Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά για εξάσκηση


billybass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αυτα

http://www.thomann.de/gr/phil_jones_pjb_h_850.htm?ref=search_rslt_Phil+Jones+PJB+H-850_313167_0

 

Πολυ ανετα, μπορεις να τα φορας με τις ωρες και πραγματικα ΑΚΟΥΣ ΜΠΑΣΟ αφου ειναι σχεδιασμενα για μπασο!

Η τιμη τους ειναι πολυ καλη σε σχεση με την ποιοτητα κατασκευης και αποδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τελικα έχουμε 2 επικρατέστερα αφοτου τσέκαρα ολες τις προτάσεις σας οπότε έχουμε και λέμε:

 

Phil Jones PJB H-850 99euro

Απόκριση συχνότητας 20-20000Hz

Aντίσταση                  32 Ohm

Eπίπεδο πίεσης ήχου    96dB

 

και

 

SENNHEISER HD-280-PRO 102euro

Απόκριση συχνότητας 8-25000Hz

Aντίσταση                  64 Ohm

Eπίπεδο πίεσης ήχου    102dB

 

Έχω την εντύπωση οτι τα δευτερα που τα βρίσκουμε στα ίδια λεφτα έχουν λίγο καλύτερα χαρακτηρηστικά σε σχέση με τα πρώτα ακουστικα... μάλλον τα δευτερα θα αγοράσω καθαρα και λόγω των τιμών που διαβάζω..

Never In The Right Order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κάποτε στα 80ς, ήταν τεράστια επιτυχία στο Ελάντα μας, η επανεκτέλεση του "δεν θέλω την συμπόνια κανενός" από τα Παιδιά από την Πάτρα...

ο φίλτατος Τζιμάκος λοιπόν στις παραστάσεις του, ξεκινούσε στην εισαγωγή του και αφού μετά από μερικά δεύτερα το έκοβε απότομα, έλεγε στο κοινό του (το παροιμιώδες πια για τα άτομα της ηλικίας μου) "Χαρήκατε?... δεν το παίζουμε"...

 

λυπάμαι Βασίλη (?), αλλά θα το χρησιμοποιήσω και σε σένα αλλά και σε όσους πιστεύουν ότι από κάποια "λειψά" χαρακτηριστικά ως μοναδικό κριτήριο μπορούν να καταλήξουν αξιόπιστα σε αγορά μιας οποιασδήποτε ηλεκτρονικής συσκευής...

 

ας επαναλάβω λοιπόν για πολλοστή φορά σαν σπαστικός ξενέρωτος δασκαλάκος, ότι τα specs (κι αυτό όταν τα reference τους είναι κοινά και όχι έντεχνα ασαφή), μόνο "ενδείξεις" ηχητικής ποιότητας μπορούν να καταδείξουν και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν είναι επαρκής λόγος για την επιλογή ή απόρριψη κάποιου μοντέλου σε μια σύγκριση (αλήθεια, δεν αναρωτηθήκατε ποτέ ότι θάταν πολύ "εύκολο" έτσι και ότι δεν θα σύμφερε τις ανταγωνιστικές εταιρείες που ήδη εσκεμμένα κάνουν ότι μπορούν να αποπροσανατολίσουν τον καταναλωτή?)  ...

 

η περίπτωση όσων αναφέρεις είναι παράλληλα και ένα χαρακτηριστικο παράδειγμα προς αποφυγή και θα μου επιτρέψεις με όλο το θάρρος να τα χρησιμοποιήσω χωρίς παρεξήγηση...

 

Phil Jones PJB H-850 99euro

Απόκριση συχνότητας 20-20000Hz

Aντίσταση                   32 Ohm

Eπίπεδο πίεσης ήχου     96dB

 

και

 

SENNHEISER HD-280-PRO 102euro

Απόκριση συχνότητας 8-25000Hz

Aντίσταση                   64 Ohm

Eπίπεδο πίεσης ήχου     102dB

 

η "Απόκριση συχνότητας" χωρίς να ξέρουμε την διακύμανση της απόκλισης σε db σε όλο το ακουστικό φάσμα είναι απολύτως άχρηστη...

τι να το κάνω το 8-25000Hz αν παράδειγμα (τυχαίο) στα 15Hz πέφτει στα -20db και στα 3000 ανεβαίνει στα +7db... το ελάχιστο που μπορούμε να αναζητήσουμε για μια τοις τύποις αρχική θετική ένδειξη είναι η απόκλιση αυτή να μην υπερβαίνει τα +-3db από 20 - 20000Hz, που αποτελούν (σε ιδανικές συνθήκες) το ακουστό από τον άνθρωπο συχνοτικό φάσμα...

 

η "Aντίσταση" το μόνο που θα σου δηλώσει, είναι ότι τα πρώτα (είδες τελικα?), θα είναι "ευκολότερο" φορτίο για τους συνήθεις "φτηνιάρικους" ενισχυτές ακουστικών των συσκευών που θα κληθούν (λογικά και κατά κανόνα στο home studio σου) να τα οδηγήσουν... η διαφορά βέβαια είναι μικρή και κάθε entry level κάρτα ήχου για παράδειγμα, θα ανταποκριθεί επαρκώς και στα δύο και χωρίς πρόβλημα...και εδώ άμεση σχέση με την ηχητική ποιότητα δεν υπάρχει...

 

και νάμαστε και στο "Επίπεδο πίεσης ήχου" ή αλλέως "ευαισθησία"...

εδώ κι αν υπάρχει Η παραπλάνηση... τα στοιχεία που παραθέτεις, σου γνωστοποιούν, ότι δίνοντάς τους 1mW, τα πρώτα θα παράγουν στα αυτιά σου 96db και τα δεύτερα 102... καλύτερα τα δεύτερα ε?... χμμμ...

 

έλα όμως που δεν αναφέρεις πουθενά τι Maximum Input Power έχει το καθένα (όριο πριν παραμορφώσει εμφανώς)...

ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ότι τα πρώτα έχουν 1000 mW και τα δεύτερα 500 mW...  

κάνοντας τώρα πρόχειρα τους απαραίτητους υπολογισμούς βλέπουμε ότι ουσιαστικά τα Phil Jones μπορούν (σε ιδανικές συνθήκες) να δώσουν μέγιστη ένταση περί τα 126db και τα Sennheiser 128...

 

αν συμπερασματικά συνυπολογίσεις ότι, ακούγοντας ελάχιστα λεπτά πάνω από  120db, η διαδρομή σου από το Δαφνί έως το 1ο νεκ (πτου πτου), είναι (για φυσικούς λόγους) σχεδόν εξασφαλισμένη, πόσο σημαντικό βρίσκεις πλέον και αυτό το χαρακτηριστικό?... ;) ;D

 

τώρα θα μου πεις και με το δίκιο σου...

"εντάξει ρε φίλε... μου βγαλες άχρηστη την προσέγγισή μου... εσύ έχεις κάποιο μοντέλο να προτείνεις ή απλά το παίζεις έξυπνος..."

 

από την στιγμή που η χρήση τους θα έχει να κάνει μόνο με την "ευχαρίστησή" σου και δεν θα τα χρησιμοποιήσεις ως μόνιτορ, όπου μια δική μου θεώρηση θα είχε αντικειμενικά (κάποια) αξία, όχι δεν έχω... μπορώ όμως μετά λόγου γνώσης να σου προτείνω, άκου όσα περισσότερα μοντέλα μπορείς και διάλεξε αυτό του οποίου ο ήχος κάθεται καλύτερα στα αυτιά σου χωρίς φόβο και πάθος...

 

αυτά τα ολίγα  ;D και καλή αγορά...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποτε στα 80ς, ήταν τεράστια επιτυχία στο Ελάντα μας, η επανεκτέλεση του "δεν θέλω την συμπόνια κανενός" από τα Παιδιά από την Πάτρα...

ο φίλτατος Τζιμάκος λοιπόν στις παραστάσεις του, ξεκινούσε στην εισαγωγή του και αφού μετά από μερικά δεύτερα το έκοβε απότομα, έλεγε στο κοινό του (το παροιμιώδες πια για τα άτομα της ηλικίας μου) "Χαρήκατε?... δεν το παίζουμε"...

 

λυπάμαι Βασίλη (?), αλλά θα το χρησιμοποιήσω και σε σένα αλλά και σε όσους πιστεύουν ότι από κάποια "λειψά" χαρακτηριστικά ως μοναδικό κριτήριο μπορούν να καταλήξουν αξιόπιστα σε αγορά μιας οποιασδήποτε ηλεκτρονικής συσκευής...

 

ας επαναλάβω λοιπόν για πολλοστή φορά σαν σπαστικός ξενέρωτος δασκαλάκος, ότι τα specs (κι αυτό όταν τα reference τους είναι κοινά και όχι έντεχνα ασαφή), μόνο "ενδείξεις" ηχητικής ποιότητας μπορούν να καταδείξουν και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν είναι επαρκής λόγος για την επιλογή ή απόρριψη κάποιου μοντέλου σε μια σύγκριση (αλήθεια, δεν αναρωτηθήκατε ποτέ ότι θάταν πολύ "εύκολο" έτσι και ότι δεν θα σύμφερε τις ανταγωνιστικές εταιρείες που ήδη εσκεμμένα κάνουν ότι μπορούν να αποπροσανατολίσουν τον καταναλωτή?)  ...

 

η περίπτωση όσων αναφέρεις είναι παράλληλα και ένα χαρακτηριστικο παράδειγμα προς αποφυγή και θα μου επιτρέψεις με όλο το θάρρος να τα χρησιμοποιήσω χωρίς παρεξήγηση...

 

η "Απόκριση συχνότητας" χωρίς να ξέρουμε την διακύμανση της απόκλισης σε db σε όλο το ακουστικό φάσμα είναι απολύτως άχρηστη...

τι να το κάνω το 8-25000Hz αν παράδειγμα (τυχαίο) στα 15Hz πέφτει στα -20db και στα 3000 ανεβαίνει στα +7db... το ελάχιστο που μπορούμε να αναζητήσουμε για μια τοις τύποις αρχική θετική ένδειξη είναι η απόκλιση αυτή να μην υπερβαίνει τα +-3db από 20 - 20000Hz, που αποτελούν (σε ιδανικές συνθήκες) το ακουστό από τον άνθρωπο συχνοτικό φάσμα...

 

η "Aντίσταση" το μόνο που θα σου δηλώσει, είναι ότι τα πρώτα (είδες τελικα?), θα είναι "ευκολότερο" φορτίο για τους συνήθεις "φτηνιάρικους" ενισχυτές ακουστικών των συσκευών που θα κληθούν (λογικά και κατά κανόνα στο home studio σου) να τα οδηγήσουν... η διαφορά βέβαια είναι μικρή και κάθε entry level κάρτα ήχου για παράδειγμα, θα ανταποκριθεί επαρκώς και στα δύο και χωρίς πρόβλημα...και εδώ άμεση σχέση με την ηχητική ποιότητα δεν υπάρχει...

 

και νάμαστε και στο "Επίπεδο πίεσης ήχου" ή αλλέως "ευαισθησία"...

εδώ κι αν υπάρχει Η παραπλάνηση... τα στοιχεία που παραθέτεις, σου γνωστοποιούν, ότι δίνοντάς τους 1mW, τα πρώτα θα παράγουν στα αυτιά σου 96db και τα δεύτερα 102... καλύτερα τα δεύτερα ε?... χμμμ...

 

έλα όμως που δεν αναφέρεις πουθενά τι Maximum Input Power έχει το καθένα (όριο πριν παραμορφώσει εμφανώς)...

ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ότι τα πρώτα έχουν 1000 mW και τα δεύτερα 500 mW...  

κάνοντας τώρα πρόχειρα τους απαραίτητους υπολογισμούς βλέπουμε ότι ουσιαστικά τα Phil Jones μπορούν (σε ιδανικές συνθήκες) να δώσουν μέγιστη ένταση περί τα 126db και τα Sennheiser 128...

 

αν συμπερασματικά συνυπολογίσεις ότι, ακούγοντας ελάχιστα λεπτά πάνω από  120db, η διαδρομή σου από το Δαφνί έως το 1ο νεκ (πτου πτου), είναι (για φυσικούς λόγους) σχεδόν εξασφαλισμένη, πόσο σημαντικό βρίσκεις πλέον και αυτό το χαρακτηριστικό?... ;) ;D

 

τώρα θα μου πεις και με το δίκιο σου...

"εντάξει ρε φίλε... μου βγαλες άχρηστη την προσέγγισή μου... εσύ έχεις κάποιο μοντέλο να προτείνεις ή απλά το παίζεις έξυπνος..."

 

από την στιγμή που η χρήση τους θα έχει να κάνει μόνο με την "ευχαρίστησή" σου και δεν θα τα χρησιμοποιήσεις ως μόνιτορ, όπου μια δική μου θεώρηση θα είχε αντικειμενικά (κάποια) αξία, όχι δεν έχω... μπορώ όμως μετά λόγου γνώσης να σου προτείνω, άκου όσα περισσότερα μοντέλα μπορείς και διάλεξε αυτό του οποίου ο ήχος κάθεται καλύτερα στα αυτιά σου χωρίς φόβο και πάθος...

 

αυτά τα ολίγα  ;D και καλή αγορά...

 

 

 

Αρχηγέ σε ευχαριστώ για την ανάλυση, προφανώς κάτι τέτοιο περίμενα όταν πόσταρα μια λεπτομερή ανάλυση καθώς δεν έχω τις γνώσεις για να καταλάβω τι σημαίνουν αυτες οι τιμές και με γνώμονα αυτα που γράψανε τα άλλα παιδιά μπήκα στην λογική των ''τιμών'' των χαρακτηριστηκών των ακουστικών. Προφανώς και δεν κοιτάω ποιο έχει την μέγιστη απόδοση στα dB γιατί δε θα κάτσω να τη χρησιμοποιήσω στο τέρμα κάθε φορα που θα κάνω εξάσκηση. Απλα μιας και σε βρήκα και έχεις τις γνώσεις :P δε μπορώ να μπω στη διαδικασία και να τσεκάρω τοσα μα τοσα πολλα ακουστικά που υπάρχουν στην αγορά γιατί πραγματικά απο μονο μια εταιρεία βρίσκεις 50 κωδικούς μέχρι να φτάσεις τα 100 ευρο. Απο κει και πέρα θα κοιτάξω 4-5 στο ίδιο ποσο (100 ευρο) και τότε θα παω να τα τσεκάρω όπως λες. Εξάλλου είναι η πρώτη αγορα για ακουστικά τα οποία αποσκοπουν στη παρούσα φάση για εξάσκηση και όταν φτάσω σε επίπεδο για αρχίσω να τα αξιοποιώ αλλιώς (home studio) τότε θα κοιτάξω να δω μέχρι τι βαθό θα μου προσφέρουν αυτα που θέλω αλλιώς θα προβώ σε αγορά καλύτερων ακουστικών  8)

Never In The Right Order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να μην πελαγώσεις λοιπόν, μπορείς να ξεκινήσεις ακούγοντας τις προτάσεις που σου έγιναν παραπάνω από τους φίλους μας...

είναι όλα αξιόλογα για την τιμή τους και σίγουρα θα βρεις ανάμεσα σε αυτά κάποιο να σε ικανοποιήσει...

 

ΥΓ. μη ξεχάσεις να δώσεις και την πρέπουσα σημασία και στην εργονομία (κυρίως πως κάθεται το κάθε ζευγάρι στο κεφάλι σου), ειδικά αν σκέφτεσαι να τα "φοράς" αρκετές ώρες (χωρίς φυσικά να ξεχνάς όταν με το καλό τα αποκτήσεις, τα απαραίτητα διαλείμματα και την προσοχή να μην ξεφεύγεις σε εντάσεις που πρέπει να είναι το δυνατόν χαμηλότερες κατά την χρήση τους)...  ;):)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φίλος, θα τσεκάρω μερικά μιας και αρκετά μοντέλα ειναι και στο ίδιο μαγαζί.

Προφανώς και χαμηλές εντάσεις γιατι θα ειναι εθιστικό να ακους στο τέρμα,αλλα έχω και τον θόρυβο απο τη μηχανή μη κουφαθώ τελείως..Για μερικές συγκεκριμένες ώρες θα φοριούνται για να μη ξυπνάει το τετράγωνο  ::)

Never In The Right Order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φτηνα (κατω απο 50e) αυτα που εχω ειναι, τα Sennheiser HD-205 II (33ε τιμη τομαν) και τα AKG K-77 Perception (36e).

Παρομοια πραγματα περιπου. 

Προτιμω τα Sennheiser. Λιγο πιο "γεματος" και αρκετα πιο ευκρινης ο ηχος, και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

Ομως μικρη η "χουφτα" για το αυτι μου και γενικα τα αισθανομαι σφιχτα για την κεφαλα μου.

Δεν ακουγεται τιποτα απ'εξω (closed back), ενω με τα AKG (semi open) το ταμπουρο ιδιως καρφωνει και απο μακρυα. Αυτο, το βραδι ακουγεται στο διπλα δωματιο που κοιμουνται, σαν σφυρι.

Τα Sennheiser εχουν και θηκη δερματίνη τσιλικια. Ανταπτορα (απο μικρο jack σε μεγαλο) μεταλικο βιδωτο. Τα akg απλο ανταπτορα.

Θελω να παρω στην ιδια φαση (προχειρα ακουστικα) και τα Superlux HD-330 (29e) ή/και τα Superlux HD-668 B (30e) να δω τι παιζει και με αυτα.

Υποπτευομαι οτι μπορει να ειναι καλυτερα.

 

Για να ξερεις τα γουστα μου, να σου πω τις "ακρες" στα ακουστικα της ταξης των 130-150e (που χρησιμοποιουνται συνηθως στα sessions)>

Προτιμω τα Beyerdynamic DT-770 και δεν μπορω με τιποτα τα AKG K-271 MKII,  K-240 κλπ.

Μια ωρα δλδ γαργαλημα στο eq με τα akg, για να μπορεσω να τα φερω καπως και να γραψω με το ζορι και με βοηθεια τη φαντασια μου, πως περιπου ακουγεται πραγματικα μεσα στη μιξη, αυτο που παιζω εκεινη τη στιγμη.

Τα Beyerdynamic τα καρφωνω και ακουω αυτο που θελω.

Τα ath mx50x που συζητιούνται πολυ, ... οκ αλλα δεν τρελαινομαι. Κανω τη δουλεια μου.

Κιθαρες ηλεκτρικες και ακουστικες γραφω.

 

Προτεινω να δοκιμασεις και φτηνα λοιπον, γιατι μπορει να καταλαβεις οτι δεν θα κερδισεις τιποτα σημαντικο, δινωντας για καποια ακουστικα, πολυ περισσοτερα χρηματα.

Εχει δικο σου ηχητικο δειγμα (που το ξερεις καλα) για δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα AKG K-77 Perception (36e).

 

Αυτά που είπε και  ο Σπύρος  Δέλτας  μια χαρά,  φτηνά  καλά και τζάμπα,τα έχω 5 χρόνια και τα χρησιμοποιούν οι πιτσιρικάδες μου εννοείτε, με ό,τι αυτό συνεπάγετε ,είναι ταμάμ  για το  μπάσο

 

 

Προτεινω να δοκιμασεις και φτηνα λοιπον, γιατι μπορει να καταλαβεις οτι δεν θα κερδισεις τιποτα σημαντικο, δινωντας για καποια ακουστικα, πολυ περισσοτερα χρηματα.

Εχει δικο σου ηχητικο δειγμα (που το ξερεις καλα) για δοκιμη.

 

+1000 για αυτο  ;)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φτηνα (κατω απο 50e) αυτα που εχω ειναι, τα Sennheiser HD-205 II (33ε τιμη τομαν) και τα AKG K-77 Perception (36e).

 

+1 για AKG

τα έχω και τα χρησιμοποιώ με κιθάρα και είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους και πολύ άνετα

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου