Προς το περιεχόμενο

Bass preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλυσπερα.Ψαχνω προενυσχιση μπασου ειτε rack ειτε πεταλι.Καταληλη για reage με δυνατα-καθαρα μπασα χωρις να μπουκωνει (αρα κανα bass boobst/deep switch θεωριτε αναγκαιο).Τα πριμα αδιαφορα,το μπασο yamaha attitude ii replica modifyed κουρδισμενο F0#,LB,E,A (175,135,105,85),ο ενυσχιτης υπερ αρκετος (1000watt) θα υποδεχθει την προενυσχιση ως fx-return (μπασο->προενυσχιση->fx return ενυσχιτη->καμπινα)

εχω μονο 50€ και ξεκινησα τις οικονομιες ενω παραληλα ψαχνομαι μεχρι να ερθει η πολυποθητη μερα της αγορας...

Ακουω γνωμες λοιπον,και ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγώ παίζω με το Sadowski Bass DI/Preamp και το βρίσκω μια χαρά!

 

https://sadowsky.com/product/preampdi-pedal/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sansamp αποριπτεται γιατι ειναι για πιο μεταλ καταστασεις,επεσε στην ερευνα μου εδω και καιρω.Το sadowski φαινετε ευκολοχριστο,μιας και εχει τα απολυτως απαρετιτα πανω.χμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sadowski φαινετε ευκολοχριστο,μιας και εχει τα απολυτως απαρετιτα πανω.χμ...

 

Τα οποία  τα  έχει  και ο ενισχυτής σου ………

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ξεχωριστό  έχει το λοιπόν ο δικό σου ενισχυτής και δεν σε καλύπτει.

 

Αυτό  που θες  γίνετε  απλά ,  φοράς  flats ,παίζεις  με τον neck ,δίνεις μπάσα , κόβεις πριμα και εισαι Οκ

 

Αμα έχεις και δεκαπενταρια  είσαι αρχηγός.

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ξεχωριστό  έχει το λοιπόν ο δικό σου ενισχυτής και δεν σε καλύπτει.

 

Αυτό  που θες  γίνετε  απλά ,  φοράς  flats ,παίζεις  με τον neck ,δίνεις μπάσα , κόβεις πριμα και εισαι Οκ

 

Αμα έχεις και δεκαπενταρια  είσαι αρχηγός.

 

 

+1000

 

αν δε ηχογραφεις ουτε ο ενισχυτης χρειαζεται

 

Το sansamp αποριπτεται γιατι ειναι για πιο μεταλ καταστασεις,επεσε στην ερευνα μου εδω και καιρω.

 

μαλλον η ερευνα σου δεν ελαβε υποψιν της το γεγονος οτι το χρησιμοποιει ο Aston Barret τοσο στα live οσο και στο studio  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις, τι σου λείπει και τι θέλεις.

Μετά, πρέπει να ακούσεις με τα μηχανήματά σου και τα αυτάκια σου.

Αντικατάστατο της εμπειρίας δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου.

Και βέβαια να ξέρεις πως να ρυθμίσεις και πως να συνδυάσεις τον preamp σου με τον τελικό που χει και το δικό του χρώμα.

 

Προσωπικά έχω μία ψύχωση με τους pre την οποία δεν την βρίσκω απόλυτα δικαιολογημένη αλλά με συναρπάζουν.

Το καλοκαίρι έκανα ένα τεστ ....

oJvqKfo.jpg?1

 

Αυτή τη στιγμή, στο rack υπάρχουν ο Hughes & Kettner Fortress και ο EBS Classic Millenium edition. Απίθανα μηχανήματα (one of them will have to go) αλλά και τελείως διαφορετικά.

Όπως εκπληκτικός ήταν και ο Pope και ο Raven και ο Trace Elliott.

O καθείς όμως στο είδος του κι η Lavazza στον espresso

 

Να πω βέβαια ότι σε preamp επίπεδο, ΔΕΝ έχω ακούσει πεταλάκι που να είναι εξίσου καλό με έναν καλό rack pre. Αξιολογότατα έως και απίθανα πετάλια ναι αλλά όχι και σε τέτοιο επίπεδο.

Επιφυλάσσομαι για το JHS Colour Box (που είναι ο επόμενος στόχος μου) που δεν το έχω ακούσει από κοντά.

 

Αν είσαι όμως σπίτι 50% πρόβες 40% και live 10%, μείνε σε έναν καλό amp και άσε τους pre. Αν δουλεύεις στούντιο έχουν και καλούς pre και ακόμα σημαντικότερο καλά DI. Αν δεν έχουν, εκεί πρέπει να επενδύσεις. Στο καλό DI. Από κει και πέρα ο κονσολιέρης κι ο κομπιούτερας θα τα φέρουν όπως θες.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον η ερευνα σου δεν ελαβε υποψιν της το γεγονος οτι το χρησιμοποιει ο Aston Barret τοσο στα live οσο και στο studio  Grin Grin Grin

 

Προσωπικά το απέρριψα γιατί δεν έκανε για ''metal'' καταστάσεις  ;). Με την εμπειρία μου θα το συνιστούσα σε οποιονδήποτε δεν ενδιαφέρεται για βαριά παιξίματα. Δίνει όλα τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις δίνοντας και μια vintage χροια on top!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου