Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Παντελή Παντελίδη


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ενδιαφέρον το τελευταίο. Πρόστιμο όμως φαντάζομαι θα φας σαν να σου είχαν κάνει αλκοτεστ και να σε είχαν βρει θετικό.

 

(ΠΑΓΙΑ θέση της ΝΟΜΟΛΟΓΙΑΣ και μάλιστα Αρείου Πάγου).

 

"η παράβαση διατάξεων του Κ.Ο.Κ. δεν θεμελιώνει αυτή καθεαυτή υπαιτιότητα στην επέλευση τροχαίου ατυχήματος, αποτελεί όμως στοιχείο, η στάθμιση του οποίου από το δικαστήριο της ουσίας θα κριθεί σε σχέση με την ύπαρξη αιτιώδους συνδέσμου μεταξύ της συγκεκριμένης πράξης και του επελθόντος αποτελέσματος".

 

Πάντως ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ τα αδικήματα παραβίασης του Κ.Ο.Κ., διαπράτωνται και τιμωρούνται, ναι. Και για το αλκοολ και για την οδήγηση χωρίς άδεια οδήγησης εν προκειμένω.

 

@Στράτο . Την επαύριον...παω για ντουζ  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από την αρχή του θέματος θέλησα να σας πω πως όσοι πιάνουμε τιμόνι, καλύτερα είναι να μη λέμε μεγάλες κουβέντες. Επηρεαστήκατε απ τη δημοφιλία του θανόντα την ώρα που έγινε το ατύχημα κλπ. Αν αυτά που είδαν το φως της δημοσιότητας είναι αλήθεια, ο άνθρωπος δεν θα είχε σκοτωθεί, αν κάποια λαμαρίνα της μπαριέρας δεν διαπερνούσε το αυτοκίνητο- και αυτό είναι κάτι που δεν συζητήσατε  :D- οπότε υποθέτω πως απλά θα μίλαγαν για το συμβάν μερικά κουτσομπολίστικα περιοδικά και τέλος καλό, όλα καλά.

 

Έχω προκαλέσει ατύχημα ως νεαρός και άπειρος οδηγός όντας πιωμένος, χωρίς ευτυχώς συνέπειες για κανέναν, πλην λαμαρίνων. Έκτοτε δεν οδήγησα ποτέ ξανά, αν θα επρόκειτο να πιω έστω και μια γουλιά ποτό.

 

Έχω προκαλέσει ατύχημα, επίσης χωρίς συνέπειες-πλην λαμαρίνων- έχοντας επιστρέψει κουρασμένος από ταξίδι, λόγω αδυναμίας συγκέντρωσης. Είδα να ανάβει το φανάρι πράσινο και ξεκίνησα γρηγορότερα απ ότι τα 5 αυτοκίνητα που προηγούνταν εμού ;D ;D ;D

 

Έχω εμπλακεί σε ατύχημα με τραυματισμό πεζού που πετάχτηκε και εγώ σταμάτησα στο πόντο, αλλά ο πίσω μου σταμάτησε πάνω μας  ;D......για καλή τύχη όλων μας ο πεζός δεν είχε κάτι σοβαρό και δεν κινήθηκαν διαδικασίες, γιατί άντε να αποδείκνυα πως δεν έφταιγα.

 

Ο πατέρας μου επαγγελματίας οδηγός, βρέθηκε από τροχαίο- που δεν έφταιγε- για 7 χρόνια να παραλύει σταδιακά, ώσπου πέθανε και σαν να μην έφτανε αυτό, η μάνα μου έπαθε ολίσθηση σπονδύλων όσο καιρό το περιποιόταν και κατέληξε τα τελευταία 6-7 χρόνια της ζωής της κι αυτή παράλυτη .

 

Τέλος για να το διασκεδάσουμε και ολίγον, ο μακαρίτης ο αδελφός μου- αν ζούσε θα ήταν ίσως και μεγαλύτερος του Ιαβέρη-οδηγός αγώνων, όχι βέβαια του επιπέδου Ιαβέρη, είχε έναν ''δάσκαλο'' στις αναβάσεις που του δίδαξε, πριν τον αγώνα να πίνει ένα-δύο σφηνάκια ουζάκι. Είναι γνωστή η ιστορία πριν χρόνια με το κουκούλωμα του σκανδάλου στη F1 σχετικά με το ντοπάρισμα των οδηγών.

 

Αν θα είχα να πιω κάτι τελικά, είναι πως μόνο η παιδεία και η συνείδηση μπορεί να μας σώσει, όλα τα άλλα, είναι για αμερικανάκια, καθότι και στη Σαουδαραβία σε κόβουν το χέρι αν κλέψεις, αλλά οι ληστείες απλά ελαττώθηκαν.

  Εβίβα  :P

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τέλος για να το διασκεδάσουμε και ολίγον, ο μακαρίτης ο αδελφός μου- αν ζούσε θα ήταν ίσως και μεγαλύτερος του Ιαβέρη-οδηγός αγώνων, όχι βέβαια του επιπέδου Ιαβέρη, είχε έναν ''δάσκαλο'' στις αναβάσεις που του δίδαξε, πριν τον αγώνα να πίνει ένα-δύο σφηνάκια ουζάκι. Είναι γνωστή η ιστορία πριν χρόνια με το κουκούλωμα του σκανδάλου στη F1 σχετικά με το ντοπάρισμα των οδηγών.

 

Το παραπάνω έχει μια μικρή δόση αλήθειας...

Δεν θα ξεχάσω πριν αρκετά χρόνια, τότε που συμμετείχα σε κάποιους αγώνες enduro και trail ride και σ΄έναν από αυτούς έτυχε πριν την εκκίνηση να πιώ ένα σφηνάκι που είχε φίλος μαζί του.

Ε,  λοιπόν δεν θα ξεχάσω πόσο καλά πήγαινα σ' εκείνον τον αγώνα, χωρίς ίσως εκείνες τις περιττές αναστολές που είχα χωρίς. Φυσικά και τερμάτισα πρώτος, αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση πόσο καλά, χαλαρά και συγχρονισμένα με την μηχανή και το terrain, ήταν το κορμί μου !!!

Θα μου πείς, εντάξει, μπορεί να ήσουν σε πολλή καλή μέρα...

Δεν ξέρω γιατί δεν το ξαναδοκίμασα !!!

Το ίδιο καμμιά φορά συμβαίνει και με τα live. Μια ελάχιστη ποσότητα αλκοόλ μπορεί να βοηθήσει τον σούπερ αγχωμένο και άπειρο.

Δεν πιστεύω πως 'δουλεύει' όμως για όλους. Κάποιοι δεν το χρειάζονται ποτέ, ενώ άλλοι δεν έχουν το μέτρο, που να σταματήσουν, όπως και άλλοι είναι επιρρεπείς στις ουσίες περισσότερο από άλλους κλπ.

Γενικά είμαι από αυτούς που δεν πίνουν και πάντα μετανιώνω για live και συνεργασίες που έχω κάνει με μουσικούς που δεν είχαν το μέτρο και στο τέλος είχαν γίνει 'γκολ'...

 

Ισως κάποια στιγμή ν' ανοίξω μια νέα συζήτηση περί οδήγησης και ακρόασης μουσικής. Είναι φορές που ακούς αυτό το μαγικό κομμάτι και τρέχεις παραπάνω απ' ότι συνήθως, κάτι σαν ψυχοσωματική ντόπα κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτώ τους συμφορουμίτες που δεν θεωρούν τα όρια σωστά ή λογικά:

" εφόσον ο κάθε ένας έχει διαφορετική ανοχή ποια θα ήταν η "σωστή" αντιμετώπιση από το νόμο; Να τσεκάρει με τεστ κίνησης, νοητικά, αντανακλαστικών κάθε οδηγό εμπλεκόμενο σε ατύχημα; "

 

Το αλκοόλ επιδρά στο νευρικό μας σύστημα και ως εκ τούτου πιστεύω ότι πολύ σωστά τίθεται ένα κάτω όριο, διότι αυτό είναι ένα μετρήσιμο κριτήριο, και πιθανότατα η ποσότητα αυτή (x g / lit ) να είναι επαρκώς επιβαρυντυντική για το μέσο άνθρωπο.

 

Είναι σχετικά γνωστό ότι το πόσο σε "πιάνει" το αλκοόλ εκτός από πολλούς παράγοντες που αφορούν στον τρόπο ζωής μας, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από συγκεκριμένα γονίδια. Αυτό σημαίνει απλά, ότι κάποιοι δε μεθάνε λόγω της φύσης τους και μόνο. Με την λογική λοιπόν της εξατομικευμένης εξέτασης θα θεωρούσα λογικό να γίνεται το ίδιο και με τα ναρκωτικά. Αφού αντίστοιχα γονίδια καθορίζουν το πόσο "φτιάχνεσαι" με το x ναρκωτικό.

 

"Κύριε αστυνόμε, 2 σπιντάκια πήρα, αλλά δε πιάνουν εμένα. Έχω καλό γονίδιο."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχετικά γνωστό ότι το πόσο σε "πιάνει" το αλκοόλ εκτός από πολλούς παράγοντες που αφορούν στον τρόπο ζωής μας, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από συγκεκριμένα γονίδια. Αυτό σημαίνει απλά, ότι κάποιοι δε μεθάνε λόγω της φύσης τους και μόνο.

Τότες λαίμαι, θα έπρεπε να γίνεται μια εξέταση πριν πάρει κάποιος το δίπλωμα, που να λέει, σε πόσα γραμ ανά λίτρο αίματος θεωρείται μη-ικανός να οδηγήσει και να γράφεται στο δίπλωμα.

 

Λαίμαι τώρα. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτώ τους συμφορουμίτες που δεν θεωρούν τα όρια σωστά ή λογικά:

" εφόσον ο κάθε ένας έχει διαφορετική ανοχή ποια θα ήταν η "σωστή" αντιμετώπιση από το νόμο; Να τσεκάρει με τεστ κίνησης, νοητικά, αντανακλαστικών κάθε οδηγό εμπλεκόμενο σε ατύχημα; "

 

Θα σε ρωτάνε τι βάρος έχεις, θα κάνουν μετρήσεις του μεταβολισμού σου, θα ρωτάνε τι έχεις φάει, πότε και πόσο, θα ελέγχουν αντανακλαστικά, μνήμη, θα παίρνουν ιατρικό και οικογενειακό ιστορικό και θα σε ρωτάνε πως πάνε τα πράγματα βρε αδερφέ, η δουλειά, η οικογένεια, όλα καλά;

 

Είναι προφανές πως το ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την αντίδραση ενός οργανισμού στο αλκοόλ δεν μπορεί να αλλάξει το γεγονός πως, όπως πολύ σωστά λες, καλώς έχει οριστεί ένα κατώτατο όριο.

 

Παρόλ' αυτά οι έξυπνοι που θεωρούν εαυτούς υπεράνω κανόνων και νόμων γιατί "έλα μωρε, εμένα δεν με πιάνουν αυτα, τι ξέρουν αυτοί;" (οι αυτοί ωστόσο είναι γιατροί και νομικοί αλλά δεν βαριέσαι, άσχετοι θα είναι) θα παίζουν το κεφάλι τους κορώνα γράμματα γιατί έτσι.

 

Τότες λαίμαι, θα έπρεπε να γίνεται μια εξέταση πριν πάρει κάποιος το δίπλωμα, που να λέει, σε πόσα γραμ ανά λίτρο αίματος θεωρείται μη-ικανός να οδηγήσει και να γράφεται στο δίπλωμα.

 

Λαίμαι τώρα. :)

 

Μην λαίμαι γιατί παίζει ρόλο και ο παράγοντας χρόνος. Αλλιώς αντιδρά ο οργανισμός σήμερα κι αλλιώς σε π.χ. πέντε χρόνια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότες λαίμαι, θα έπρεπε να γίνεται μια εξέταση πριν πάρει κάποιος το δίπλωμα, που να λέει, σε πόσα γραμ ανά λίτρο αίματος θεωρείται μη-ικανός να οδηγήσει και να γράφεται στο δίπλωμα.

 

Λαίμαι τώρα. :)

 

Σωστός συλλογισμός. Μόνο που προυποθέτει τόσο εξελιγμένη τεχνολογία η οποία μπορεί να καθορίσει επαρκώς τα επίπεδα της μέθης και την εξέλιξη του οργανισμού με το χρόνο. Παιδιά, οπως εύκολα γίνεται αντιληπτό, μπαίνουμε σε σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Μια χαρά είναι τα όρια. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μη πίνει κάποιος και να οδηγεί. Τα φαινόμενα μας ξεπερνούν και δε χρειάζεται πολλή ανάλυση. Καλώς ή κακώς (καλώς για μένα) δε νομοθετεί ο κάθε ένας με βάσει τα δικά του κριτήρια.

 

ΥΓ To bold κολλάει και με τη λογική που επικράτησε στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια όπου ο καθένας σεβόταν το νόμο σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια. "Έλα ρε που θα πληρώσω τόση εφορία, θα πληρώσω όσο θεωρώ εγώ σωστό και τίμιο", "έλα μωρέ που δε θα καπνίζω μέσα σε καφετέριες και εστιατόρια, το θεωρώ ανεπίτρεπτο" , "έλα μωρέ που δε θα παρκάρω στη θέση αναπήρων, δε βλέπω και πολλούς ανάπηρους εδώ γύρω". Δυστυχώς δε δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχετικά γνωστό ότι το πόσο σε "πιάνει" το αλκοόλ εκτός από πολλούς παράγοντες που αφορούν στον τρόπο ζωής μας, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από συγκεκριμένα γονίδια.

Μην λαίμαι γιατί παίζει ρόλο και ο παράγοντας χρόνος. Αλλιώς αντιδρά ο οργανισμός σήμερα κι αλλιώς σε π.χ. πέντε χρόνια.

Για γονίδια και μόνο έγραψα.

Αν το θέμα είναι και γονιδιακό, αυτή τουλάχιστον η μέτρηση είναι εφικτή.

 

"Έλα ρε που ..."

Έτσι. :)

 

Δυστυχώς αυτοί είμαστε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς αυτοί είμαστε.

 

Αυτοί είμαστε. Νομίζω βέβαια ότι κάποιες φορές ιστορικά, κοινωνικά κλπ η νοοτροπια αυτή μας βοήθησε. Είναι δύσκολο να μας ακυρώσουμε έτσι όπως έγραψα αλλά το θέμα με την μη-ανοχή, μη-συμμόρφωσή μας με το νόμο είναι σύνθετο πράμα και σαφώς μας διοχωρίζει από τον λεγόμενο δυτικό κόσμο. Επειδή ζω στη μέση ανατολή τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι παρόμοιες τάσεις έχουν και οι άραβες. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων τέτοιες νοοτροπίες, παράκμψης του νόμου κατά το δοκούν, βλέπω ότι συνδέονται και με αυξημένη γραφειοκρατία. Πλατίασα όμως και βγήκα εκτός.

 

Απλά ας μην πίνουμε και οδηγούμε. Τι πιο απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου