Προς το περιεχόμενο

Bass preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μ'αυτό το κούρδισμα μήπως θα'ταν καλύτερα να επενδύσεις σε καμπίνα με "σπέτσιαλ" μεγάφωνα; Δεν ξέρω βέβαια και τι έχεις τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μ'αυτό το κούρδισμα μήπως θα'ταν καλύτερα να επενδύσεις σε καμπίνα με "σπέτσιαλ" μεγάφωνα; Δεν ξέρω βέβαια και τι έχεις τώρα...

+1

Αλλά κι αυτό ακριβό σπορ.

 

EDIT. Τώρα είδα budget και ζητώ συγγνώμη (για το μάλλον άχρηστο προηγούμενό μου post).

Με 50 κι 100 ευρώ καλύτερα να μείνεις στον amp σου και να κάνεις αυτά που σου πε ο Λευτέρης (lgbesios). Ειδικά για reggae

Αν θες να τα δώσεις κάπου, δώστα σε ένα πετάλι όπως το Boss (η μάρκα όχι τυχαία) EQ και μη βασανίζεσαι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην μην μπερδευεστε με το budget,με 50 ευρω μονο χορδες παιρνεις,απλα το ειπα για να ξερετε οτι εχω καιρω μεχρι να μαζεψω ενα ποσο.Η καμπινα ειναι χειροποιητη με USA καταγωγη,και ειναι για αυτο το κουρδισμα που παιζω οτι πρεπει(ο designer ελαβε υποψην την F0#).

Θελω να εχω κατι να τσιμπαει γυρο στα 30Hz και για αυτο ειπα deep switch κτλ.

Η χρηση σε studio δεν προβλεπετε για τα επομενα 50 χρονια ;D οποτε μενει το σπιτι και το live.

Μου εχει τραβιξει την προσοχη η eden navigator,καθως και η ΒΒΕ βλεπω πως εχει κατι αξιολογο να προσφερει.Επειδη ομως δεν εχω ακουσει τιποτα απο αυτα απο κοντα,και σιγουρα θα υπαρχουν και ποσα αλλα μοντελα που δεν ξερω,ξεκηνησα να ερωτω εδω.Εχω σκεφθει και την λυση booster+31 band EQ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη.

Γενικα θελω ενα πολυ low end rig,αφου παιζω εκει χαμηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Η καμπινα ειναι χειροποιητη με USA καταγωγη,και ειναι για αυτο το κουρδισμα που παιζω οτι πρεπει(ο designer ελαβε υποψην την F0#).

 

Τι φοραει αν επιτρέπετε..  και ποιον ενισχυτή έχεις  ..έτσι  για την κουβέντα. :)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην μην μπερδευεστε με το budget,με 50 ευρω μονο χορδες παιρνεις,απλα το ειπα για να ξερετε οτι εχω καιρω μεχρι να μαζεψω ενα ποσο.Η καμπινα ειναι χειροποιητη με USA καταγωγη,και ειναι για αυτο το κουρδισμα που παιζω οτι πρεπει(ο designer ελαβε υποψην την F0#).

Θελω να εχω κατι να τσιμπαει γυρο στα 30Hz και για αυτο ειπα deep switch κτλ.

Η χρηση σε studio δεν προβλεπετε για τα επομενα 50 χρονια ;D οποτε μενει το σπιτι και το live.

 

Ρε αδερφέ, παίζεις μια οκτάβα κάτω σε 4άρι και 34άρι με hot bucker κολλητά στο neck και με τους νεροσωλήνες για χορδές;

Δεν είναι μπάσο αυτό ρε συ για ρεγγε. Είναι για ήχο σαν σύνθι για dub και συναφή.

Ή για κάτι μεταλοσκευάσματα.

 

Πες μας για την καμπίνα (όλες είναι χειροποίητες, δεν υπάρχουν μηχανήματα που φτιάχνουν καμπίνες). Λογικά θα έχει κατασκευή sub με ανυπαρξία μεσαίων.

Είμαι περίεργος όμως.

Άμα σου κουρδίζει (τσιμπάει σημαίνει peakάρει και δε νομίζω ότι το εννοούσες) στα 30hz (με 15άρι είτε με φόρτιση reflex είτε με transmission line υποθέτω) είμαι περίεργος τι rolloff θα χει στα χαμηλομεσαία ....

 

Δεν θες προενισχυτή. Καθαρό ενισχυτή (hifi φάση) θες (αν η καμπίνα είναι οκ).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμπινα φωραει eminence kappa 3015LF.Ο ενυσχιτης ειναι οτι να'ναι,μεταχειρησμενο τον πηρα,200 ευρω μου κοστισε και ηταν περασμενα μεσανυχτα..την επομενη μερα ειδα οτι του λειπουν οι 8/10 βιδες στο σασι,το vol απο 0-5 ειναι κλειστο και απο 5-10 ανεβαζει πολυ αποτομα (γενικα πρεπει να εχει μπει χερι εκει μεσα παρα πολες φορες)και εχει και χτυπιμα απο ριξιμο...

Το τσιμπιμα στα 30 εννοω οτι θελω να εχει κατι να μπορω να ανεβασω τα 30 και οχι το bass control να ειναι στα 80-100.Βεβαια το ιδανικο θα ειναι να τα εχει και τα 2...πχ http://www.baeramps.com/amps.html

audiokosta,το regae που λεω δεν ειναι το κλασικο bob marley που θες το μπασο ακορντεον.Απλα εχω ακοθσει διαφορα ρεγκε με τον ηχο που θελω να πλυσιασω.Δυνατα χαμηλα και χαμηλομεσεα,χωρις να ειναι λασπη ο ηχος(ναι εχω βαλει και το ebs octabass στο input και επαιξε ωραια αλλα ξεκιναει και synthιζει μετα ο ηχος :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εχω ακοθσει διαφορα ρεγκε με τον ηχο που θελω να πλυσιασω.Δυνατα χαμηλα και χαμηλομεσεα,χωρις να ειναι λασπη ο ηχος

 

Αν μιλας για συγχρονη ρεγγε η συντριπτικη πλειοψηφια παιζει πλεον με 5χορδα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις υπ οψιν σου ποσο αναισθητο ειναι το μεγαφωνο που εχεις, στο f0# ??

Τα +6db της Βαλκυριας δεν αρκουν για να παρεις τα χαμηλα που νομιζεις οτι θες.

 

Απλα εχω ακοθσει διαφορα ρεγκε με τον ηχο που θελω να πλυσιασω.

 

Ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω τι ηχο θες να πλησιασεις. Μηπως θα μπορουσες

να ανεβασεις καποιο δειγμα, καποιο λινκ??

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενυσχιτη που εβαλα για παραδειγμα,τον εβαλα για να εξιγισω το να εχω 2 knob στις μπασες συχνοτητες.Αυτος που εκανε την καμπινα,σχεδιαζε καμπινες στην accugroove οποτε για να διαλεξε αυτο το μεγαφωνο,κατι ξερει(και τρεμει και ολο το σπιτι σε εντασεις που μπωρεις να συζητισεις με τον δυπλανο ενω βαρας και την F0#).Και βασικα η F0# ειναι στα 23Hz και η αρμονικη της που ειναι 3dB πιο δυνατη στα 46.Σε ολες τις νοτες ακουμε αυτην την αρμονικη.Αλωστε οταν δοκιμασα d-tune 3 ημιτονια με D0# που ειναι στα 19Hz πως τη ακουγα οταν ο ανθρωπος ακουει στην καλυτερη απο 20Hz και πανω?

Πρεπει να ψαξω κανα βιντεο με τετοια μπασιλα.

Παντος που εχω βαλει κατι dubstep να παιξουν απο το youtube με την καμπινα,ακουγοταν πολυ ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου