανων), μετρα τους παλμους.

2. Παιζε συνεχεια (κι οταν πας τουαλετα). Χρησιμα πραγματα και με σωστο τροπο.

3. Κανε μαθηματα (και θεωρια). Αυτο θα σε βοηθησει στο προηγουμενο tip.

4. Παιξε σε μπαντες. Σε μπαντες που δεν μπορεις να εισαι ο "leader" της μπαντας. Φροντιζε δλδ τα αλλα μελη, να ειναι παντα σε λιγο καλυτερο επιπεδο απο το δικο σου, για να σε τραβανε μπροστα.

5. Μη στηριζεσαι στα tabs, χωρις καθοδηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω αρκετά φάλτσα (μπορεί να κάνω λάθος καθώς αποδεδειγμένα δεν έχω καλό αυτί) και πολύ συχνά είσαι εκτός χρόνου. Γενικά δε μου φάνηκε τόσο καθαρό το παίξιμο, έχεις αρκετά περιθώρια βελτίωσης.

 

Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις οπωσδήποτε μαθήματα αλλά αν θες να συνεχίσεις μόνος σου, πάρε έναν μετρονόμο αν δεν έχεις και βάλτον στην εξάσκησή σου. Μη το παρακάνεις βέβαια γιατί θα κουραστείς γρήγορα. Βρες ένα πρόγραμμα που να παίζει το κομμάτι αργά όσο χρειαστεί, ώστε να ΜΗΝ κάνεις ούτε ένα λάθος και παίζε με μετρονόμο πάνω τους. Γενικά δες τα όλα ξανά από την αρχή πολύ αργα.

 

Η καλύτερη συμβουλή πάντως, αν θες να προχωρήσεις όπως λες, είναι τα μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω. Τα φαλτσα δεν τα ακουω και παρα πολυ αλλα μαλλον θα φταιει το φτηνιαρικο τρεμολο της Ibanez μου. Οποτε να παρω μετρονομο και να ξεκινησω μονος μου και μετα δασκαλος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω. Τα φαλτσα δεν τα ακουω και παρα πολυ αλλα μαλλον θα φταιει το φτηνιαρικο τρεμολο της Ibanez μου. Οποτε να παρω μετρονομο και να ξεκινησω μονος μου και μετα δασκαλος  :)

Η κιθάρα δεν φταίει, όποια κι αν είναι μετά από ένα ορθό set up και κούρδισμα είναι εκεί έτοιμη να βγάλει ότι της δώσεις.

Είναι δικό σου το θέμα και έγκειται στην θεωρία και την πρακτική/τεχνική/ανάπτυξη.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα δεν φταίει. όποια κι αν είναι μετά από ένα ορθό set up και κούρδισμα είναι εκεί έτοιμη να βγάλει ότι της δώσεις.

Είναι δικό σου το θέμα και έγκειται στην θεωρία και την πρακτική/τεχνική/ανάπτυξη.

Δεν ειναι δικο μου πιστευω. Εχω κανει καλο σετ απ και αφου κουρδιζω κανονικα και παιζω μετα ξεκουρδιζει παλι. Οποτε αυτο φταιει. Θεωρια ξερω πολυ καλη γιατι διαβαζω συνεχεια στο ιντερνετ (wikipedia κτλ) και βλεπω ασκησεις στο youtube απο πολλους κιθαριστες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω. Τα φαλτσα δεν τα ακουω και παρα πολυ αλλα μαλλον θα φταιει το φτηνιαρικο τρεμολο της Ibanez μου. Οποτε να παρω μετρονομο και να ξεκινησω μονος μου και μετα δασκαλος  :)

 

Το μόνο που χρειάζεσαι (για μένα προφανώς :) ) είναι ένας δάσκαλος για να σου δώσει το κάτι παραπάνω

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δικο μου πιστευω. Εχω κανει καλο σετ απ και αφου κουρδιζω κανονικα και παιζω μετα ξεκουρδιζει παλι. Οποτε αυτο φταιει. Θεωρια ξερω πολυ καλη γιατι διαβαζω συνεχεια στο ιντερνετ (wikipedia κτλ) και βλεπω ασκησεις στο youtube απο πολλους κιθαριστες

Το θεμα ειναι να το ακους το φαλτσο σου λεει, ασχετα τι κανει η κιθαρα.

Αυτο θελει και εξασκηση στο αυτι βεβαια.

Εκτος αν δεν το εχεις καθολου μαμισια. Αυτα ειναι και απο τη φτιαξη του καθενος.

Παντως με εξασκηση (ear training κλπ), οποιο επιπεδο "αυτιου" και να εχει ο καθενας μαμισιο, αυτο βελτιωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ειμαι αρκετα καλος και τι πρεπει να κανω για να γινω τελειος ωστε να παιξω επαγγελματικα.  :)

 

Τέλειος δεν θα γίνεις ποτέ όπως και δεν υπάρχει τέλειος άνθρωπος μουσικός ούτε υπήρξε ούτε θα υπάρξει κανείς. Αν και δεν είμαι μουσικός για να δίνω συμβουλές αλλά πάρε μία και από εμένα, τζάμπα είναι εξάλλου ;D Συνιστώ να αγοράσεις βιβλία μουσικής θεωρίας γραμμένα από καθηγητές οι οποίοι διδάσκουν σε ωδεία. Και μελέτησε τα μαζί με ότι άλλο μελετάς από διαδίκτυο. Φυσικά το καλύτερο ίσως είναι ο δάσκαλος αλλά δεν έχουν όλοι την δυνατότητα αυτήν. Οπότε συνέχισε ακάθεκτος, το σημαντικότερο είναι να μην το παρατάς το αντικείμενο για βδομάδες και μετά να επιστρέφεις, θέλει καθημερινή ασχολία παθιασμένη μάλιστα. Έχεις πάθος; δεν κάνεις λάθος! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου