Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για το παιξιμο μου


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Θεωρια ξερω πολυ καλη γιατι διαβαζω συνεχεια στο ιντερνετ (wikipedia κτλ) και βλεπω ασκησεις στο youtube απο πολλους κιθαριστες

και κάτι άλλο (μιας και έπεσε στο μάτι μου)...

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ θεωρία που έχεις μάθει από την wikipedia δε παίζει πολύ πιθανό. Συγνώμη δηλαδή αλλά πραγματικά θα πρέπει να αναθεωρίσεις κάποια πράγματα και να δεις ένα δάσκαλο να αρχίσεις να καταλαβαίνεις περισσότερα πράγματα.

 

Κι εγώ άκουσα τις αρχές από τα κομμάτια και ήταν αρκετά φάλτσα... :-/ Μπορεί, πράγματι να φταίει η κιθάρα σου, αλλά ακόμη κι έτσι, εσύ δεν το άκουσες και δεν κατάλαβες ότι είναι φάλτσο (αλλιώς δε θα συζητούσαμε)... :-/

 

ΤΩΡΑ δάσκαλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το οτι δεν ακούς τα φάλτσα ειναι ενα θέμα.

Παντως ελεγξε και την κιθάρα, γιατι μπορει αν μην εχεις καλό αυτί, αλλα θεωρώ οτι αμα τουλάχιστο γνωρίζεις που βρισκονται οι νότες του κομματιου, κατι που το διακρινω προσωπικά,να πιέζεις εκει που πρέπει αλλα να εχει καποιο θέμα η κιθάρα γιατι και εγω αρχισα για πλάκα να μαθαινω λιγο κιθαρα εστω και μονος μου, (αν και εχω μια Α κατάρτιση απο το πιανο και θεωρητική και αρκετα πρακτική) τετοια φάλτσα και να θέλω δεν τα κάνω χαχαχαχαχαχα Μιλαμε για ορισμό του detuned το άκουσμα. και εχω μια κιθαρα απλή fender squier των 105 ευρω που απλά την κουρδίζω.

 

Εγω πιστευω οτι εφόσων δεν σε βοηθάει το αυτι σου οπως φαίνεται ξεκάθαρα και επειδή βλέπω οτι έχεις αποκτήσει μια Α αντίληψη περι χρόνου και αξιων, που και εκεί θελεις βελτιωση γιατι πρεπει να ειναι συνδυασμός και γνωσης τεχνικης (που δεν ειναι απίθανο να την αποκτήσει καποιος και μονος του χωρίς μαθήματα αλλα ειναι χρονοβόρο και αν δεν υπάρχει και το αναλογο αυτί δεν θα αποκτήσει αυτοπεποίθηση ποτε, ουτε θα προχωράει ορθα ενω με την επιβλεψη απο δασκαλο θα κερδιζει χρονο και θα ξεκαθαρισει πολλά θεματα και θα προχωραει στα πιο ουσιαστικά γρήγορα) και εφόσων σου αρεσει να καταφύγεις άμεσα στη λυση που σου προτείνει ενδεικτικά ο Νικόλας (και άλλοι και εγω), δηλαδή τον δάσκαλο για οικονομια χρόνου και καλύτερα αποτελέσματα γιατι αυτό που παίζεις..... δεν ακουγεται. (ειμαι λιγο σκληρός αλλα λέω αυτο που πιστεύω με ειλικρίνια)

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μην σε ρίχνουν (έχουν δίκαιο) αλλά εσύ ακάθεκτος. Όλοι θέλουμε προπόνηση συνέχεια, αλλά δική μου συμβουλή είναι: Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΘΕΛΕΙ ΘΡΑΣΟΣ. Μόνο έτσι μπορείς να σταθείς μπροστά σε κοινό και να ξεδιπλωθείς. Επίσης πολλοί από τα μεγαθήρια ονόματα ήταν αυτοδίδακτοι, απλά έ πως να το κάνουμε είχαν θράσος και άστρο. Εσύ έχεις θράσος οπότε keep walking....

 

ps: Μελέτα κλίμακες και arpegios βοηθάν πολύ..... :D

p.a.pentsidis :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φιλοι και γνωστοι μου λενε οτι ειμαι καλος, απλα βασιζομενος σε καποια αρνητικα σχολια συνφορουμιτων εδω μεσα ειπα να παρω και καποιες αποψεις απο αγνωστους. Οποτε μαλλον θελω λιγη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει καλο σετ απ και αφου κουρδιζω κανονικα και παιζω μετα ξεκουρδιζει παλι.

 

Αρα δεν εχεις κανει καλο setup ( nut included)  ή δεν εχεις περασει σωστα τις χορδες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φιλοι και γνωστοι μου λενε οτι ειμαι καλος, απλα βασιζομενος σε καποια αρνητικα σχολια συνφορουμιτων εδω μεσα ειπα να παρω και καποιες αποψεις απο αγνωστους. Οποτε μαλλον θελω λιγη δουλεια.

  Οι φίλοι και γνωστοί σου έχουν δίκιο, δεν είσαι απλά καλός, είσαι σε πολύ υψηλό επίπεδο!  Οι συμφορουμίτες ζηλεύουν....κλασικό παράδειγμα κιθαριστών..... :P 

  Δεν νομίζω ότι θέλεις δουλειά, πλέον είσαι ολοκληρωμένος guitar player και όχι μόνο  ;) 

         

  Όπως έχω δηλώσει και παλαιότερα, είσαι το είδωλο-ίνδαλμά μου..... :D    Keep on walking.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να μη σε ρίξουμε, όχι.

 

Έχουν δίκιο. Συνέχισε την προσπάθεια και θα πας μακριά. Ήδη παίζεις κιθάρα, τώρα πας για τα ακόμη καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr φωνή, κι εσύ κιθάρα.

 

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ SUPERGROUP!

 

 

EDIT: Με τον Παράγκα μίλησες? Θα σε κάνει star.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη, αρχικά μπράβο που "εκτίθεσαι" και ζητάς γνώμες. Είναι βασικό ότι δείχνεις τι παίζεις και δεν κάθεσαι να τα ακούς μόνο σου. Εγώ προσωπικά ακούω πολλά προβλήματα. Όλα σχεδόν τα bends είναι εκτός. Ο χρόνος το ίδιο. Όλα φτιάχνουν φυσικά.

 

Γενικά καλό θα ήταν να μην λες "είμαι καλός" και "ξέρω καλά" κτλ διότι δυστυχώς ή ευτυχώς ούτε οι φτασμένοι κιθαρίστες δε το λένε. Από τη στιγμή που παίζεις και ασχολείσαι μόνο βελτιώση θα έχεις. Αν θες ξαναηχογράφησε τα ίδια σε 3 μήνες και 6 μήνες και θα δεις ότι θα παίζεις καλύτερα.

 

Keep on rockin'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είμαι κάποιος ειδικός μιας και εγώ αρχάριος είμαι σίγουρα υπάρχει θέμα...εγω εντοπίζω 2 θέματα ακούγοντας το whole lotta love:

1) πολλά φάλτσα (δεν ξέρω τι φταεί αλλά φαίνεται ή ότι πατάς λάθος ή είσαι ξεκούρδιστος)

2) Έχει μια μικρή τάση να βιάζεσαι

 

Δούλεψε με μετρονόμο. Βγάλε τα σολο σε πιο αργή ταχύτητα και σιγά σιγά ανέβαζε και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο. Για τα φάλτσα απλά άκουσε άλλα cover και προσπάθησε να καταλάβεις τι κάνεις λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου