Προς το περιεχόμενο

Ακουω υπερηχους ?


KnightRider1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμαστε το και εσεις !!,απλα θελει παρα πολλα dB δεν ειπα οτι τα 35KHz θα τα ακουμε σε χαμηλη ενταση ή στην ιδια ενταση με το 1KHz.

 

Εδω ειναι και το αρθρο με τα bone conduction

http://biology.stackexchange.com/questions/27898/can-humans-perceive-sounds-above-20-khz

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ακούω και άλλο αισθάνομαι.  Και σου ειπα οτι ακούω σημαίνει ολες τις συχνότητες στην ίδια σταθμη. Αυτό που λες ειναι cheating. Πολλοι θα ακούσουν συχνότητες αμα δώσουν 30 db πανω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι ομως εφοσον δινουμε αρκετα dB σε τοσο υψηλες συχνοτητες και υπαρχει αυτη η αντιληψη σημαινει οτι θα ακουστει ομως (οχι ομως μεσω του αερα). Αμα ισοσταθμισουμε σωστα ωστε να ειναι σχεδον φλατ μεχρι τους υπερηχους θα ειναι σαν να ακουμε φυσιολογικα βεβαια δεν θα εχουμε καθολου καλο threshold.

 

Δεν ειπα οτι θα ακουμε το ιδιο οπως τα σκυλια αλλα εφοσον υπαρχει αυτη η δυνατοτητα να ακουμε υπερηχους αλλά να χρειαζεται πολλα dB πιστευω οτι ειναι καλυτερο να υπαρχει κατι παρά το τιποτα.

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι 24 χρονων

 

γκομενα έχεις?  Γιατί και εγώ που είμαι 42 ακούω κάτι παλαβα αλλά δεν ξέρω τι να πω στα παιδιά μου, πόσο μάλλον στην μάνα τους.

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://en.wikipedia.org/wiki/Ultrasonic_hearing

 

Mπορει 24 αλλα δεν νομιζω οτι λεω παλαβομαρες ,,το οτι στον αερα ακουμε μεχρι 19KHz δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρξει τροπος να ακουμε και υπερηχους

 

 

Ibanez SR300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Researchers Tsutomu Oohashi et al. have coined the term hypersonic effect[3] to describe the results of their controversial study supporting audibility of ultrasonics.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που είμαι 48 έχω ήδη πάψει να ακούω <8.000 Ηz.

Σε συγκροτήματα από τα 15 μου, στα μπουζούκια από τα 18, στο ραδιόφωνο παραγωγές καμιά 30αριά χρόνια, DJ καμμιά 10αριά χρόνια.... τα έκαψα τα αυτάκια μου δυστυχώς!!!!

Γι αυτό φίλοι μου προσέξτε τα αυτιά σας και κάντε οικονομία σε αυτά για να τα έχετε γερά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου