Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Fender American standard Jazz bass προτάσεις?


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα.Έχω ενα Fender American std jazz bass και κοιτάζω για αλλαγή μαγνητών για τον λόγο του ότι δεν με ικανοποιεί το output που βγάζουν οι συγκεκριμενοι που φοράει. Ειναι του 2012 το οργανο και τον λίγο καιρό που το εχω παρατηρώ ότι δεν έχει ικανοποιητικό ouput (σε σχέση πχ με ενα precision που έχω).Έχετε κάτι να προτείνετε?Η χροια με ικανοποιεί απόλυτα ο μόνος λόγος που σκέφτομαι αλλαγή είναι το output.Ευχαριστώ πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα έβαζα Delano κι ας με βρίσουν όλοι.

 

Κάποιους από jc series.

 

http://www.delano.de/products.html?&cHash=1b77bc981e&tx_smtdelano_pi1[series]=5&tx_smtdelano_pi1[strings]=5&tx_smtdelano_pi1[system]=32

 

Δεν ξέρω βέβαια αν η αλλαγή μαγνητών είναι το ζητούμενο εδώ.

Ίσως φταίει κάτι άλλο.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κάτι να προτείνετε?Η χροια με ικανοποιεί απόλυτα ο μόνος λόγος που σκέφτομαι αλλαγή είναι το output.

 

To μπασο σου φοραει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ Fender Custom Shop 60s μαγνητες.

Αν θελεις περισσοτερο output απλα ΣΗΚΩΣΕ ΤΟΥΣ ΨΗΛΟΤΕΡΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μπασο σου φοραει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ Fender Custom Shop 60s μαγνητες.

 

Όντως  οι καλύτεροι που έχουν φορεθεί  στην am. Standard  σειρά

 

 

Αν θελεις περισσοτερο output απλα ΣΗΚΩΣΕ ΤΟΥΣ ΨΗΛΟΤΕΡΑ.

 

ή  δώσε  λίγο  gain  στον  ενισχυτή 8)

 

τώρα αν  θες  ντε και καλά  high output  να ξέρεις ότι  θα πας  σε πιο aggressive  ή σε πιο modern μονοπάτια χάνοντας  λίγο  την  ‘’κλασσική’’ χροιά.

 

ρίξε  και μια  ματιά  να δεις τι παίζει εδώ γενικά.

http://www.bestbassgear.com/jazz-bass.htm 

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δοκιμάσω να σηκώσω τους μαγνήτες για αρχή. Επειδή δεν το χω ξανακάνει, πρέπει να προσέξω τίποτα ιδιαίτερο για να βρω το ''ιδανικό'' ύψος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αυτονόητο  καταρχήν,  να μην ''κοπανάνε''  οι  χορδές  στους πόλους των μαγνητών  κατά το παίξιμο

 

το ''ιδανικό'' ύψος θα το κρίνουν τα αυτιά σου  

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αυτονόητο  καταρχήν,  να μην ''κοπανάνε''  οι  χορδές  στους πόλους των μαγνητών  κατά το παίξιμο

 

το ''ιδανικό'' ύψος θα το κρίνουν τα αυτιά σου  

 

Σωστα και τα δυο. Πιθανοτατα θα βρεις το "σωστο" υψος σε αρθρα online αλλα εγω παντα παω με το αυτι. Πολυ μικρες "βολτες" το κατσαβιδι και παντα συνδεδεμενος σε ενισχυτη για παιξιμο και ακουσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα.Έχω ενα Fender American std jazz bass και κοιτάζω για αλλαγή μαγνητών για τον λόγο του ότι δεν με ικανοποιεί το output που βγάζουν οι συγκεκριμενοι που φοράει. Ειναι του 2012 το οργανο και τον λίγο καιρό που το εχω παρατηρώ ότι δεν έχει ικανοποιητικό ouput (σε σχέση πχ με ενα precision που έχω).Έχετε κάτι να προτείνετε?Η χροια με ικανοποιεί απόλυτα ο μόνος λόγος που σκέφτομαι αλλαγή είναι το output.Ευχαριστώ πολυ!

Κατ' αρχήν είναι λάθος η σύγκριση, ειδικά σε σχέση με το Precision (και δεν ξέρουμε καν με τι p-bass μαγνήτη συγκρίνεις).

Και κατά δεύτερον, κοιτάμε να έχουμε τα απαραίτητα (και περίσσια) watt στον amp γιατί ΔΕΝ πρέπει το output των μαγνητών να είναι το δεσμευτικό επιλογής.

Δηλαδή αν είχες vintage όργανο που κελάηδαγε αλλά ήταν χαμηλοέξοδο θα του βγαζες τα ματάκια και θα του βαζες χαμπακεροειδείς υψηλοέξοδους για να χεις;

Την χροιά και τον όγκο (όχι ένταση) ψάχνουμε. Και από χροιά, όπως λες, είσαι ικανοποιημένος.

 

Κοίτα να τους ανεβάσεις λίγο (μέτρα τους επ' ευκαιρία) και κοίτα να πάρεις ενίσχυση που δεν θα σε απασχολεί το output του μπάσου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν είναι λάθος η σύγκριση, ειδικά σε σχέση με το Precision (και δεν ξέρουμε καν με τι p-bass μαγνήτη συγκρίνεις).

Και κατά δεύτερον, κοιτάμε να έχουμε τα απαραίτητα (και περίσσια) watt στον amp γιατί ΔΕΝ πρέπει το output των μαγνητών να είναι το δεσμευτικό επιλογής.

Δηλαδή αν είχες vintage όργανο που κελάηδαγε αλλά ήταν χαμηλοέξοδο θα του βγαζες τα ματάκια και θα του βαζες χαμπακεροειδείς υψηλοέξοδους για να χεις;

Την χροιά και τον όγκο (όχι ένταση) ψάχνουμε. Και από χροιά, όπως λες, είσαι ικανοποιημένος.

 

Κοίτα να τους ανεβάσεις λίγο (μέτρα τους επ' ευκαιρία) και κοίτα να πάρεις ενίσχυση που δεν θα σε απασχολεί το output του μπάσου.

 

Πεσ'τα χρυσόστομε... μεσ'το μυαλό μου είσαι! 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!Οσον αφορά τον ενισχυτή αυτός φτάνει και περισεύει. Μιλάμε για έναν gallien krueger 700 rb-II. Δεν έχω θέμα με τα watts.

 

Αντιλαμβάνομαι την λάθος σύγκριση ίσως με το precision (steve harris model) απλα θα ήθελα και το jazz μου να κυμαίνεται στο ίδιο output αν είναι δυνατόν. Εφόσον λοιπόν τα watts δεν είναι πρόβλημα μιλάμε είτε για άμεσο σήκωμα μαγνήτη είτε αλλαγή μαγνήτη σε έναν πιο υψηλοέξοδο απ ότι μου λέτε.

 

Γενικά τα jazz έχουν φήμη low output? Για παραπάνω λεπτομέρεις να όσον αφορά το παίξιμο να προσθέσω ότι το είδος της μπάντας είναι ένα μείγμα punk με math και το παίξιμο βγαίνει κυρίως με πένα και το darkglass για drive. Σαυτό το σημείο να τονισω την διαφορά σε volume drop όταν απενεργοποιώ το darkglass κάτι που δεν συμβαίνει με το precision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου