Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Παντελή Παντελίδη


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μουσική είναι θέμα γούστου. Η ανθρωπιά όχι

 

Το ξαναλέω, έχουμε υπερεκτιμήσει την ανθρωπιά που πιστεύουμε πως έχουμε μέσα μας. Ανθρωπιά δεν είναι ένα RIP σε μια σελίδα ενός φόρουμ, άντε και κανά σχόλιο στο facebook και μετά το μυαλό μας να τριγυρνάει μεταξύ τυρόπιτας και μπουγάτσας. Δεν λέω πως αυτό είναι κακό, όλοι το κάνουν και όλοι το κάνουν ήδη μετά τα σημερινά νέα. Δεν υπάρχει όμως λόγος να παραφουσκώνουμε την συμπεριφορά μας λες και γίνεται κανένας διαγωνισμός. Ο Έκτορας εξέφρασε μια γνώμη, σεβαστή (με την οποία δεν συμφωνώ παρεμπιπτόντως), δεν λυπήθηκες όμως εσύ περισσότερο απ' αυτόν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ήμουν ποτέ φαν του είδους ή του ίδιου. Καμία κακία , κανένα μίσος. Απλά με άφηνε αδιάφορο μιας και τα γούστα μου είναι διαφορετικά.

Μπορώ όμως να πω πόσο κρίμα είναι, για κάποιον που εδώ και 4,5 χρόνια ζει το όνειρό του ή που έστω είναι στα πιο δημιουργικά χρόνια της ζωής του, να χάνεται με αυτό τον τρόπο.

Έχω χάσει πολλούς φίλους σε τροχαία και κάθε φορά που ακούω κάτι αντίστοιχο νιώθω ένα σφίξιμο μαζί με τεράστια απογοήτευση.

Μην τρέχετε στο δρόμο είτε είστε νηφάλιοι είτε δε ξέρω κι εγώ τι. Δεν υπάρχει λόγος να φτάσετε κάπου 5 λεπτά γρηγορότερα με κίνδυνο να βλάψετε εσάς και τους συνανθρώπους σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι το αντιλαμβάνονται, αλλά τσακωνόμαστε για το.. αν πρέπει και αν αξίζει να τσακωνόμαστε. Ας σταματήσουμε. Μία βόλτα από οποιοδήποτε νοσοκομείο, θα θυμίσει στον καθένα μας ότι είμαστε μόνο άνθρωποι και μόνο αν μάθουμε να κατανοούμε τα σφάλματα των άλλων, θα βρούμε κάποια γαλήνη.

 

Θυμηθείτε επίσης, ότι τέτοια ώρα χθες, δεν του πέρναγε από το μυαλό ότι δεν θα δει ποτέ την Παρασκευή.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναλέω, έχουμε υπερεκτιμήσει την ανθρωπιά που πιστεύουμε πως έχουμε μέσα μας. Ανθρωπιά δεν είναι ένα RIP σε μια σελίδα ενός φόρουμ, άντε και κανά σχόλιο στο facebook και μετά το μυαλό μας να τριγυρνάει μεταξύ τυρόπιτας και μπουγάτσας. Δεν λέω πως αυτό είναι κακό, όλοι το κάνουν και όλοι το κάνουν ήδη μετά τα σημερινά νέα. Δεν υπάρχει όμως λόγος να παραφουσκώνουμε την συμπεριφορά μας λες και γίνεται κανένας διαγωνισμός. Ο Έκτορας εξέφρασε μια γνώμη, σεβαστή (με την οποία δεν συμφωνώ παρεμπιπτόντως), δεν λυπήθηκες όμως εσύ περισσότερο απ' αυτόν.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Μάλλον εξέφρασες λιγότερο αιχμηρά και περισσότερο συμπυκνωμένα ένα μέρος αυτών που ήθελα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R.I.P. Παντελή Παντελίδη

Είχε χρόνια μπροστά του και μου άρεσε ότι ήταν αυτοδημιούργητος καλλιτέχνης.Σεβασμός άσχετα αν δεν είμαι φαν της μουσικής αυτής.

 

Λίγα πράματα θα πω στον Έκτορα μόνο και δεν ξαναγράφω.

 

Μπορεί ο τρόπος μου να ήταν άκομψος, αλλά αυτό που θέλω να καυτηριάσω είναι την άκρως υποκριτική συμπεριφορά της καταναλωτικής (και σε επίπεδο προτύπων & "καλλιτεχνών" και πάσης φύσεως διασκεδαστών του 24-ωρου και της πρόσκαιρης φήμης) κοινωνίας μας.

 

Το θέμα είναι RIP Παντελή Παντελίδη αν θες να καυτηριάσεις κοινωνίες και συστήματα όπως λες κλπ κλπ ανοιξε ένα άλλο θέμα.Μάλλον να κοροιδέψεις θες. Δεν σέβεσαι το γεγονος ότι άδικα πέθανε κάποιος νέος ,χωρίς να έχει προκαλέσει, βάζοντας ταμπέλες τζοκερ.

 

Και για να ολοκληρώσω την εξήγησή μου, ποτέ στην ζωή μου δεν χρησιμοποίησα ούτε το κρίμα, ούτε την λύπηση για συνέπειες πράξεων ανθρώπων που ήταν σε πλήρη γνώση και συναίσθηση εκείνων όταν τις έκαναν. Ούτε στον προσωπικό / οικογενειακό μου περίγυρο. Άρα, ούτε και τώρα.

 

Κρατώ αυτά τα αισθήματα για ανθρώπους που υποφέρουν από πράγματα που ποτέ δεν μπορούσαν να ελέγξουν (θύματα καταστροφών, πολέμων - ναι, όπως οι Σύριοι - , την γειτόνισσά μου που είναι 38 χρονών, μάνα 2 παιδιών που διαγνώστηκε προχτές με λευχαιμία και ούτω καθεξής). Δεν μου περισσεύει τίποτα άλλο. 

 

Μάλλον δεν είμαι "και γαμώ τα άτομα"...

Οκ μάλλον ήσουν παρών στο ατύχημα και ξέρεις ακριβώς ότι σκοτώθηκε επειδή ήταν υπαίτιος/έφταιγε?????

Τεσπα, στα ποστ που έγραψες δεν είδα ούτε ένα RIP..άρα για ποιο λόγο γράφεις?

Να αποδείξεις τι? Ότι RIP αξίζουν όσοι είναι στο music hall of fame?ΕΛΕΟΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λυπήθηκες όμως εσύ περισσότερο απ' αυτόν.

 

Φυσικα και λυπηθηκε περισσοτερο μια και ο Εκτορας ΔΕΝ λυπηθηκε καθολου.

 

Το ειπε αλλωστε ξεκαθαρα ο ανθρωπος

 

εγώ σκέφτομαι πόσο τυχεροί είμαστε που δεν θέρισε και άλλους συνανθρώπους μας - οι οποιοί δεν θα έφταιγαν το παραμικρό. Άγιο είχαμε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού το ξέρεις?

 

Δεν το ξέρω, μπορώ να το υποθέσω. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

 

Τελικά αν υπάρχει κάτι που αξίζει να ειπωθεί αυτό είναι το σχόλιο του FortySixAndTwo

"Μην τρέχετε στο δρόμο είτε είστε νηφάλιοι είτε δε ξέρω κι εγώ τι. Δεν υπάρχει λόγος να φτάσετε κάπου 5 λεπτά γρηγορότερα με κίνδυνο να βλάψετε εσάς και τους συνανθρώπους σας."

 

Δεν ξέρω πόσοι το αντιλαμβάνονται, αλλά τσακωνόμαστε για το.. αν πρέπει και αν αξίζει να τσακωνόμαστε.

 

Κανείς δεν τσακώνεται. Η διαφωνία δεν ισούται με τσακωμό.

 

Τεσπα, στα ποστ που έγραψες δεν είδα ούτε ένα RIP..άρα για ποιο λόγο γράφεις?

Να αποδείξεις τι? Ότι RIP αξίζουν όσοι είναι στο music hall of fame?ΕΛΕΟΣ...

 

Γιατί βρε 'συ Gommer, εσύ που έβαλες RIP τι ακριβώς απέδειξες και σε ποιον;

 

Φυσικα και λυπηθηκε περισσοτερο μια και ο Εκτορας ΔΕΝ λυπηθηκε καθολου.

 

Δεν μπορώ να ξέρω πόσο λυπήθηκε ο ένας και πόσο ο άλλος, ρητορική ήταν η σύγκριση. Μπορώ να ξέρω όμως πως στην πραγματικότητα δεν λυπόμαστε όσο θα θέλαμε να νομίζουμε.

 

Τέλοσπάντων, κρίμα που χάθηκε ο άνθρωπος αυτός και μακάρι να γίνουν καλά οι συνεπιβάτες του. Είχε τον σεβασμό μου ως πρός το οτι κατάφερε κάτι που λίγοι μπορούν. Αυτά...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι το αντιλαμβάνονται, αλλά τσακωνόμαστε για το.. αν πρέπει και αν αξίζει να τσακωνόμαστε. Ας σταματήσουμε. Μία βόλτα από οποιοδήποτε νοσοκομείο, θα θυμίσει στον καθένα μας ότι είμαστε μόνο άνθρωποι και μόνο αν μάθουμε να κατανοούμε τα σφάλματα των άλλων, θα βρούμε κάποια γαλήνη.

 

 

 

Αφτά + Δεν πήγατε ποτέ σε κηδεία-ακόμα και εγγλέζου- και να πείτε ριπ-ρουπ-τρακαμρουπ.

Οι περισσότεροι μάλλον, δεν έχετε περάσει από νοσοκομείο σαν επισκέπτες πράγμα που φυσικά σας το εύχομαι να μη συμβεί και τέλος μη βγάζουμε ηθικά διδάγματα του στυλ, μη πίνετε και οδηγάτε, φοράτε ζώνη κλπ. Όσοι πιάνουμε τιμόνι στα χέρια μας, ξέρουμε πολύ καλά, πως ακόμα και νηφάλιοι, φορώντας ζώνη, κράνος, εξάρτηση και πανοπλία, μπορεί από μια στιγμιαία απροσεξία να κοιτάμε τα ραδίκια ανάποδα και συγχρόνως να έχουμε κάνει κακό και σε άλλους, οπότε ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί.

Όταν και εάν αποφανθούν οι αρμόδιοι για τις συνθήκες, τότε αυτό μπορεί να μας γίνει μάθημα.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και λυπηθηκε περισσοτερο μια και ο Εκτορας ΔΕΝ λυπηθηκε καθολου.

 

Το ειπε αλλωστε ξεκαθαρα ο ανθρωπος

 

 

Superfunk, και όλοι, ό,τι έγραψε ο Έκτορας είναι εκεί και μπορεί να ξαναδιαβαστεί αργότερα με πιο καθαρό μυαλό. Το ότι δεν έγραψε μέσα σε λυγμούς (έπρεπε; δε βρίσκεστε στο προφίλ των φίλων σας στο facebook, για να συνέρθουμε λιγάκι) τον καθιστά persona non grata;

Μη πατάτε "Αποστολή" εν βρασμώ.

 

Για την ανθυπολεπτομέρεια ενός ακόμα θανάτου στη γαμημένη την άσφαλτο (σε αντίθεση με το θάνατο από, ξέρω γω, έσχατο γήρας), δυο - τρεις είδα να μιλάνε.

 

(Note to self: καλύτερα να πάω να σκαλίσω την Espresso για να δω πόσα posts θα βρω για τις πρόσφατες φωτό που τον απεικόνιζαν εν ώρα εργασίας δίπλα σε ένα λόφο από γαρδένιες).

 

Καλή δύναμη στους δικούς του.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου