Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά για εξάσκηση


billybass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oκ ευχαριστώ θα παω να τα τσεκάρω. Πάντως δε θέλω να πω δημόσια ονόματα αλλα κάποια καταστήματα ''ηχου και εικόνας'' στο κέντρο της Αθήνας δε σε αφήνου να δοκιμάσεις τα ακουστικά! Έστω να τα βάλεις στο κεφάλι σου για να δεις την άνεσης τους. Είναι ''προσωπικό αντικείμενο'' λέει, ε ναι ρε ούγκανε εγω ειμαι αγοραστής δικό μου θα γίνει το αντικείμενο εφόσον μου κάνει για τη δουλειά που θέλω  :-X

Never In The Right Order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Oκ ευχαριστώ θα παω να τα τσεκάρω. Πάντως δε θέλω να πω δημόσια ονόματα αλλα κάποια καταστήματα ''ηχου και εικόνας'' στο κέντρο της Αθήνας δε σε αφήνου να δοκιμάσεις τα ακουστικά! Έστω να τα βάλεις στο κεφάλι σου για να δεις την άνεσης τους. Είναι ''προσωπικό αντικείμενο'' λέει, ε ναι ρε ούγκανε εγω ειμαι αγοραστής δικό μου θα γίνει το αντικείμενο εφόσον μου κάνει για τη δουλειά που θέλω  :-X

Τα ακουστικά, πράγματι, δε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και μετά να τα αφήσεις. Συνήθως (στις παλιές μέρες που είχαμε λεφτά (σε όλο το κόσμο) υπήρχαν τα "δοκιμαστικά" ακουστικά. Αυτά που τα έχουν για τον κοσμάκι.

 

Το να πάρεις κλειστό κουτί, να το ανοίξεις, να τα βάλεις στα αυτιά σου, και να ΜΗΝ τα πάρεις δε παίζει.

 

Μη τρελαθούμε κι όλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καποιον που απλα θελει να ακουει αξιοπρεπως χωρις να δωσει πολλα $$$

μιας και οι καιροι ειναι δυσκολοι 

 

PHILIPS SHP2000 με 19.90 ευρω

 

http://www.e-shop.gr/philips-shp2000-stereo-headphones-deep-bass-black-p-PER.503512

 

χωρις να παραμορφωνει στης χαμηλες συχνοτητες αλλα

και  με πολυ καλη αναπαραγωγη αυτων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ουσιαστικότερο που πρέπει να γνωρίζεις είναι το εύρος συχνοτήτων που ακούς απο τα ακουστικά,πόσα DB απορροφούν εξωτερικούς ήχους,και πόσο άνετα θα εφαρμόζουν για άνεση.

Εγώ έχω να σου προτείνω να κάνεις λίγο υπομονή να κάνεις μια αγορά που σε βάθος χρόνου θα σε καλύψει.

Seinheizer HD280 pro (100euro~) flat ακουστικά,άνετα,μεγάλο εύρος,απορρόφηση εξωτερικού ήχου -36DB~. Ενα κακό είναι ότι το καλώδιο είναι ενσωματωμένο.

Αν πάλι είσαι αποφασισμένος να δώσεις μέχρι 50euro θα σου πρότεινα AKG K44 τα έχω δοκιμάσει για τα χρήματα είναι fair.ωστόσο είναι κάτι που σε 2-3μήνες θα θές να τα αλλάξεις.

 

Έχω τα Κ44 κανα 2άρι χρόνια τώρα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος κι ας έχω ακούσει ένα σωρό καλύτερα.

 

Δεν νομίζω σε αυτή την τιμή να έχεις εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tεχνικό άρθρο απο το djshop.gr  ;D

 

Τα ακουστικά αποτελούν απαραίτητο εργαλείο ενός Dj, ηχολήπτη, παραγωγού, μουσικού  και παρ΄ όλο που με μια πρώτη ματιά φαίνεται ένα απλό αξεσουάρ, η σπουδαιότητα και η αναγκαιότητά τους είναι εξακριβωμένη.

 

Τα ακουστικά μπορούν να διαχωριστούν σε 2 κύριες κατηγορίες. Πιο συγκεκριμένα,

 

•    Τα ακουστικά διακρίνονται σε

 

    1.    Ακουστικά κλειστού τύπου – closed type, τα οποία εξασφαλίζουν πολύ καλή απομόνωση, εμποδίζοντας την εισαγωγή του αέρα και κατ΄ επέκταση των εξωτερικών ήχων.

    Τα ακουστικά κλειστού τύπου, λόγω της απομόνωσης που εξασφαλίζουν, δεν επιτρέπουν σε εξωτερικούς ήχους να επηρεάσουν το ηχητικό αποτέλεσμα, ενώ οι υψηλές εντάσεις δεν είναι απαραίτητες για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, άρα προστατεύουμε την ακοή μας! Όμως, αυτό έχει το μειονέκτημα πως ο ήχος μπορεί να είναι πιο "φτωχός" στις χαμηλές συχνότητες. Τέλος, τα ακουστικά κλειστού τύπου δεν είναι άνετα κατά την πολύωρη χρήση, αφού κουράζουν και προκαλούν εφίδρωση στο αυτί.

 

    2.    Ακουστικά ημιανοιχτού τύπου-ακουστικά ανοιχτού τύπου  semi open -open, τα οποία επιτρέπουν στον περιβάλλοντα ήχο να εισχωρεί, με αποτέλεσμα να έχει ελάχιστη ή και καθόλου απομόνωση.

    Τα ακουστικά ημιανοιχτού και ανοιχτού τύπου παρ΄ όλο που υστερούν όσον αφορά την απομόνωση από τους ήχους του περιβάλλοντα χώρου, συγκεντρώνουν αρκετά θετικά στοιχεία. Καταρχήν, παρέχουν καλύτερη ποιότητα ήχου, ο ήχος είναι πιο ισορροπημένος σχετικά με την απόκριση συχνότητας και τέλος είναι πιο άνετα και βολικά κατά την πολύωρη χρήση  τους.

 

Καθοριστικό ρόλο στην ποιότητα του ήχου τους και στην λειτουργία τους παίζουν τα επιμέρους χαρακτηριστικά τους, όπως είναι η απόκριση συχνότητας – frequency response, η ευαισθησία SPL και η σύνθετη ωμική τους αντίσταση.

 

Απόκριση Συχνότητας – Frequency Response

 

Η απόκριση συχνότητας αποτελεί ένα μέτρο για το μέγεθος του φάσματος των συχνοτήτων στις οποίες το ακουστικό μπορεί να αναπαράγει. Οι μονάδες μέτρησης της απόκρισης συχνοτήτων είναι τα Hertz (Hz) και τα Kilo Hertz (KHz).

Σε γενικές γραμμές τα ακουστικά τα οποία έχουν μεγάλο εύρος συχνοτήτων, παρέχουν συνήθως και καλύτερη ποιότητα ήχου. Πιο συγκεκριμένα τα ακουστικά Studio AKG Q-701, έχουν μεγάλου εύρους  frequency response 10Hz - 39,8KHz και η ποιότητα ήχου τους είναι πολύ υψηλή.

Αντίθετα, τα ακουστικά portable SENNHEISER HD-229 έχουν πιο περιορισμένο εύρος frequency response 18Hz-22KHz με αποτέλεσμα να έχουν χαμηλότερη ποιότητα ήχου.

 

Σύνθετη ωμική αντίσταση – Impedance

 

Η σύνθετη ωμική αντίσταση αποτελεί το μέγεθος που μετρά την αντισταση του ηλεκτρικού ρεύματος μέσα από το ακουστικό. Οι μονάδες μέτρησης της σύνθετης ωμικής αντίστασης είναι τα Ohms (Ω).

Η ωμική αντίσταση στα ακουστικά σχετίζεται, κατά κάποιον τρόπο, με την ένταση τους. Όσο πιο μικρή τιμή σύνθετης ωμικής αντίστασης έχουν κάποια ακουστικά, τόσο πιο υψηλή ένταση ήχου μπορεί να υπάρξει στα ακουστικά, χρησιμοποιώντας τον ενισχυτή του μίκτη, της κονσόλας, την κάρτας ήχου, του midi controller κλπ, στα οποία μπορεί να είναι συνδεδεμένα τα ακουστικά.

Αντιθέτως σε ακουστικά, όπου η σύνθετη ωμική αντίσταση είναι υψηλή, συνδεδεμένα στον ίδιο ενισχυτή με τα προηγούμενα, η ένταση των ακουστικών θα είναι μικρότερη. Για να μπορέσουμε να αυξήσουμε την ένταση και να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, συνήθως είναι απαραίτητος ένας επιπλέον προενισχυτής ακουστικών.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ακουστικών με υψηλή ωμική αντίσταση αποτελούν τα ακουστικά Studio AKG K-612 PRO, τα οποία έχουν impedance 120Ω. Στην περίπτωση που θέλουμε υψηλή ένταση ήχου, είναι απαραίτητος ένας ενισχυτής ακουστικών.

 

Ευαισθησία – Sound pressure level (SPL)

 

Η ευαισθησία ορίζεται ως η ακουστική ένταση σε decibels (db), που παράγουν τα ακουστικά σε συγκεκριμένη απόσταση , όταν τροφοδοτούμε τα τελευταία με ηλεκτρική ισχύ καθορισμένης τιμής. Άρα, κατά κάποιον τρόπο εκφράζει το βαθμό απόδοσης των ακουστικών, δηλαδή κατά πόσο αποδοτικά μετατρέπει τη λαμβανόμενη ηλεκτρική ενέργεια σε ακουστική.

Τοποθετώντας δυο ακουστικά με ίδια χαρακτηριστικά και πάντα με την ίδια ωμική αντίσταση, τα οποία όμως διαφέρουν όσο αναφορά την ευαισθησία τους, στον ίδιο ενισχυτή, θα διαπιστώσουμε πως τα ακουστικά με την χαμηλότερη τιμή σε decibels (db) θα έχει και την χαμηλότερη ένταση ήχου, ένω στα ακουστικά με την υψηλή τιμή της ευαισθησίας η ένταση ήχου θα είναι μεγαλύτερη.

 

Τα ακουστικά πρέπει να χρησιμοποιούνται βάσει των προδιαγραφών του κατασκευαστή και να μην χρησιμοποιούμε πολύ υψηλές εντάσεις και για μεγάλο χρονικό διάστημα, διότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος αλλοίωσης των ακουστικών τυμπάνων, ακόμα και κίνδυνος κώφωσης.

Never In The Right Order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

"...Πιο συγκεκριμένα τα ακουστικά Studio AKG Q-701, έχουν μεγάλου εύρους  frequency response 10Hz - 39,8KHz και η ποιότητα ήχου τους είναι πολύ υψηλή.

Αντίθετα, τα ακουστικά portable SENNHEISER HD-229 έχουν πιο περιορισμένο εύρος frequency response 18Hz-22KHz με αποτέλεσμα να έχουν χαμηλότερη ποιότητα ήχου..."

 

σε όλο του το κείμενο δίνει ρεσιτάλ ημιμάθειας και ανακρίβειας αυτός που το έγραψε... αλλά σε αυτό του το συμπέρασμα δίνει ρέστα...  ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλο του το κείμενο δίνει ρεσιτάλ ημιμάθειας και ανακρίβειας αυτός που το έγραψε...

Ενταξει, μην εισαι κι εσυ τοσο αυστηρος. Review στο...DJshop ειναι, οχι στο S.O.S. Τι περιμενες? music4.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι ρε ούγκανε εγω ειμαι αγοραστής δικό μου θα γίνει το αντικείμενο εφόσον μου κάνει για τη δουλειά που θέλω  :-X

Μαλλον ο ουγκανος δεν ειναι αυτος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ενταξει, μην εισαι κι εσυ τοσο αυστηρος. Review στο...DJshop ειναι, οχι στο S.O.S. Τι περιμενες? music4.gif

 

το θέμα πατριώτ'μ είναι τι περιμένω εγώ ή εσύ?...

το κάθε χ shop, είναι επίσημο διαδικτυακό κατάστημα που παίρνει λεφτά από πελάτες και οφείλει αν μη τι άλλο να μην τους παραπλανά με ανακρίβειες που μπορεί να τους οδηγήσουν σε λάθος αγορές... διαφωνείς?...

 

όπως και τα καταστήματα οφείλουν να έχουν demo επίδειξης για τα προϊόντα τους (που μετά δεν θα στα πουλάνε για καινούργια) και οι αντιπροσωπείες μεταφρασμένα manual και και...

 

το ότι ζούμε σε αυτή την "παρηκμασμένη" εν πολλοίς χώρα πρέπει να μας δίνει μόνο 2 επιλογές?.... ή την κοπανάμε για όξω ή καθόμαστε και δεχόμαστε μοιρολατρικά το οτιδήποτε μην ακουμπώντας ότι αποδεδειγμένα στραβό διαπιστώνουμε, περιμένοντας ο μέσος αποδέκτης του να είναι (ή να γίνει) γνώστης ορθής πληροφορίας?...

 

προσωπικά μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... διορθώνομαι...  :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου