Προς το περιεχόμενο

Bass preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τον ενυσχιτη που εβαλα για παραδειγμα,τον εβαλα για να εξιγισω το να εχω 2 knob στις μπασες συχνοτητες.Αυτος που εκανε την καμπινα,σχεδιαζε καμπινες στην accugroove οποτε για να διαλεξε αυτο το μεγαφωνο,κατι ξερει(και τρεμει και ολο το σπιτι σε εντασεις που μπωρεις να συζητισεις με τον δυπλανο ενω βαρας και την F0#).Και βασικα η F0# ειναι στα 23Hz και η αρμονικη της που ειναι 3dB πιο δυνατη στα 46.Σε ολες τις νοτες ακουμε αυτην την αρμονικη.Αλωστε οταν δοκιμασα d-tune 3 ημιτονια με D0# που ειναι στα 19Hz πως τη ακουγα οταν ο ανθρωπος ακουει στην καλυτερη απο 20Hz και πανω?

Πρεπει να ψαξω κανα βιντεο με τετοια μπασιλα.

Παντος που εχω βαλει κατι dubstep να παιξουν απο το youtube με την καμπινα,ακουγοταν πολυ ωραια.

 

Και τώρα η χαζή ερώτηση: Με αυτόν τον ultra sub ήχο (όπως τουλάχιστον τον περιγράφεις), θα βγεις να παίξεις live;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και τώρα η χαζή ερώτηση: Με αυτόν τον ultra sub ήχο (όπως τουλάχιστον τον περιγράφεις), θα βγεις να παίξεις live;

 

Έλα ντε σεισμούς διασκευάζουν.... ??? ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με αυτον τον ηχο,απολαμβανω να παιζω μπασο.Οποτε και στο σπιτι και στο live αυτο θα ακουγετε.Δεν ειναι τοσο λασπη οσο νομιζετε,αλλα εμενα μου αρεσει και δενει με την ολη φαση.Οποτε πισω στο θεμα μας.Καμια καλη προενυσχιση,παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν εχεις ενίσχυση, την προενίσχυση ψάχνεις;

Πάρε 5-χορδο ή 6-χορδο καθότι με πορδες δεν βαφεις αβγα.

 

Σορι αλλά αυτό που ψάχνεις είναι soundtrack sub bass και όχι music bass και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Καλι τιχι.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και 5χορδο.Ρε παιδια τοσες μπαντες παιζουν d-tune.Αυτοι οι mesugiah η τελος παντων πως γταφετε παιζουν ετσι χαμηλα.Οπως και να εχει,ξεφω πως ειμαι κομπλε απο εξοπλησμο αλκα κουτσενω στην προενυσχιση.Και αν κανετε κανα μιτινγκ θεσσαλονικη ερχομαι να ακουσετδ την καμπινα.Το συγκεκριμενο μπασο δεν ειναι πορδη,και κανει ρεζιλι ακριβοτερα και "ποιοτικοτερα"μπασα.

Anyway ρηξτε καμια προταση και μετα βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι με αυτον τον ηχο,απολαμβανω να παιζω μπασο.Οποτε και στο σπιτι και στο live αυτο θα ακουγετε.Δεν ειναι τοσο λασπη οσο νομιζετε,αλλα εμενα μου αρεσει και δενει με την ολη φαση.Οποτε πισω στο θεμα μας.Καμια καλη προενυσχιση,παιζει?

 

Βρε παίζε με ότι ήχο σου κάνει κέφι- όλοι το ίδιο κάνουμε. Άρα λοιπόν τον χρησιμοποιείς ή θα τον χρησιμοποιήσεις και live.

 

ΟΚ, καλή τύχη στα live. Γιατί ασχέτως του τι pre θα βρεις ή τι καμπίνα θα έχεις, δύσκολα ως ακατόρθωτα θα αποφύγεις την λάσπη στα μπαράκια που θα παίζετε, με τα γνωστά ανύπαρκτα ως χάλια ηχητικά. Γιατί να το μαγαζί δεν έχει τα σούπερ- ντούπερ sub αυτό που θες να παίξεις, δεν θα ακουστεί.

 

Καλές προενισχύσεις υπάρχουν πολλές. Μπες εδώ και δες http://www.thomann.de/gr/effects_for_bass.html?filter=true&feature-8793[0]=Preamp

 

Τσέκαρε specs, και δες ποια σου κάνει.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μηλησει με ατομα με ιδια καμπινα και παιζουν live χωρις να μπουν καν στο ΡΑ του μαγαζιου ;)

Specs εχω τσεκαρει (2 μηνες αυτην την δουλια κανω στο PC) απλα το θεμα ειναι να ακουσω και καμια γνωμη.Αλλωστε οταν ανοιγει καποιος θεμα στο φορουμ,δεν του πεταει παραθυρακι τσεκαρε specs στην ταδε ιστοσελιδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Specs εχω τσεκαρει (2 μηνες αυτην την δουλια κανω στο PC) απλα το θεμα ειναι να ακουσω και καμια γνωμη.Αλλωστε οταν ανοιγει καποιος θεμα στο φορουμ,δεν του πεταει παραθυρακι τσεκαρε specs στην ταδε ιστοσελιδα :P

 

Ναι του την πετάει. Γιατί αυτό που έχει στο μυαλό του (αν το τελικά το έχει) το ξέρει μόνο ο ίδιος.

 

Και αν κατάλαβες- που θέλω να ελπίζω ότι κατάλαβες- με το μουσικό ιδίωμα που τραβιέσαι, δεν έχει ασχοληθεί κανείς από όσους σου απαντήσαμε. Αυτό τον ήχο δεν τον έχει στο κεφάλι/χέρια κανείς μας. Ως εκ τούτου, και εμείς specs θα κοιτούσαμε.

 

Οπότε, τσέκαρε τα specs και δες αν κάποιο μηχάνημα μπορεί να φέρει εις πέρας την αποστολή. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι προσπάθησε να σου πει κι ο Terry κι o Digi αλλά φεύ...

 

Πάμε ξανά.

 

Αμα θες να κατέβις με εφκρινια τοσο χαμιλα σε εντασις τις μουσικις (που δε μας λες) χριαζεσε προτιστος και αντιστιχο ενισχιτι (που δε μας λες τι εχις) καθοτι για να κουνιθι ο κονος της μπασοκαμπινας (που δεν μας λες) χριαζεσε ρεβματα καλα και αφθονα με οσο περισοτερο χαιφαι και καθαρο ιχο μπορις για να αναπαραξις τους μεσουνγκα που θες στο μπαρακι του τζωνυ του μαλια που θα κανετε το λαιβ σας που τα πιει του δεν πανε κατω απο 50hz και το πατάρι μπουμαρι ακομα και ψιλος πανω από 50db να ανεβι επανο

 

ελπιζο να βοιθισα φιλως

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα με πέθανες  ;D

 

Πάντως, για να προσθέσω κι εγώ το λιθαράκι μου... Ναι, η καθαρή συχνότητα είναι με το ζόρι ακουστή και δύσκολο έως αδύνατο ν'αναπαραχθεί από τα γνωστά, συμβατικά μεγάφωνα που χρησιμοποιούν στα περισσότερα PA σε λαιβάδικα. Και θες πραγματικά καλό, ΠΟΛΥ δυνατό και "ψαγμένο"/άψογα ρυθμισμένο rig για να ακουστείς σωστά, καθαρά όμως ΜΟΝΟ απ'τον ενισχυτή. Το ότι θ'ακουστούν overtones κτλ. ναι, προφανώς.

 

Πέραν αυτού όμως, παίζει και θέμα στο μπάσσο. Ότι μπορείς να βάλεις μια χορδή-σωλήνα και να βγάλεις τον ήχο μπορείς, αλλά σε 34" κλίμακα θα'ναι εντελώς "κουτσά-στραβά", όσο παχιά κι αν είναι η χορδή που χρησιμοποιείς. Εδώ μουσικοί με fanned fret (multi scale) μπάσσα που φτάνουν κάτι 38άρια στις F τους και πάλι δεν λες ότι είναι το απαύγασμα της "διαύγειας".

 

Πέρα απ'όλα αυτά, μια προενίσχυση δεν είναι αρκετή, και δεν φαίνεται να'ναι επαρκής και η καμπίνα σου. Θα χρειαστείς κομπρέσσορες, EQ ΣΙΓΟΥΡΑ αν θες να μαζέψεις πράμα.

 

Δεν διαφωνώ στο κούρδισμα γιατί προφανώς όπως την βρίσκει ο καθένας, αλλά το όλο θέμα είναι κανονικότατα άσκηση που θέλει ψάξιμο σε κάθε πιθανό παράγοντα, και το να σου πούμε εμείς ένα "πάρε το sansamp, μαμάει" θα'ναι απλά μια τρύπα στο νερό.

 

Για τους λοιπούς θιασώτες της μπασσοβιόλας που δεν έχουν φτάσει στα βάθη της κολάσεως (;D ) να πως ακούγεται η F (μεταλλοrig βεβαίως βεβαίως):

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου