Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Παντελή Παντελίδη


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ζώνη παιδιά.. ΠΑΝΤΑ ζώνη (ή κράνος για τους λάτρεις των μηχανών) και προσοχή.

Σε σοβαρό τροχαίο ατύχημα ως συνεπιβάτης εάν δεν φορούσα ζώνη αυτή τη στιγμή δεν θα σας έγραφα αυτό το μήνυμα γιατί ή θα ήμουν νεκρός κατα πάσα πιθανότητα ή φυτό (που το θεωρώ χειρότερο).. δεν χρειάζεται να πω τίποτα άλλο.

RIP

 

Το χρησιμότερο πράγμα που γράφτηκε σε αυτό το thread.

 

Έχω την αίσθηση, από αυτά που ακούσαμε από τα ΜΜΕ, (δυστυχώς) δεν φορούσαν ζώνες.

 

Αυτό το σημερινό, μου θύμισε μια προσωπική ιστορία: Ένα φίλο που χάσαμε πριν λίγα χρόνια, εκεί στην Βουλιαγμένης, κάνα χιλιόμετρο παραπάνω, στο ρεύμα για Αθήνα.

 

Έσκασε το αμάξι σε ένα δένδρο. Αυτός δεν φορούσε ζώνη. Άφησε πίσω του ένα παιδί τεσσάρων μηνών. Ο συνοδηγός φορούσε ζώνη. Δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, μπες και στου Lemmy το RIP και πες μας για τις επιπτώσεις του speed και του αλκοόλ... :P

 

Κοίτα, δεν βλέπεις συχνά ανθρώπους που κάνουν υπερβολικές καταχρήσεις σε σημείο να τους σκοτώνουν. Δυστυχώς όμως βλέπεις αρκετά συχνά ανθρώπους που οδηγούν χωρίς να ενδιαφέρονται για την δικιά τους ζωή, την ζωή των συνεπιβατών τους και την ζωή των γύρω τους. Νομίζω λοιπόν πως το να μιλάς γι' αυτά είναι πιο σημαντικό. Άσε που κάπου οι over the top ζωές των ροκ στάρ μας φαίνονται και φυσιολογικές ενώ το να οδηγείς ανεύθυνα δεν είναι φυσιολογικό για κανένα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναλέω, έχουμε υπερεκτιμήσει την ανθρωπιά που πιστεύουμε πως έχουμε μέσα μας. Ανθρωπιά δεν είναι ένα RIP σε μια σελίδα ενός φόρουμ, άντε και κανά σχόλιο στο facebook και μετά το μυαλό μας να τριγυρνάει μεταξύ τυρόπιτας και μπουγάτσας. Δεν λέω πως αυτό είναι κακό, όλοι το κάνουν και όλοι το κάνουν ήδη μετά τα σημερινά νέα. Δεν υπάρχει όμως λόγος να παραφουσκώνουμε την συμπεριφορά μας λες και γίνεται κανένας διαγωνισμός. Ο Έκτορας εξέφρασε μια γνώμη, σεβαστή (με την οποία δεν συμφωνώ παρεμπιπτόντως), δεν λυπήθηκες όμως εσύ περισσότερο απ' αυτόν.

 

Αγαπητέ μου το πηγαίνεις λίγο λάθος το πράγμα. Και όσοι ξεκινήσατε τη σύγκριση περί προσφύγων κλπ κλπ κατά τη γνώμη μου το ίδιο. (Νομίζετε ότι) πάτε κάτι να πείτε με όλο αυτό αλλά στο τέλος δε βγάζετε νόημα. Το ότι δεν ανοίγονται thread με οτιδήποτε κακό συμβαίνει στον κόσμο, δεν σημαίνει ότι είναι απλά μόδα ή ότι όλοι έχουν στο μυαλό τους την τυρόπιτα και την μπουγάτσα που λες κι εσύ ενώ στην ουσία χέστηκαν/με για το τι πραγματικά συμβαίνει στον κόσμο.

 

Ούτε χρειάζεται κανείς να κλαίει με λυγμούς ούτε να πάει στην κηδεία κάποιου (επιχείρημα absurdum λέγεται αυτό) για να θέλει να συλλυπηθεί μέσω διαδικτύου εκφράζοντας μία ευχή σε έναν άνθρωπο που έφυγε απ' τη ζωή ή την οικογένειά του που μένει πίσω. Αν μη τι άλλο, κάτι καλό δείχνει όλο αυτό (για το thread που ανοίχτηκε).

 

Καταλαβαίνω ότι όλοι μας έχουμε μέσα ''μαυρίλα'' για όσα απίστευτα πράγματα συμβαίνουν σε αυτόν τον κόσμο τον τελευταίο καιρό αλλά δε σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεται ο κόσμος γενικότερα ή ότι απλώς είναι όλοι υποκριτές. Νομίζω το βλέπεις εντελώς λάθος αν και νομίζω μπορώ να καταλάβω το γιατί. Ως προς το γιατί να ανοίγονται thread για εκείνον και όχι για άλλους, έτσι συμβαίνει ρε παιδιά με άτομα που είναι γνωστά σε περισσότερο κόσμο λόγω εμφάνισης τους στα μέσα μ ε ή γενικότερα ανήκουν σε τέτοιους χώρους (καλλιτεχνικούς κλπ).

 

Ας πούμε λοιπόν καλό ταξίδι στον άνθρωπο, που προσωπικά μου φαινόταν και συμπαθής για να είμαι ειλικρινής και μετά από όλο αυτό, ας σκεφτούμε λίγο πέραν της ελλείψεως ζώνης (που όντως μάλλον δεν φορούσε), μήπως οι ελληνικοί δρόμοι με τις τραγικές τους ελλείψεις και τα τραγικά κατασκευαστικά λάθη συντείνουν στα τροχαία ατυχήματα σε αυτήν την κατά τα άλλα φανταστική και πάντοτε στο πλευρό του πολίτη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νick_ls συμφωνώ με όλα όσα λες. Το σχόλιό μου προέκυψε γιατί διαπιστώνω, ειδικά στα social media, έναν περίεργο ηδονισμό στην εξέφραση συλλυπητηρίων, σαν να υπάρχει ένας άτυπος διαγωνισμός ποιος θα γράψει την ατάκα που θα τον κάνει να φαίνεται πιο δυστυχής ενώ η αλήθεια είναι πως δεν τον νοιάζει και τόσο. Η χρήση του μέσου έχει γίνει πιο σημαντική απ΄το περιεχόμενο που αυτό προσφέρει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαστε μόνο άνθρωποι και μόνο αν μάθουμε να κατανοούμε τα σφάλματα των άλλων, θα βρούμε κάποια γαλήνη.

 

 

+1000

 

Εν κατακλείδι:

 

Θυμηθείτε επίσης, ότι τέτοια ώρα χθες, δεν του πέρναγε από το μυαλό ότι δεν θα δει ποτέ την Παρασκευή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ας σκεφτούμε λίγο πέραν της ελλείψεως ζώνης (που όντως μάλλον δεν φορούσε), μήπως οι ελληνικοί δρόμοι με τις τραγικές τους ελλείψεις και τα τραγικά κατασκευαστικά λάθη συντείνουν στα τροχαία ατυχήματα σε αυτήν την κατά τα άλλα φανταστική και πάντοτε στο πλευρό του πολίτη χώρα.

 

Σαφέστατα και ναι- κακοτεχνίες, άθλια σήμανση, λακκούβες καρμανιόλες κλπ...  Και τους έχουμε πληρώσει χρυσούς αυτούς τους Κ$λ*δρομους- σε λάστιχα και αμορτισέρ.

 

Αλλά αυτό με τις ζώνες, δεν μπορώ να το χωνέψω- και μάλιστα από νέους ανθρώπους. Μπήκες στο αμάξι; Ζώνες... τέλος. Όλοι ζώνες. Μπροστά, πίσω ζώνες.

 

Θυμάμαι όταν τις επέβαλαν στις αρχές τις δεκαετίας του '80 αν θυμάμαι καλά, το τι παπάτζα έκαναν οι ελληνάρες για να μην τις φορέσουν.

 

Τις έριχναν επάνω τους και δεν τις κούμπωναν, έριχναν επάνω τους μια ζώνη (παντελονιού).

 

Αυτές τις παπάτζες έκαναν οι γονείς μας, κάποιες γενιές πίσω. Αλλά τώρα... νέοι άνθρωποι και να λέμε ξανά- μανά για ζώνες;

Κρίμα, πολύ κρίμα.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που όποτε το σκέφτομαι και πραγματικά με στεναχωρεί ειναι το γεγονός οτί οι δικοί του ανθρωποι θα βλέπουν το πρόσωπο του στα videoclips και θα ακούνε την φωνή του για πάντα. προσωπικά αυτό δεν θα μπορούσα να αντέξω κάτι τέτοιο θα με τρέλαινε.

RIP για τον Παντελίδη. δεν ήμουν φαν αλλά δεν έχει καμία σημασία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ο Παντελης Παντελιδης ισως να εχασε τελικα τη ζωη του γιατι φορουσε ζωνη ασφαλειας, με αποτελεσμα να εγκλωβιστει στο αμαξι...."

Τελευταιες πληροφοριες απο την τροχαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου