Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Παντελή Παντελίδη


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίμα να φεύγει ένας νέος άνθρωπος έτσι, όποιος και να είναι αυτός.

 

Επι των προηγούμενων. Μην κοροιδευόμαστε, όταν πεθαίνει κάποιος που δεν συνδέεται με την ζωή μας με κάποιο τρόπο άμεσο μπορεί να μας στεναχωρεί αλλά όχι τόσο όσο πιθανώς νομίζουμε. Μετά από κάποια ώρα συνεχίζουμε τις ζωές μας ακριβώς όπως προγραμματίσαμε όταν σηκωθήκαμε απ' το κρεβάτι μας το πρωί. Αυτό δεν είναι κάτι κακό απαραίτητα, έτσι δουλεύει ο ανθρώπινος ψυχισμός. Αν τα βάθαμε μαύρα κάθε φορά που μαθαίναμε για ένα άδικο θάνατο, την εποχή της πληροφόρησης, θα παθαίναμε κατάθλιψη. Οπότε ας είμαστε ειλικρινείς τουλάχιστον, εκφράζουμε την θλίψη μας αλλά στην πραγματικότητα κανείς δεν νοιάζεται όσο νομίζει ούτε για τον Παντελίδη, ούτε για τους Σύριους, ούτε γι' αυτούς που πέθαναν στην Τουρκία απ' την βομβιστική επίθεση. Έτσι πορεύεται ο περισσότερος κόσμος. Και ο μόνος λόγος που δεν το συζητάμε αυτό είναι γιατί ο θάνατος αποτελεί ταμπού, πράγμα περίεργο αφού είναι το μόνο σίγουρο πράγμα στην ζωή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ακριβώς αυτό.

 

Από την άλλη - και ας θεωρηθώ κυνικός - έχουν πεθάνει πόσοι χιλιάδες άνθρωποι στο Αιγαίο, στη  Συρία και σε όλο τον κόσμο και εμείς ασχολιόμαστε με κάποιον που ήπιε πολύ, έτρεχε με το αυτοκίνητο και πέθανε από τροχαίο. Λυπηρό όπως και να έχει, αλλά κόσμος πεθαίνει κάθε μέρα και από αιτίες που δεν προκάλεσε ο ίδιος.

 

Μπορουμε καποια στιγμη χωρις συμψηφισμους, παιδακια που πεθαινουν στη Συρια κ στη Δομοκο, πεινα στην αφρικη, καρκινο που δεν προκαλλεσαμε οι ιδιοι κ οι πολυεθνικες κρυβουν το φαρμακο (!!!!) για να τα κονομησουν (spelling is not mine), να πουμε απλα ενα RIP για εναν συνανθρωπο που μπορει να μην μας αρεσε ημουσικη του η σταση ζωης του, αλλα εφυγε για το τελευταιο ταξιδι τοσο νεος. Ελεος πλεον με ολες τις συμψηφιστικες λογικες του κ@@

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το απόπάνω ποστ και αυτό του theoctapus....

 

Ας μη "σκυλεψουμε" όπως θα κάνουν τα κανάλια τη μνήμη του ανθρώπου

 

Όπως θα στεναχωρηθουμε στιγμιαία για το χαμό ενός παιδιού ή ενήλικου μετανάστη στο Αιγαίο, όπως ενός τροχαίου ενός ανθρώπου που κατά καιρούς διαβάζουμε στις ειδήσεις έτσι στεναχωρηθηκαμε και για τον Παντελίδη που ήταν ένα νέο παληκαρι

 

Όπως πχ ξεχασαμε την ύπαρξη του Πρωτοπαππα που ήταν απλά ένα άτομο που έπαιζε σε σειρά στην tv αλλά όταν πέθανε , νιωσαμε άσχημα που ένας άνθρωπος κάτω των 30 έχασε τη ζωή του

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζώνη παιδιά.. ΠΑΝΤΑ ζώνη (ή κράνος για τους λάτρεις των μηχανών) και προσοχή.

Σε σοβαρό τροχαίο ατύχημα ως συνεπιβάτης εάν δεν φορούσα ζώνη αυτή τη στιγμή δεν θα σας έγραφα αυτό το μήνυμα γιατί ή θα ήμουν νεκρός κατα πάσα πιθανότητα ή φυτό (που το θεωρώ χειρότερο).. δεν χρειάζεται να πω τίποτα άλλο.

RIP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για το παιδί...Πραγματικά κρίμα.

 

Δεν προκάλεσε ποτέ,τουλάχιστον από πρόθεση,και δεν τον ξέβρασε κανείς μανατζαρέος στη μούρη μας με το έτσι θέλω.Το είχε το ταλέντο και στη φωνή και στο γράψιμο για το είδος που ασχολήθηκε,πέτυχε και μπράβο του.

 

@Έκτορας

Την επόμενη φορά που θα θρηνήσουμε για κάποιον θρύλο της ροκ,ας πετάξουμε και ένα "what about Syrians"...Έτσι,για να δείξουμε τι γαμώ τα παιδιά είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκάλεσε ποτέ,τουλάχιστον από πρόθεση,και δεν τον ξέβρασε κανείς μανατζαρέος στη μούρη μας με το έτσι θέλω.Το είχε το ταλέντο και στη φωνή και στο γράψιμο για το είδος που ασχολήθηκε,πέτυχε και μπράβο του.

 

+1000

 

μονο και μονο που παρατησε τη σιγουρη αγκαλια του δημοσίου (ηταν μονιμος στο ναυτικο) για να κυνηγησει το ονειρο του μου αρκει για να διαπιστωσω ποσο ωραιος μαγκας ητανε .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Έκτορας

Την επόμενη φορά που θα θρηνήσουμε για κάποιον θρύλο της ροκ,ας πετάξουμε και ένα "what about Syrians"...Έτσι,για να δείξουμε τι γαμώ τα παιδιά είμαστε.

 

Μπορεί ο τρόπος μου να ήταν άκομψος, αλλά αυτό που θέλω να καυτηριάσω είναι την άκρως υποκριτική συμπεριφορά της καταναλωτικής (και σε επίπεδο προτύπων & "καλλιτεχνών" και πάσης φύσεως διασκεδαστών του 24-ωρου και της πρόσκαιρης φήμης) κοινωνίας μας.

 

Όσο για το γεγονός ότι βάζεις, έστω και σε συντακτικό επίπεδο, τον Παντελίδη στο ίδιο επίπεδο (πολιτιστικής προσφοράς, αναγνωριστιμότητας ίσως; - δεν ξέρω)  με κάποιον / κάποιους από τους θρύλους της rock, δεν θα μπω σε άλλο σχολιασμό. Όσα καταλαβαίνει ο καθένας.

 

Από την άλλη, ας το δεχτούμε, τί μεγαλύτερο σύμπτωμα πολιτιστικής αποτελμάτωσης από το γεγονός ότι ο Παντελίδης μπορεί και να μας λείψει κιόλας...; Πρόσκαιρα βέβαια, αμφιβάλλω αν το έργο του θα αντέξει στο χρόνο (απορώ με την υπομονή μου, τί κάθομαι και εξηγώ στον κάθε άγνωστο στο internet).

 

Και για να ολοκληρώσω την εξήγησή μου, ποτέ στην ζωή μου δεν χρησιμοποίησα ούτε το κρίμα, ούτε την λύπηση για συνέπειες πράξεων ανθρώπων που ήταν σε πλήρη γνώση και συναίσθηση εκείνων όταν τις έκαναν. Ούτε στον προσωπικό / οικογενειακό μου περίγυρο. Άρα, ούτε και τώρα.

 

Κρατώ αυτά τα αισθήματα για ανθρώπους που υποφέρουν από πράγματα που ποτέ δεν μπορούσαν να ελέγξουν (θύματα καταστροφών, πολέμων - ναι, όπως οι Σύριοι - , την γειτόνισσά μου που είναι 38 χρονών, μάνα 2 παιδιών που διαγνώστηκε προχτές με λευχαιμία και ούτω καθεξής). Δεν μου περισσεύει τίποτα άλλο. 

 

Μάλλον δεν είμαι "και γαμώ τα άτομα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για το γεγονός ότι βάζεις, έστω και σε συντακτικό επίπεδο, τον Παντελίδη στο ίδιο επίπεδο (πολιτιστικής προσφοράς, αναγνωριστιμότητας ίσως; - δεν ξέρω)  με κάποιον / κάποιους από τους θρύλους της rock, δεν θα μπω σε άλλο σχολιασμό. Όσα καταλαβαίνει ο καθένας.

 

Η μουσική είναι θέμα γούστου. Η ανθρωπιά όχι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Έκτορα,είπα μέσα μου το εξής απλό...Αν δεν έκανες τον πολύ προφανή και εντελώς άσχετο παραλληλισμό "τι είναι οι θρύλοι της rock και τι είναι ο Παντελίδης" επί του συγκεκριμένου,ίσως και να έκανα τον κόπο να σου απαντήσω...Όσο για τα υπόλοιπα,αν έχεις πράγματα να πεις,πες τα όπου και όταν πρέπει για όνομα του Θεού.

 

Εγώ σήμερα θρηνώ για τον Παντελίδη...Ίσως αύριο για κάποιον άλλο,από την γειτονιά μου ή όχι.

 

Να 'σαι καλά και καλή συνέχεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική είναι θέμα γούστου. Η ανθρωπιά όχι

 

Η μουσική είναι θέμα παιδείας. Η ανθρωπιά είναι θέμα οπτικής γωνίας.

 

Για να εξηγήσω το τελευταίο: όταν οι περισσότεροι σκέφτεστε "τί κρίμα, χάθηκε ο τάδε" - ο οποίος ώρα αιχμής οδηγούσε απερίσκεπτα το αυτοκίνητό του σε έναν από τους πιο πολυσύχναστους δρόμους της χώρας - , εγώ σκέφτομαι πόσο τυχεροί είμαστε που δεν θέρισε και άλλους συνανθρώπους μας - οι οποιοί δεν θα έφταιγαν το παραμικρό. Άγιο είχαμε. Οπτική γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου