Προς το περιεχόμενο

Ditto looper (καθυστερηση αναμεσα σε λουπες.τι κανω??)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ,εχω αγορασει το παραπανω πεταλι και ενω εχω δει βιντεο στο γιουτιουμπ και θεωρω πως εχω μαθει πως λειτουργει ,οταν φτιαχνω την πρωτη λουπα,υπαρχει ενα κενο αναμεσα στισ επαναληψεις της.Καπου ειδα πως πρεπει να αρχιζω με αυτο που τελειωνω αλλα παλι δεν εβγαλα ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε να αγοράσω καινούριο κι εγώ ένα τέτοιο και κάθε φορά που πατούσα για να σβήσω τη λούπα έπαιζε μισό με ένα δευτερόλεπτο αυτό που ουσιαστικά ήθελα να διαγράψω..Πραγματικά εκνευριστικό. Έφυγε όπως ήρθε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δυστυχώς δεν εχει πρόβλημα το πεταλάκι. Το έχω κι εγώ και λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.

 

Τα κενά αυτά αφορούν τη ρυθμική μας ικανότητα ή μάλλον ανικανότητα. Δηλαδή δεν κλείνεις σωστά την λούπα.

Προσπάθησε με το πόδι που πατάς τον διακόπτη να συνεχίσεις να μετράς και να κλείσεις τη λούπα με το ίδιο πόδι, μετρώντας.

 

Να πω την αλήθεια τα Boss δεν χρειάζονται τέτοια ακρίβεια γιατί προφανώς έχουν κάποιον αλγόριθμο που κλείνει την λούπα ακριβώς εκεί που πρέπει και όχι έκει που το πάτησες, στο περίπου.

 

Οσο για το

Έτυχε να αγοράσω καινούριο κι εγώ ένα τέτοιο και κάθε φορά που πατούσα για να σβήσω τη λούπα έπαιζε μισό με ένα δευτερόλεπτο αυτό που ουσιαστικά ήθελα να διαγράψω..Πραγματικά εκνευριστικό. Έφυγε όπως ήρθε!

 

έχει να κάνει με τον τρόπο που "εφαρμόζεις" τις οδηγίες περισσότερο. Μου έχει ξεφύγει κι εμένα αλλά απο δικό μου λάθος. Keep pressed και όχι press.

 

Απλό και βολικό πεταλάκι που αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του. Αν όμως δεν έχεις συνηθίσει να χτυπάς ρυθμικά το πόδι σου, το πολύ - πολύ να μάθεις. Αλλιώς προτίμησε Boss RC.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παίδες, και εγώ έχω το πεταλάκι και δεν παρατηρώ το παραμικρό κενό σε κανένα loop.

 

 

Σε αντίθεση με το Boss RC-30 που είχα, το οποίο είχε προφανή προβλήματα συγχρονισμού (τσεκαρισμένο σε αντιδιαστολή με drum machine), τα οποία... εξαφανίστηκαν μόλις το αντικατέστησα με το Ditto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα...αρα δεν εχει καποιο θεμα το πεταλι,το προβλημα ειναι στο χρονικο σημειο που παταω τον διακοπτη.Δεν νομιζω ομως οτι καταλαβα τι πρεπει να αλλαξω για να λυθει το θεμα αυτο..τι σημαινει τ οτι πρεπει να να συνεχίσω να μετράω και να κλεινω τη λούπα με το ίδιο πόδι, μετρώντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλό είναι, το 1ο layer να το κάνεις με μετρονόμο.

 

Άλλο ένα tip είναι, να μην ξεκινάς το παίξιμο και ταυτόχρονα να γράφεις.

Δηλαδή, ξεκίνα να παίζεις και μόλις νιώσεις οκ με τον ρυθμό, ξεκίνα να γράφεις στον καινούριο κύκλο.

 

Αν δεν θέλεις να το κάνεις έτσι, επειδή πρέπει να υπάρχει ροή στο παίξιμο ώστε να συγχρονιστείς, ξεκίνα να παίζεις το τελευταίο ακόρντο του κύκλου και μόλις μπεις πάλι στην αρχή, τότε πάτα και γράψε.

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Diito είναι modern classic, πολύ καλό αλλά θα σε ξεγυμνώσει αν δεν είσαι in the pocket.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/1/2016 στις 6:43 ΜΜ, babisgibson είπε

Δεν νομιζω ομως οτι καταλαβα τι πρεπει να αλλαξω για να λυθει το θεμα αυτο..

 

   Το μόνο του μειονέκτημα κατα την άποψή μου είναι το διπλό πάτημα όταν θελήσεις να σταματήσεις την λούπα, κάτι το οποίο λύθηκε με έναν διακόπτη on_off πριν την τροφοδοσία της λούπας.

   Επίσης με ένα volume pedal μπορείς να καταφέρεις όμορφα fade out όπως στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου