Προς το περιεχόμενο

Ακουω υπερηχους ?


KnightRider1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα

 

Ειδα οτι υπαρχουν ακουστικα bone conduction τα οποια ακους τον ηχο μεσω δονησης που παει στα οστα αντι του αερα που ακουμε.

 

Προσφατα εφτιαξα κατι σαν ακουστικα αλλα με πιεζοηλεκτρικη καψα εβαλα παρα πολυ ενισχυση και το πρωτο πραγμα ειναι που το εβαλα διπλα απο τα αυτια και ακουω μουσικη λες και ειναι η μπαντα μεσα μου και ο ηχος πολυ Real.

 

Μετα δοκιμασα να κανω ενα Tone Test και καταφερα να ακουσω μεχρι 35KHz και εβαλα εναν εξωτερικο frequency analyzer μηπως τοιχον διμιουργουνται τιποτα αρμονικες ή να δημιουργειται τιποτα ηχους και να βγαζει τις ακουστικες συχνοτητες κλπ αλλά πραγματικα οταν εβαλα 35KHz πρωτη φορα στην ζωη μου ακουσα τοσο ψηλο ηχο.

 

Στον αερα ακουω μεχρι ~19KHz

 

Ειδα στο ιντερνετ οτι ισχυει αυτο ,,εσεις συμφωνειτε ???

piezo.jpg.d9151ac7bac8183a59d816791dcde9ce.jpg

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα

 

Ειδα οτι υπαρχουν ακουστικα bone conduction τα οποια ακους τον ηχο μεσω δονησης που παει στα οστα αντι του αερα που ακουμε.

 

Προσφατα εφτιαξα κατι σαν ακουστικα αλλα με πιεζοηλεκτρικη καψα εβαλα παρα πολυ ενισχυση και το πρωτο πραγμα ειναι που το εβαλα διπλα απο τα αυτια και ακουω μουσικη λες και ειναι η μπαντα μεσα μου και ο ηχος πολυ Real.

 

Μετα δοκιμασα να κανω ενα Tone Test και καταφερα να ακουσω μεχρι 35KHz και εβαλα εναν εξωτερικο frequency analyzer μηπως τοιχον διμιουργουνται τιποτα αρμονικες ή να δημιουργειται τιποτα ηχους και να βγαζει τις ακουστικες συχνοτητες κλπ αλλά πραγματικα οταν εβαλα 35KHz πρωτη φορα στην ζωη μου ακουσα τοσο ψηλο ηχο.

 

Στον αερα ακουω μεχρι ~19KHz

 

Ειδα στο ιντερνετ οτι ισχυει αυτο ,,εσεις συμφωνειτε ???

 

αν είσαι πάνω από 30 αποκλείονται τα 19KHz.

Και πολλά σου έβαλα, (αν έχεις και προίστορία με live κλπ)

Αν δώσεις γκάζια μπορεί να ακούσεις 19khz, αλλά δεν σημαίνει τίποτα.

Πρέπει να τα ακούς στην ίδια στάθμη (spl) που ακούς τις πιό νορμάλ συχνότητες, να στο πω πιό λιανά.

Βάλε και άκου έναν τόνο στο 1khz. Όμως όσο να ακούγεται μόλις.

Και μετά βάλε και τους 19.

Όχι 19, ούτε 14 δε θα φτάσεις.

 

Βέβαια μπάινουν και άλλοι παράγοντες στο παιχνίδι πχ καμπύλη Fletcher Munson κ.α. πολλά....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι 24 χρονων εχω κανει αυτο που λες και εχω φτασει μεχρι τα 19KHz αλλα βεβαια τα ακουω πολυ χαμηλα τα 19KHz ,πιο καλα σε νορμαλ ενταση ακουω μεχρι 17KHz.

 

Με την πιεζοηλεκτρικη καψα που εκανα (μεσω δωνησης αντι του αερα) εφτασα ~35KHz αλλα βεβαια ειναι λες και με τριπησε μια λεπτη βελονα στα αυτια μου οταν πηγε απο τα 22KHz και περα.

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μιλάμε για πιο χαμηλά γενικώς.

Μιλάμε για κατώφλι ακοής.

Δηλαδή τους 1000 κύκλους μόλις να ακούγονται.

 

Αν πας ποτέ σε ΩΡΛ να κάνεις ακουόγραμμα θα καταλάβεις τι σου λεω.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι τα ακουω ολα ισα

 

Σιγουρα απο το 1KHz μεχρι 19KHz δεν εχω την ιδια ενταση ,τα 16KHz τα πιανω οσο το 1KHz στην πιο χαμηλη ενταση ,,δηλ εκει που βαζω και ξεκιναω να ακουω το 1KHz εβαλα 16KHz στην ιδια χαμηλη ενταση και το ακουσα κανονικα, στα 17KHz χρειαζομαι +3dB για να πω οτι ξεκιναω

 

Αν και το θεμα ηταν για την πιεζοηλεκτρικη καψα που πιστευω οτι οντως ισχυει οτι μπορουμε να ακουμε πανω απο 20KHz γιατι ενα μερος του αυτιου μας μας περιοριζει να μην ακουμε περα απο 20KHz κατι σαν lowpass

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι τα ακουω ολα ισα

 

Σιγουρα απο το 1KHz μεχρι 19KHz δεν εχω την ιδια ενταση ,τα 16KHz τα πιανω οσο το 1KHz στην πιο χαμηλη ενταση ,,δηλ εκει που βαζω και ξεκιναω να ακουω το 1KHz εβαλα 16KHz στην ιδια χαμηλη ενταση και το ακουσα κανονικα, στα 17KHz χρειαζομαι +3dB για να πω οτι ξεκιναω

 

αυτό σου λεω.

Αρα με το δικό σου τεστ (γενικά αναξιόπιστο αλλά έστω αποδεκτό) ακούς έως 16 που είναι λογικό.

Αμα λες -3db στα 17 στα 19 θα είσαι και 10 κάτω.

 

Στα live να βάζεις βαμβάκι ή έστω ποιοτικά in ear (με λογική ένταση)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αν και in ear δεν μαρεσει να βαζω ,αυτο που κανω στα live ειναι στο γραφικο equalizer να εχω χαμηλωμενα απο τα 16KHz και περα γιατι πραγματικα αμα παω σε αλλα live δεν αντεχω να ακουω γιατι περνανε τα 17-18KHz και ο ηχος τσιριζει παρα πολυ.

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σε πρόβες βάζω συνήθως τα ακουστικά του Bluetooth μου χωρίς να παίζουν τίποτα.

Φιλτράρουν μια χαρά υψηλές.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εκτός και αν είσαι ο Zuberman τα παρακάτω πρέπει να ισχύουν και για σένα. Εκτός και αν έχεις alien DNA ή σχέση με τα αιλουροειδή.  ;)

Εν ολίγοις στο ακοόγραμμα το φάσμα μετριέται με δεδομένη ένταση κατα ANSI standard.

 

Audiograms of human hearing are produced using an audiometer, which presents different frequencies to the subject, usually over calibrated headphones, at specified levels. The levels are weighted with frequency relative to a standard graph known as the minimum audibility curve, which is intended to represent "normal" hearing. The threshold of hearing is set at around 0 phon on the equal-loudness contours (i.e. 20 micropascals, approximately the quietest sound a young healthy human can detect),[11] but is standardised in an ANSI standard to 1 kHz.[12] Standards using different reference levels, give rise to differences in audiograms. The ASA-1951 standard, for example, used a level of 16.5 dB SPL (sound pressure level) at 1 kHz, whereas the later ANSI-1969/ISO-1963 standard uses 6.5 dB SPL, with a 10 dB correction applied for older people.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου