Προς το περιεχόμενο

Η αντεπίθεση του Έλληνα εμπόρου;


boukas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολλές φορές οι κατασκευάστριες εταιρίες κάνουν πρόσφορες στους αντιπρόσωπους του τύπου...αν πάρεις 50 κομμάτια απο αυτό το προϊών θα το πάρεις με τόσο τις εκατό έκπτωση επιπλέον και έχει ως αποτέλεσμα οι αντιπρόσωποι που έχουν την οικονομική δυνατότητα να στοκάρουν μεγάλη ποσότητα προϊόντων να μπορούν να κρατάνε την τιμή χαμηλότερα απο κάποιον άλλον μικρότερο αντιπρόσωπο που δεν έχει την δύναμη αυτή.

Αυτό συμβαίνει με τον thomann

σε άλλες περιπτώσεις πολλοί αντιπρόσωποι κάποια προϊόντα τα διαθέτουν σχεδόν χωρίς κέρδος για τον λεγόμενο 'κράχτη'.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα εγώ δεν αναφέρομαι στους εμπόρους και στους αντιπροσώπους αλλά στην αρχική τιμή των κατασκευαστών! ή μήπως δεν υπάρχει τέτοια;

Με τα αυτοκίνητα που λες το εργοστάσιο δεν χρεώνει 1 αρχική τιμή και από εκεί το πόσο θα το αγοράσεις εσύ είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο

 

Το ότι και οι κατασκευαστές κάνουν προσφορές στους αντιπροσώπους το ξέρω ότι ισχύει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές φορές οι κατασκευάστριες εταιρίες κάνουν πρόσφορες στους αντιπρόσωπους του τύπου...αν πάρεις 50 κομμάτια απο αυτό το προϊών θα το πάρεις με τόσο τις εκατό έκπτωση επιπλέον και έχει ως αποτέλεσμα οι αντιπρόσωποι που έχουν την οικονομική δυνατότητα να στοκάρουν μεγάλη ποσότητα προϊόντων να μπορούν να κρατάνε την τιμή χαμηλότερα απο κάποιον άλλον μικρότερο αντιπρόσωπο που δεν έχει την δύναμη αυτή.

Αυτό συμβαίνει με τον thomann

σε άλλες περιπτώσεις πολλοί αντιπρόσωποι κάποια προϊόντα τα διαθέτουν σχεδόν χωρίς κέρδος για τον λεγόμενο 'κράχτη'.

 

Σωστό, ωστόσο εδώ είναι τα δύσκολα για την (μικροσκοπική) ελληνική αγορά. Ποιος θα στοκάρει 50 Les Paul Standard ας πούμε? Σε κάποια μικρότερου κόστους προϊόντα, μπορεί να λειτουργήσει, και μάλιστα λειτουργεί (π.χ. recording interfaces). Εδώ είναι πράγματι ευθύνη και 'μαγκιά' του αντιπροσώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ δεν αναφέρομαι στους εμπόρους και στους αντιπροσώπους αλλά στην αρχική τιμή των κατασκευαστών! ή μήπως δεν υπάρχει τέτοια;

Με τα αυτοκίνητα που λες το εργοστάσιο δεν χρεώνει 1 αρχική τιμή και από εκεί το πόσο θα το αγοράσεις εσύ είναι αλλουνού παπά ευαγγέλειο

ειδικα στην περιπτωση των καινουργιων αυτοκινητων η λιανικη τιμη καθοριζεται αυστηρα απτον κατασκευαστη.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ δεν αναφέρομαι στους εμπόρους και στους αντιπροσώπους αλλά στην αρχική τιμή των κατασκευαστών! ή μήπως δεν υπάρχει τέτοια;

Με τα αυτοκίνητα που λες το εργοστάσιο δεν χρεώνει 1 αρχική τιμή και από εκεί το πόσο θα το αγοράσεις εσύ είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο

 

Όχι, και αυτό προσπαθώ να σου πω τόση ώρα, αλλά δεν ακούς. :wink:

 

Η 'αρχική τιμή', λόγω και του μεγάλου περιθώρειου κέρδους που έχει ο κατασκευαστής, μπορεί να διαμορφωθεί για κάθε αγορά ξεχωριστά.

 

Μάλιστα, σε κάποιες αγορές μπορεί να 'χάνει' ο κατασκευαστής, αλλά φυσικά τον ενδιαφέρει η παρουσία στην αγορά, και θα πάρει τα λεφτά του πίσω με άλλο τρόπο (π.χ. ανταλλακτικά).

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο φαντάζεσαι, δυστυχώς. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα στην περιπτωση των καινουργιων αυτοκινητων η λιανικη τιμη καθοριζεται αυστηρα απτον κατασκευαστη.

 

Που διαφωνούμε τώρα; Τα εργοστάσια δίνουν 1 αρχική τιμή ( η οποία μπορεί να παίζει αναλόγως και της ζήτησης από τον αντιπρόσωπο ) ; Ή μήπως δεν ισχύει ; Αυτό λέω! :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άρα αφού οι ποσότητες του θωμά ούτε που συγκρίνονται με αυτή της Ελλάδας τουλάχιστον δεν πρέπει να παραδεχτούμε το γεγονός ότι κάπως μαζεύονται οι τιμές; πρόοδος δεν είναι κι αυτό; Αυτό ήθελα να θίξω όταν άνοιξα το όλο θέμα :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα στην περιπτωση των καινουργιων αυτοκινητων η λιανικη τιμη καθοριζεται αυστηρα απτον κατασκευαστη.

 

Που διαφωνούμε τώρα; Τα εργοστάσια δίνουν 1 αρχική τιμή ( η οποία μπορεί να παίζει αναλόγως και της ζήτησης από τον αντιπρόσωπο ) ; Ή μήπως δεν ισχύει ; Αυτό λέω! :wink:

τουλάχιστον στην περίπτωση τον αυτοκίνητων ισχύει το εξής.

είτε πάρεις το PUNTO μέσα απτήν επίσημη αντιπροσωπία της fiat είτε το πάρεις απτον μαντρα της γειτονίας σου(που συνεργάζεται και πουλάει FIAT αυτοκίνητα) θα το πάρεις ακριβώς στην ίδια τιμή

αν θέλεις την γνώμη μου όμως, μην πάρεις FIAT

:D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι τιμές καθορίζονται από διάφορους παράγοντες ανα χώρα αλλά κύριο λόγο παίζει το πόσο "μάγκας" είναι ο κάθε αντιπρόσωπος.

 

Εκτώς από τις εκπτώσεις που πέρνουν οι αντιπρόσωποι όταν αγοράζουν σε ποσότητες υπάρχουν και κάποιοι ετήσιοι στόχοι που θέτουν οι εταιρίες με βάση τον τζίρο του αντιπροσώπου. Όταν αυτοί οι στόχοι επιτυγχάνονται τότε οι αντιπρόσωποι κερδίζουν και καλύτερες τιμές.

 

Το θέμα εδώ είναι αν υπάρχει η θέληση και η μαγκιά του εκάστοτε εμπόρου να πετύχει αυτούς τους στόχους, ή αν απλά διαλέγει να αναπαυθεί με την υπάρχουσα κατάσταση και να εκμεταλευτεί όσο περισσότερο μπορεί την κατάσταση.

 

Βέβαια μετά ήρθε το Internet και η στροφή των καταναλωτών στα online μαγαζιά.

 

Έτσι βλέπουμε αντιπροσωπίες να ρίχνουν τιμές, και να υπερηφανεύονται ότι πλέον έχουν "τιμές internet", να σταματάνε τις δοκιμές μετα ραντεβού και να αφήνουν τους πελάτες να δοκιμάζουν ελευθερα και φυσικά υπάρχουν και οι αντιπροσωπίες που ακόμη ποντάρουν στη μερίδα των αφελών και απληροφόρητων καταναλωτών και τους εκμεταλεύονται με 100% τιμές πάνω.

 

Ο καιρός όμως θα καθαρίσει το πεδίο όπως έγινε και με τα ηλεκτρικά, και δεν είναι μακριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα στην περιπτωση των καινουργιων αυτοκινητων η λιανικη τιμη καθοριζεται αυστηρα απτον κατασκευαστη.

 

Που διαφωνούμε τώρα; Τα εργοστάσια δίνουν 1 αρχική τιμή ( η οποία μπορεί να παίζει αναλόγως και της ζήτησης από τον αντιπρόσωπο ) ; Ή μήπως δεν ισχύει ; Αυτό λέω! :wink:

τουλάχιστον στην περίπτωση τον αυτοκίνητων ισχύει το εξής.

είτε πάρεις το PUNTO μέσα απτήν επίσημη αντιπροσωπία της fiat είτε το πάρεις απτον μαντρα της γειτονίας σου(που συνεργάζεται και πουλάει FIAT αυτοκίνητα) θα το πάρεις ακριβώς στην ίδια τιμή

αν θέλεις την γνώμη μου όμως' date=' μην πάρεις FIAT

:D :D[/quote']

 

Και ούτε πρόκειται! έχω πιο σοβαρό αυτοκίνητο: citroen saxo! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου