Προς το περιεχόμενο

Hardware drum machine


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας

 

Εδω και καιρό μετα απο ενα πολύ άσχημο τροχαίο που είχα το οποίο με κρατά μακριά απο το home studio με έκανε να συνειδητοποιησω οτι δουλευοντας πολύ καιρό χωρίς lap top και το λέω αυτό γιατί έχω drum machine αλλά είναι υβριδικό με αποτέλεσμα να σκεφτώ μια hardware λύση.

 

Έχω μια συμπάθεια μεγάλη προς Roland μιας και κάποτε είχα ενα mc 307 άρα θα ήθελα να μάθω υπέρ και κατά ανάμεσα σε mc 808 & mc 909.

 

Υστερόγραφο

Συνχωρεστε τυχών λάθη μου στα κείμενα είμαι καθηλωμένος στον καναπέ και γράφω απο smartphone  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά σου foxxx, εύχομαι να επανέλθεις το συντομότερο δυνατό !

 

Τωρα για την αναζήτησή σου ,ψάχνεις drumachine (μονο drums) ή groove box (να εχει δηλαδή και άλλους ήχους;)

 

Και πάλι περαστικά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε Hysplex και σε ευχαριστώ  ;)

 

Στο θέμα μας κοιτά θα ήθελα κάτι λίγο απ'ολα που λέμε άρα είμαι σε κάτι πιο κοντά σε κάποιο mc λόγω δυνατοτήτων,εχεις κάτι Κατά νου σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις διαφορές μπορείς να τις δεις στα manual των οργάνων και σε διάφορα βιντεάκια.

 

Η κύριες είναι διαφορετική μηχανή σύνθεσης & πολυφωνία.

 

Σε γενικές γραμμές το 909 έχει μεγαλύτερη οθόνη και επιτρέπει καλύτερο editing επάνω στο όργανο-ειδικά στα samples- χωρίς καθόλου σύνδεση με pc. Γενικά είναι στημένο όργανο καλύτερο για live και για δουλειά αποκλειστικά επάνω στο όργανο, πράγμα που είναι πιο κοντά στο original concept των grooveboxes. Είναι σαν να έχεις ένα Fantom desktop + ένα SH 101. Το κακό είναι ότι είναι βασισμένο στο Fantom του 2001 όχι στη μετέπειτα σειρά FantomX.

 

Το 808 είναι downgrade του 909, έχει κάποια παραπάνω πράγματα όπως πιο καινούργια μηχανή, μεγαλύτερη ram, τα αυτόματα sliders είναι ψιλοάχρηστα κατά τη γνώμη μου και η οθόνη είναι σαν το 505... δεν φαίνεται μύγα. Για να κάνεις δουλειά χρειάζεται pc editor, τουλάχιστο σε sampling mode τώρα για φτιάξιμο pattrens δεν ξέρω δεν φαίνονται και πολλά σε 2 γραμμές lcd ειδικά όταν μπεις στα υπομενού. Ακούγεται όμως πιο φρέσκο και καινούργιο από το 909 και ας κλείνει 10ετία φέτος.

 

και τα 2 μηχανήματα είναι πολύ καλά σε γενικές γραμμές εξαρτάται κυρίως πως θες να τα δουλέψεις σε live ή studio. Για παραγωγή ακούγονται λίγο παλιά - δεν ξέρω πόσο μπορεί να το σώσει το sampler αυτό-σε σχέση με πιο καινούργια tempest, monomachine κτλ είναι και τι ήχο θες να βγάλεις πχ οι mikro δουλεύουν ακόμη με το 505 live..

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε Hysplex και σε ευχαριστώ  ;)

 

Στο θέμα μας κοιτά θα ήθελα κάτι λίγο απ'ολα που λέμε άρα είμαι σε κάτι πιο κοντά σε κάποιο mc λόγω δυνατοτήτων,εχεις κάτι Κατά νου σου?

 

Είχα παλιά το mc303 και έχω ακόμα (για την ακρίβεια το έχω δώσει στον αδελφό μου) το mc505

Εμένα να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά  τα groove boxes και μετά απο λίγο καιρό τα βαριεμαι (ίδιοι ήχοι , ίδια drums κτλ,λίγες δυνατότητες editing )

Βέβαια εξαίρεση ειναι το mc909  το οποίο όμως ξεφεύγει και στην τιμη .

Τωρα απο ότι κατάλαβα θέλεις ένα μηχάνημα ,να το παίρνεις με ακουστικά στον καναπέ και να jamαρεις

Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα iPad ή ίσως ένα απο τo emx ή esx της korg 

Καλη αναζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις διαφορές μπορείς να τις δεις στα manual των οργάνων και σε διάφορα βιντεάκια.

 

Η κύριες είναι διαφορετική μηχανή σύνθεσης & πολυφωνία.

 

Σε γενικές γραμμές το 909 έχει μεγαλύτερη οθόνη και επιτρέπει καλύτερο editing επάνω στο όργανο-ειδικά στα samples- χωρίς καθόλου σύνδεση με pc. Γενικά είναι στημένο όργανο καλύτερο για live και για δουλειά αποκλειστικά επάνω στο όργανο, πράγμα που είναι πιο κοντά στο original concept των grooveboxes. Είναι σαν να έχεις ένα Fantom desktop + ένα SH 101. Το κακό είναι ότι είναι βασισμένο στο Fantom του 2001 όχι στη μετέπειτα σειρά FantomX.

 

Το 808 είναι downgrade του 909, έχει κάποια παραπάνω πράγματα όπως πιο καινούργια μηχανή, μεγαλύτερη ram, τα αυτόματα sliders είναι ψιλοάχρηστα κατά τη γνώμη μου και η οθόνη είναι σαν το 505... δεν φαίνεται μύγα. Για να κάνεις δουλειά χρειάζεται pc editor, τουλάχιστο σε sampling mode τώρα για φτιάξιμο pattrens δεν ξέρω δεν φαίνονται και πολλά σε 2 γραμμές lcd ειδικά όταν μπεις στα υπομενού. Ακούγεται όμως πιο φρέσκο και καινούργιο από το 909 και ας κλείνει 10ετία φέτος.

 

και τα 2 μηχανήματα είναι πολύ καλά σε γενικές γραμμές εξαρτάται κυρίως πως θες να τα δουλέψεις σε live ή studio. Για παραγωγή ακούγονται λίγο παλιά - δεν ξέρω πόσο μπορεί να το σώσει το sampler αυτό-σε σχέση με πιο καινούργια tempest, monomachine κτλ είναι και τι ήχο θες να βγάλεις πχ οι mikro δουλεύουν ακόμη με το 505 live..

 

Σε ευχαριστώ Σταυρό ήσουν πολυ κατατοπιστικός όντως το 808 είναι πιο καινούριο αλλα η οθόνη του 909 είναι οτι καλυτερο οπως επίσης διαβασα οτι παίρνει κάρτες srx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παλιά το mc303 και έχω ακόμα (για την ακρίβεια το έχω δώσει στον αδελφό μου) το mc505

Εμένα να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά  τα groove boxes και μετά απο λίγο καιρό τα βαριεμαι (ίδιοι ήχοι , ίδια drums κτλ,λίγες δυνατότητες editing )

Βέβαια εξαίρεση ειναι το mc909  το οποίο όμως ξεφεύγει και στην τιμη .

Τωρα απο ότι κατάλαβα θέλεις ένα μηχάνημα ,να το παίρνεις με ακουστικά στον καναπέ και να jamαρεις

Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα iPad ή ίσως ένα απο τo emx ή esx της korg 

Καλη αναζήτηση

 

Γενικα εχω σκεφτεί και αλλες λύσεις αλλά ήθελα να το ψαξω και για mc αν και το οικονομικό ειναι θεμα καθως και το 909 οντως στην τιμή του ξεφεύγει αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην περαστικα φιλε foxxx

 

 

Για αυτο που ρωτησες......γιατι δεν σκεφτεσαι ενα απο τα Korg EMX2/ ESX2 ?

 

 

απο αποψη μεγεθους, ευκολιας και τιμης κλπ πιστευω οτι ειναι μια καλη λυση...

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω mamonu  ;)

 

Δεν μου πολυ γεμισαν το ματι να σου πω την αληθεια αλλα θα το κοιταξω παλι αν και στο τελος θα πραξω και θα αποφασισω αναλογα με το οικονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου