Προς το περιεχόμενο

Quentin Tarantino -The Hateful Eight


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μια ερώτηση για εμάς που δεν κατέουμε πράμα. Τι το καλύτερο για το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να σημαίνει το 70mm και είναι δυνατό μια ταινία που δεν σου αρέσει σε ένα X format να σ' αρέσει μετά σε ένα Υ;

 

Μεγαλύτερη και καλλίτερη εικόνα.

Φυσικά δεν σημαίνει ότι αν το δείς σε dvd  και δε θα σου αρέσει , θα σου αρέσει με τον άλλο τρόπο.

 

Φετιχιστικό είναι το θέμα.

Αν σου αρέσει σε dvd ,απλά θα σου αρέσει πιο πολύ σε προβολή 70mm ultra panavision.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το παρακολούθησα, και σας το χρωστάω, διότι είχα ήδη καταλάβει ότι ο τύπος έχει τελειώσει, αλλά με παρασύρατε.

 

Λοιπόν, πολύ απλά, η χειρότερη ταινία του, τόσο κακή που περνάει άνετα στην κατηγορία "δεν βλέπεται". Αν την είχε κάνει οποιοσδήποτε άλλος, θα είχε φάει βρωμόξυλο από εκείνους που την χρηματοδότησαν, αλλά ο... μύθος καλά κρατάει και θα κοπούν αρκετά εισιτήρια μέχρι την επόμενη ταινία.

 

Δεν θα έγραφα καν αυτό το σχόλιο (δεν αξίζει να το γράψω) αλλά ήθελα ειδικώς να απευθυνθώ στα παιδιά που ενθουσιάστηκαν με το ότι χρησιμοποιήθηκε 70άρι φορμά κλπ... παραβλέποντας ότι "κινηματογραφιστή" δεν σε κάνουν τα τεχνικά σου μέσα... αλλά και ότι ο Ταραντίνος δεν κάνει δα και κάποια ειδική χρήση των κινηματογραφικών μέσων με τα οποία ψαρώσατε... το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της ταινίας είναι γυρισμένο σε μία μεγάλη καλύβα, σε κάτι που προσπαθεί να παραστήσει την θεατρική ατμόσφαιρα της πρώτης ταινίας του... αλλά... δεν!

 

Τα κάνει τόσο σκατά, που κάπου στη μέση, αναγκάζεται (με την χαρακτηριστική φωνή του) να κάνει απαγγελία εξηγώντας μας τι συμβαίνει (ευτυχώς διότι το είχε χάσει και ο θεατής μαζί του).

 

Δόξα στον Θεό για το ότι δεν πλήρωσα να δω αυτό το αισχρό πράγμα.

Αυτό.

 

Aν ηταν μια κινηματογραφικη χρονια σαν του 2002, του 2008, του 2009 ή εν πασει περιπτωσει οποιαδηποτε αλλη πλην του 15-16 ετσι ειναι τα πραγματα. Αν τη συγκρινεις με οποιαδηποτε αλλη ταινια του, παλι ετσι ειναι τα πραγματα. Aν τη δεις εξω απο το χωρο και το χρονο, ετσι ειναι τα πραγματα.

 

Επειδη ομως βρισκομαστε στην πιο ανυδρη κινηματογραφικα χρονια των τελευταιων (πολλων) δεκαετιων, το σπανακορυζο μοιαζει με χαβιαρι. Α, ναι, μην ξεχασω το αλλο έπος........το revenant.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ηταν μια κινηματογραφικη χρονια σαν του 2002, του 2008, του 2009 ή εν πασει περιπτωσει οποιαδηποτε αλλη πλην του 15-16 ετσι ειναι τα πραγματα. Αν τη συγκρινεις με οποιαδηποτε αλλη ταινια του, παλι ετσι ειναι τα πραγματα. Aν τη δεις εξω απο το χωρο και το χρονο, ετσι ειναι τα πραγματα.

+1000

 

Επειδη ομως βρισκομαστε στην πιο ανυδρη κινηματογραφικα χρονια των τελευταιων (πολλων) δεκαετιων, το σπανακορυζο μοιαζει με χαβιαρι.

+1000 ακομα

 

Α, ναι, μην ξεχασω το αλλο έπος........το revenant.

Πηρε και οσκαρ αυτη η μ@λ@κι@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερη ταινια.

Μονο μελανο σημειο η καταστροφη μιας martin ακουστικης του 1870.

Δεν καταλαβε ο Kurt Russell οτι κρατουσε την πραγματικη και οχι την ρεπλικα που ειχαν για σπασιμο.

Παρατηρηστε και την αντιδραση (πριν γινει το cut) της συμπρωταγωνιστριας που το γνωριζε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει τις περισσότερες ταινίες του Ταραντίνο γιατί τις βρίσκω πραγματικά διασκεδαστικές. Έχω γελάσει πάρα πολύ με το Pulp Fiction και το Inglourious basterds π.χ. Ποτέ δεν τον θεώρησα μεγάλο ή εμβληματικό σκηνοθέτη αλλά σίγουρα έχει αδιαμφισβήτητο προσωπικό στυλ. Δηλαδή είναι από τους πολύ λίγους σύγχρονους σκηνοθέτες που αν δεις ταινία χωρίς να ξέρεις ότι είναι δική του, μπορείς εύκολα να το μαντέψεις. Αλλά μέχρι εκεί κατ' εμέ.

 

Στα πλαίσια λοιπόν της αναμονής ενός πολύ διασκεδαστικού διώρου, το hateful eight με απογοήτευσε. Δεν ξέρω αν είναι old school κινηματογραφιστής ή πόσες σινεφίλ αναφορές είχε η ταινία αλλά η ουσία είναι ότι δε με διασκέδασε όσο οι προηγούμενες και σίγουρα λιγότερο από το Django.

 

Η γενική εντύπωση που μου δίνει ο Tarantino είναι ότι είναι ένας all american σκηνοθέτης που πήρε ένα εξαιρετικά λαοφιλές είδος και το έβαλε στα σαλόνια των σινεφίλ με πολύ στυλιζάρισμα. Λίγο σαν σεφ δηλαδή που πήρε το big mac, του πρόσθεσε ποιοτικότερα υλικά και του έφτιαξε την εμφάνιση και μετά το σέρβιρε σε γκουρμέ κοινό το οποίο τον αποθέωσε. Δεν είναι καθόλου κακό αυτό. Απλά το αντικείμενο, παραμένει ένα big mac.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ηταν μια κινηματογραφικη χρονια σαν του 2002, του 2008, του 2009 ή εν πασει περιπτωσει οποιαδηποτε αλλη πλην του 15-16 ετσι ειναι τα πραγματα. Αν τη συγκρινεις με οποιαδηποτε αλλη ταινια του, παλι ετσι ειναι τα πραγματα. Aν τη δεις εξω απο το χωρο και το χρονο, ετσι ειναι τα πραγματα.

 

Επειδη ομως βρισκομαστε στην πιο ανυδρη κινηματογραφικα χρονια των τελευταιων (πολλων) δεκαετιων, το σπανακορυζο μοιαζει με χαβιαρι. Α, ναι, μην ξεχασω το αλλο έπος........το revenant.

 

Ακόμη και αν προσποιηθούμε πως δεν υπάρχει το σύνολο της κινηματογραφικής παραγωγής για παράνομο κατέβασμα, μόνο οι 1500 ταινίες που έχω συλλέξει σε DVD που δόθηκαν από Κυριακάτικες εφημερίδες στις προ-ύφεσης εποχές, περιλαμβάνουν τόσο πολύ καλό κινηματογράφο, ώστε δεν έχω σκεφτεί με όρους καλής ή κακής κινηματογραφικής χρονιάς από το 1990 και μετά.

 

Το ίδιο ισχύει άλλωστε και με τη μουσική... αλλοίμονο αν έπρεπε η κριτική μου ικανότητα να έχει ως scope όσα κυκλοφόρησαν το 2015-16 και έφτασαν στα αυτιά μου (δηλαδή ελάχιστα πράγματα).

 

Παρ' όλα αυτά, ήμουν προσεκτικός και σύγκρινα το Η8 με τις προηγούμενες δικές του ταινίες, δηλαδή εφάρμοσα εκείνο το πλαίσιο κριτικής από το οποίο κανείς σκηνοθέτης δεν γλυτώνει.

 

@Jazzjoker

Νηφάλια η προσέγγισή σου και με ηρέμησε λίγο :).

 

@SpyrosDelta

Μήπως όμως κανείς δεν έσπασε καμία Μάρτιν; Λέω τώρα, μήπως στο τέλος δεν πέθαναν όλοι; Μήπως δεν έκανε πραγματικά κρύο; Ας το σκεφτούμε όλοι μας...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For me ε? Ο Ταρανδίνιος, είναι ένα Τζάκι Μπράουν, πέραν αφτιού νάχαμε να λέγαμε, τώρα 70 μμ φακόφ κλπ δε ξεύρω, αλλά σιγά μην ήταν και Κιούμπρικ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν κατάλαβα καλά, η σύγκριση του Fenderiarhs με τις λοιπές παραγωγές του 2015 έγινε με τη λογική «ας σηκωθώ, ντυθώ , πλυθώ και να πάω στον κινηματογράφο».

 

'Eτσι σκεπτόμενος , σηκώθηκα , ντύθηκα, πλύθηκα και πήγα στον κινηματογράφο (αλλά και άνοιξα το θέμα).

 

Φυσικά αν συγκρίνω το The Hateful Eight με την παγκόσμια ιστορία του κινηματογράφου δεν θα έχει και καμία τύχη.

 

Ήταν όμως η μόνη ταινία (μέσα στο 2015- εδώ συμφωνώ με τον Fenderiarhs) που με έκανε να πάω κινηματογράφο, και προσωπικά (οκ γούστα είναι αυτά) δεν το μετάνιωσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=LK link=topic=209203.msg893496#msg893496 date=145819219

 

που με έκανε να πάω κινηματογράφο, και προσωπικά (οκ γούστα είναι αυτά) δεν το μετάνιωσα.

 

Οκ, έχουμε να κάνουμε και με ανήλικο, όταν μεγαλώσεις θα πάψεις να πηγαίνεις κινηματόγραφο , γιατί απλά κατάντησε λαλακία . Αν ενθυμούμε καλώς, έχω να πάω απ το 2001 , η σχωρεμένη ήθελε να δούμε τη Πολίτικη Κουζίνα, μιλάμε για τέτοιο χάλι >:(. Ναι βγήκαν έκτοτε καλές ταινίες-λίγες-αλλά και οι σινεμάδες είχαν γίνει σούπα, άσε που εξαφανίστηκαν και οι εταιρείες προαγωγής, δύο έμειναν.

Παλιά θυμάμαι ΠΧ , ο κομπάρδε μου καθότι είχε λογιστή πατέλα, είχε μπλοκάκια ελευθέρας για όλους σχεδόν τους σινεμάδες, παίζαν και κανά παλιό, σήμερα μόνο πρεμιέρες. Νοιώθω ευτυχής που είδα, ότι είδα , σα τη λογοτεχνία ένα πράμα, βγήκε κάτι μετά το 60? Η ανθρωπότης, ότι είχε να πιεί, το ήπιε, τελειώσαμε   

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

[quote author=LK link=topic=209203.msg893496#msg893496 date=145819219

 

που με έκανε να πάω κινηματογράφο, και προσωπικά (οκ γούστα είναι αυτά) δεν το μετάνιωσα.

 

 

Οκ, έχουμε να κάνουμε και με ανήλικο, όταν μεγαλώσεις θα πάψεις να πηγαίνεις κινηματόγραφο , γιατί απλά κατάντησε λαλακία . Αν ενθυμούμε καλώς, έχω να πάω απ το 2001 , η σχωρεμένη ήθελε να δούμε τη Πολίτικη Κουζίνα, μιλάμε για τέτοιο χάλι >:(. Ναι βγήκαν έκτοτε καλές ταινίες-λίγες-αλλά και οι σινεμάδες είχαν γίνει σούπα, άσε που εξαφανίστηκαν και οι εταιρείες προαγωγής, δύο έμειναν.

Παλιά θυμάμαι ΠΧ , ο κομπάρδε μου καθότι είχε λογιστή πατέλα, είχε μπλοκάκια ελευθέρας για όλους σχεδόν τους σινεμάδες, παίζαν και κανά παλιό, σήμερα μόνο πρεμιέρες. Νοιώθω ευτυχής που είδα, ότι είδα , σα τη λογοτεχνία ένα πράμα, βγήκε κάτι μετά το 60? Η ανθρωπότης, ότι είχε να πιεί, το ήπιε, τελειώσαμε 

Και για εμένα ο σινεμάς σταμάτησε το 1967 με το Le Samourai, αλλά νταξ....άλλο θέμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου